מהו  VJ ?

VJ הינו אומן פרפורמנס , היוצר אימג’ים בתנועה, בעיקר בפורמט וידאו ומקרין אותם על מסכים גדולים, בעיקר באירועים כגון הופעות מוסיקליות, מועדונים ופסטיבלים. בד”כ משתף ה- VJ פעולה עם מוסיקאים, זמרים ורקדנים  ליצירת אירועי מולטימדיה בהופעה חיה.
בעבר הלא רחוק ה- VJ היה מקרין את עבודתו באמצעות קלטות וידאו VHS . בד”כ היו מחברים שלושה מכשירי וידאו אל מיקסר וידאו המסגול לנתב שלושה מקורות וידאו במקביל. החומרים היו נערכים מראש ומשולבים אחד בשני ועם מקור חי ממצלמה במקום האירוע. המיקסר מאפשר מעבר בין החומרים וגם יש לו כמה פונקציות בסיסיות של אפקטים. חלק מהאפקטים מופעלים במעבר בין מקורות הוידאו כגון פיידים של צורות או פייד מחושך למקור הבא.
יתר האפקטים מופעלים ישירות על מקור הוידאו ליצירת פיצול עיצוב גרפי מסכים או משחק עם צבעים כמו תוכנת פוטושופ.
כיום עובד ה- VJ בעיקר עם מכשירי DVD או מחשב לפטופ שמתחבר למיקסר. על המחשב ישנם סרטונים קצרים שנערכו מבעוד מועד ומסודרים בסדר מסוים שנקבע מראש ע”י ה- VJ לפי נושאים או לפי המוסיקה המנוגנת באותו אירוע. במקרים רבים מוסיף ה- VJ מצלמה כשילוב של מקור וידאו חי.

ההסטוריה של התפתחות ה-VJ

שורשי ה- VJ נעוצים בשנות החמישים כשהטלויזיה היתה בחיתוליה. בתקופה זו נעשו נסיונות רבים בשידור עם קהל חי. עם התפתחות המדיום התוכניות נעשו יותר מתוכננות ומוקלטות מראש וכך נעלם לאיטו התחום הנסויי תוך כדי השידור החי והתכנים נהיו שמרניים יותר.  בשנות השבעים הומצאו הסינתסיזרים לסאונד ומיד אחרי כן לוידאו. בניו יורק הוקם מרכז נסיוני שאליו נאסף ציוד וידאו ואודיו ובו יכלו אומנים מהתחום לחוות, להתנסות וליצור בכלים המודרניים של אותה תקופה. במקביל הוקם מועדון הלילה “הורה” ובעקבותיו מועדונים נוספים בכל העולם שבהם ניתנה לאומני הוידאו הנסיוני הזדמנות להציג עבודות שלא יכלו להציג בטלויזיה השמרנית. השימוש במושג VJ נעשה לראשונה על צ’ק ששולם לאומנית הוידאו מריל אלדיגיארי בשנת 1980. היא נהגה להופיע מדי ערב במועדון שבו הותקנה מערכת וידאו חדשנית לתקופה עם מסכי טלויזיה סביב המועדון. מטרתה היתה לנסות לסנכרן את הוידאו עם המוסיקה, דבר שנעשה היום בקלות באמצעות תוכנות מחשב הקוראות ומתאמות בין הסאונד לוידאו. בשנות השמונים ציוד הוידאו או עיצוב גרפי נעשה זול ונגיש יותר למועדונים המתפתחים והם הכניסו את מערכת הוידאו עם האפקטים הראשונה: “CEL Electronics Chromascope”. מכשיר הפיירלייט וידאו   The Fairlight Computer Video Instrument (CVI), שהומצא בשנת 1983 היווה מהפכה בתחום כיון שאיפשר יצירת אפקטים על וידאו בזמן אמת. הוא היה מאוד פופולרי בטלויזיה ובקרב יוצרי קליפים מוסיקליים באותה תקופה. אמיגה קומודור פרצה דרך בתחום המחשבים הביתיים. במחשב זה אפשר היה לייצר אנימציות ועריכת וידאו באיכות שידור עבור טלויזיה והקרנות בתחום המסיבות המתפתח במועדונים.
התוכנה הראשונה ל- VJ נקראה ווג’ק Vujak)) ונכתבה עבור מחשב המקינטוש. התוכנה המסחרית הראשונה ל- VJ היתה מושייו דייב
Motion Dive) ואחריה יצאו תוכנות לניגון וידאו כגון ארקאוס( ArKaos) וויג’אם  (VJamm). תוכנות אלו איפשרו לאומני הוידאו להיות שותפים פעילים וקבועים במסיבות במועדונים ואירועים. בשנות ה-90 נכנסו לשוק גם מיקסרים של וידאו כגון ה- MX-50 ואחריו הגיעו ה- V5 Video Canvas  וה- V4 Video Mixer . לאורך שנות ה-2000 ועד היום פותחו מוצרים רבים בתחום הקרנת הוידאו והאפקטים בזמן אמת ויועדו במיוחד עבור ה- VJ . תחום ה- VJ בימינו מפותח למדי ומבוקש במסיבות, אירועים מסחריים, מוזיאונים וכו.
2017-09-04T18:41:58+03:00