כמה עולה בנייה ועיצוב של אתר אינטרנט

מהו המחירון בנייה ועיצוב של אתר אינטרנט ב2021?

כל אדם שמקים עסק לראשונה בחייו, לוקח בחשבון כי הוא זקוק לאתר אינטרנט לעסק ועל כן השאלה המרכזית שלו תהיה כמה יעלה לו הקמה של אתר אינטרנט. לרוב, מי שזהו האתר הראשון שלו, לא יכיר היטב את הפלטפורמות האפשרויות והמחירים ולכן יהיה לו קשה לאמוד כמה כסף יש לשים בצד עבור החלק הזה של הקמת העסק. בכתבה הבאה אנו מסביר על סוגי האתרים השונים, סוגי הפלטפורמות וממוצע המחירים כיום.

נעים להכיר, פלטפורמות לבניית אתרים

לפני עשרים שנה בערך, הקמת אתר אינטרנט הצריכה ידע רב בתכנות. המתכנת היה מקים קוד בשפת מחשב שהיה מתורגם לתצוגה גרפית של אתר אינטרנט. עם השנים, חברות להקמת אתרים רצו להנגיש את האפשרות להקים אתר אינטרנט והקימו פלטפורמות שבאמצעותן ניתן להקים אתר אינטרנט ללא צורך בתכנות קוד. נשאלת השאלה, האם כאשר אין צורך בתכנות קוד, אז אין קוד? אז זהו שלא! זה לא שאין קוד, הקוד קיים, אך על גביו ניתן להקים אתר אינטרנט.

אלו קודים קיימים כיום עבור בניית אתרים?

הפלטפורמות המוצעות כיום ונלמדות במסלולי תקשורת חזותית לבניית אתרים ללא מתכנת מסווגות לשניים. הפלטפורמה הראשונה היא בניית אתרים בקוד סגור. כלומר, מערכת שבה המתכנת יצר קוד אחד הכולל בתוכו תבניות מוכנות להקמת אתר, עם עיצובים מובנים ועל בונה האתרים להכניס אליהם תוכן ולשנות את הצבעים לבקשת הלקוח. בפלטפורמות עם קוד סגור, לא ניתן לבצע שינויים מרחיקי לכת כי הקוד סגור ולא ניתן לשנות אותו.

הפלטפורמה השנייה שמוצעת כיום בשוק בניית האתרים היא מערכות בקוד פתוח. הכוונה שיצרו קוד, הקוד הוא ציבורי והוא מאפשר לכל אדם שיודע שפת מחשב לשנות אותו בהתאם לצרכיו. כלומר, הקוד הוא רק האמצעי שאנשים יראו את בניית האתר באופן וויזואלי המאפשר לבנות את האתר יותר בקלות. כיום הפלטפורמה הכי מוכרת בקוד סגור היא wix והפלטפורמה הכי מוכרת בקוד פתוח היא וורדפרס. מעבר להן, יש עוד מספר פלטפורמות בקוד פתוח וקוד סגור בשוק בניית האתרים.

במה כדאי לבחור ואיך זה משפיע על העלות?

לרוב, בניית אתרים בפלטפורמה סגורה, היא בניית אתר כאשר אתם מעוניינים לבנות אותו בעצמכם או כאשר אתם מחפשים פלטפורמה לבניית אתרים בעלות נמוכה. עלות הבנייה במערכת wix על ידי אדם שהוא בונה היא נמוכה מהסיבה שהוא לא צריך להשקיע כל כך הרבה שעות בעיצוב האתר והעריכה שלו. העיצוב קבוע מראש, יש לבחור צבעים, להכניס את המלל בצורה נוחה ויש לכם אתר תוך מספר שעות. כאשר הקמת האתר נעשית בקוד פתוח, המשחק עם העיצוב והיצירתיות הוא גדול יותר ומאפשר לאדם שבונה את האתר לעצב ולשנות לפי צרכי העסק. דבר זה כמובן, לוקח הרבה יותר זמן ולכן, העלות של הקמת אתר אינטרנט בקוד פתוח תעלה יותר.

מה טווח העלויות של הקמת אתר אינטרנט?

אז כשמדברים על עלויות של הקמת אתרים, תחילה חשוב להבין מהי הפלטפורמה ומהו סוג האתר. אתרי תדמית הם האתרים הפשוטים ביותר. עליהם לתאר מוצר או שירות ולמעשה ליצור מעין פרסום לבית העסק. אלו אתרים שלרוב יהיו בעיצוב פשוט, מינימליסטי ולפעמים גנרי. אתרים אלו נחשבים לפשוטים מאוד. תוכלו לעצב אותם בעצמכם על פי תבנית מוכנה במערכות בקוד סגור, תוכלו לפנות למעצבי אתרים  שמעצבים במערכות בקוד סגור ותוכלו גם לבקש הקמת אתר בקוד פתוח. בהמשך נדבר על היתרונות של הקוד הפתוח לעומת הסגור. סוג נוסף של אתרים הוא אתרי חנות. באתרים אלו יופיע ליין מוצרים קבוע או מתעדכן, עמוד עגלת קניות ועמדת תשלום. אתרים אלו לרוב יעוצבו במערכת עם קוד פתוח וזאת בשל האפשרויות שהיא מאפשרת והגמישות להתאים את המערכת לצרכים של העסק. אתרים נוספים הם אתרים של בתי ספר, אוניברסיטאות, עיריות ומועצות. אלו אתרים ששייכים למגזר הציבורי והן מצריכות מודול מתאים והתאמה ייחודית להם, על כן הם מחייבים עבודה עם מערכת בקוד פתוח.

ועכשיו נגיע למה שמעניין אתכם באמת, כמה זה יעלה לכם?

אז אתרי תדמית פשוטים במערכת קוד סגור, לרוב לא יעברו את מחיר ה-2500 שקלים. אתרי תדמית בקוד פתוח בעלי עיצוב על פי תבנית, עשויים להגיע למחיר של 5000 שקלים. במידה והעיצוב שאתם זקוקים לו ייחודי לכם, העלות עשויה להגיע גם ל-8000 שקלים. אתרים ציבוריים המצריכים מודולים ייחודיים הם אתרים המצריכים עבודה במערכות עם קוד פתוח המאפשר שינוי הקוד לפי הצרכים ותוספות המותאמות לאתר. כמו כן, כאן הנושא של עיצוב האתר יהיה מוקפד מאוד. אתרים אלו עשויים להגיע לכמה עשרות אלפים ואם הקוד נבנה במיוחד לכם, אז העלות תגדל.

מה עדיף? קוד פתוח או סגור?

הבחירה בין קוד פתוח לסגור מתבססת על מספר פרמטרים שנלקחים בחשבון. אם האתר שלכם הוא אתר פשוט שמטרתו לייצג את העסק שלכם בהפניה שלכם אל האתר, מערכת קוד סגור בהחלט תספיק. אם אתם מעוניינים באתר שמקודם היטב בגוגל, אתר עצמאי שלכם שלא תלוי בשום חברת אתרים, אתר שניתן לבצע בו שינויים בעיצוב בכל זמן, מומלץ שתבחרו במערכת קוד פתוח.

איזו מערכת קוד פתוח מומלצת כיום?

מערכת לבניית אתרים בקוד פתוח שהכי שכיחה כיום היא ללא ספק וורדפרס. 40 אחוזים מאתרי האינטרנט היום, בנויים במערכת זו. ולמה זה כך? הסיבה הראשונה, כי המערכת ידידותית למשתמשים. בעזרת המדריכים של וורדפרס ועם קצת ידע טכני, כל אחד יכול להקים אתר אינטרנט. שנית, מנוע החיפוש גוגל, שהוא המנוע הכי נפוץ כיום, אוהב לקדם אתרים שנבנו במערכת זו וזה משהו שכל עסק רוצה. דבר שלישי, המערכת היא בקוד פתוח ולכן היא מאפשרת לשנות את הקוד בכל עת, זה אומר שאתם יכולים לעצב את האתר שלכם איך שתרצו. דבר אחרון, במערכת וורדפרס אתם למעשה לא תלויים באף חברה. כתובת האתר היא פרטית שלכם ויש לכם אפשרות לבחור חברת אחסון אתרים בעצמכם. כל אלו יחד ועוד המון יתרונות נוספים הופכים את וורדפרס למערכת בניית אתרים בקוד פתוח הטובה ביותר.

כל אחד יכול להקים אתר אינטרנט?

התשובה הפשוטה ביותר לתחום זה היא כן! כל אחד יכול, אך כמו בכל תחום עיצובי, פרסומי, זה שכל אחד יכול, לא אומר שהתוצאה היא איכותית. תוצאה איכותית מצריכה עבודה איכותית של איש מקצוע. עבודה על הקמת אתר אינטרנט מצריכה חשיבה עיצובית ואיפיון של העסק ושל האתר. איפיון נכון, יביא לעיצוב נכון שבסופו של דבר יביא לתנועת לקוחות אל העסק וקידום של האתר במנועי החיפוש.

למה עיצוב הוא חשוב? הרי מה שכתוב הוא מה שחשוב?

בעניין זה חשוב להבין שאנשים קונים עם הרגש. רגש למוצר מסוים או אתר מסוים מגיע כאשר אנו מתחברים לערכי העסק. אבל איך נדע מהם הערכים של העסק? למעשה אנו לא נדע אותם, אבל בהחלט נרגיש וזאת בעזרת הצבעים, הפונט והעיצוב של האתר. תורת הצבעים אומרת שלכל צבע יש ערך שהוא מעביר. כחול מעביר ביטחון, צהוב מעביר שמחה ועליזות, ירוק הוא צבע המצביע על בריאות ושחור וזהב על יוקרה. יש כמובן עוד צבעים על הפלטה שמבטאים דברים נוספים. שילוב של מספר צבעים יעביר מסר של מספר ערכים יחד. העין של הלקוחות קולטת את המסרים האלו אל התת מודע שיוצר אצלם רגש שאומר להם שדווקא באתר הזה כדאי להם לקנות או לקרוא מה שכתוב. בשל כך, עיצוב האתר הוא חשוב מעין כמוהו.

אם גם אתם רוצים ללמוד לעצב אתרים איכותיים במערכת וורדפרס בקוד פתוח, אצלנו במכללת סולו מחכים לכם מיטב המומחים בתחום. צרו עמנו קשר ונשמח לתת לכם פרטים נוספים.