עיצוב אפליקציות לימודים

אחד התחומים החזקים בעולם העיצוב גרפי הוא אפליקציות, נוכל לראות בשנים האחרונות גדילה בדרישה למעצבים גרפיים לענף ההייטק, אם בעבר בוגרים של לימודי גרפיקה ממוחשבת ועיצוב גרפי היו פונים אך ורק לעולם הדפוס נוכל לראות גם את הביקוש הרב שמגיע מחברות הייטק לעבודה משותפת עם מתכנתים,  מתכנתים בתחום האפליקציות נותנים את השפה את תכנותית ואת כל מה שאנו צריכים כדי שהאפליקציה תעבוד מבחינת קוד ומעצבים גרפיים נותנים את השפה החזותית, בכתבה הזאת נוכל לקבל פרטים רחבים על תוכנות לעיצוב אפליקציות ואיך בכלל מתחילים ללמוד את התחום הזה. נדבר כמובן על השכר בתחום ולמה כיום לניסיון של המעצבים גרפיים אין חשיבות בכלל לעבודה, מה שחשוב היום זה אך ורק תיק עבודות ולא תעודות כמו בעבר. אומנם המאמר מסביר יותר את התחום למעצבים גרפיים אך הכתבה מתאימה גם לכאלה שרוצים לקחת חלק ולהבין מה זה בכלל עיצוב אפליקציות והתוכנות שצריכים לעבוד איתם לקבלת יותר מידע.

עיצוב אפליקציות לימודים
עיצוב אפליקציות לימודים

דרישות קדם ללימודי עיצוב אפליקציות

נעשה לכם קצת סדר במה שצריך כדי להתחיל לעצב אפליקציות, התחום הזה מתאים לבוגרי מסלול לימודי עיצוב גרפי – הכשרה מקצועית מעצבים גרפיים, כדי לעצב אפליקציות עליכם לדעת תוכנות לגרפיקה ממוחשבת כגון, פוטושופ, אילוסטרייטור וגם תוכנת אינדיזיין, ידיעת השפה האנגלית זה חלק חשוב מדרישות הקדם בתחום, בגלל שהשימוש בתוכנות הוא באנגלית חובה לדעת אנגלית ברמה מאוד בסיסית, השפה העיצובית שמגיעים איתה מעצבים גרפיים עוזר מאוד בקריירת עיצוב אפליקציות, המקצוע החדש שנולד חוויית המשתמש ועיצוב גורם למעצבים גרפים רבים להפסיק לעבוד בתחום עיצוב גרפי ולעבוד בחברות הייטק, נוכל לראות את המעבר המסיבי של מעצבים גרפיים שעוברים מפרינט לדיגיטל וכל זה בגלל אפשרויות הקידום האדירות שעולם ההייטק מציע, מדינת ישראל נחשבת לבירת ההיי-טק העולמית ומעצבים גרפיים ישראלים אחראים על מרבית האפליקציות המפורסמות בעולם.

  • בגלל סיבות אלו נוצר מחסור בתחום הדפוס כדי לתת שירותי הדפסות ועיצוב לשוק הישראלי. המחסור נוגע בכולם עובדה שקיימת בתעשייה הישראלית הוא שהשכר בתחום העיצוב קפץ גבוה מאוד לעומת תקופת ההכשרה של מעצבים גרפיים, כיום כדי לבוא לעולם ההייטק ולעסוק בעיצוב אפליקציות נדרש לדעת את עולם עיצוב גרפי והכשרתו שלרוב לוקח שנה, הניסיון בתחום הוא לא משקל או פרמטר לקבלה לעבודה בתחום ההייטק מה שחשוב בתחום הזה שיש לכם תיק עבודות עיצוב גרפי ובניית אתרים באינטרנט. אז לסיכום ידע בשפה האנגלית ברמה סבירה ושליטה בעולם העיצוב תוך שמירה על החוקים בהחלט יכולים לתת לכם קרש קפיצה בתחום ההייטק.
שימוש בצבעים נכונים באפליקציה
שימוש בצבעים נכונים באפליקציה

מה לומדים – השפה העיצובית – כמה טוב שלמדתם עיצוב גרפי אתם אוטוטו בתחום הייטק

עולם ההייטק כבר לא שייך למתכנתים בלבד מה שהיה נהוג לחשוב בעבר, במסלול ההכשרה של עיצוב אפליקציות לומדים את כל החוקים שעולם האינטרנט דורש, החל משימוש בצבעים נכונים באפליקציה ושימוש באלמנטים גרפיים כדי להעביר את המסר בצורה ברורה לגולשים, אין ספק שמעצבים גרפיים שלמדו את עולם העיצוב גרפי יוכלו להשתמש בכלים שקיבלו בתקופת הלימודים, השפה העיצובית הוא הדבר החשוב ביותר להצלחת האפליקציה בשוק כל אפליקציה אמורה להיות מינימליסטית ומעוצבת בצורה יוקרתית כדי לכבוש את לב הגולשים. משתמשי אפליקציות ואתרים יודעים מה הוא מותג וראו מספר אפליקציות בחייהם,  במידה ולא נשמור על כל החוקים לעיצוב נכון לא נוכל לקדם את המכירות של האפליקציה, על האפליקציה להיות קלה, מהירה ומותאמת לטלפונים החכמים.

  • איזון –  בלימודים נלמד כיצד לאזן את האפליקציה לשימוש וניווט מהיר, נשתמש בצבעים שמותאמים לקהל היעד ונעצב עם אלמנטים גרפיים וקטורים לניווט האפליקציה, בלימודים תקבלו תרגילים רבים לעיצוב והתאמת מודלים מותאמים לאפליקציות עכשוויות כדי להעשיר את תיק העבודות,  ככל שיהיה לכם נושאים רבים לתיק עבודות בתחומים שונים של אפליקציות תוכלו להתברג במהירות בתחום. כיום תוכלו ללמוד את התחום הזה אונליין דרך המכללה לעיצוב גרפי ללמוד לתעודה מקצועית וכל זה מהבית עם מורים שמחוברים ישירות למחשב, תוכלו עוד היום ליצור איתנו קשר ולקבל פרטים רחבים איך לומדים את התחום הזה אונליין

תוכנות לעיצוב אפליקציות

כמו שכולנו יודעים יש את השפה החזותית בעולם העיצוב אבל גם יש את התוכנות לגרפיקה ממוחשבת שהם כלי העבודה של המעצבים הגרפיים. תוכנה לעיצוב אפליקציות הנה אקס די XD שפותחה על ידי חברת אדובי, התוכנה מאכלסת אלמנטים גרפיים שעוצבו בתוכנת פוטושופ ואילוסטרייטור. בתוכנה נוכל לקשר בין אלמנטים ולסדר את כל סגנון העימוד של האפליקציה, נוכל לפתוח דפים רבים ולסגנן את האפליקציה לאחר התייעצות עם הלקוחות והמתכנתים מה הכי נכון לגולשים ולמשתמשים באפליקציה, כמובן את כל השפה העיצובית מעצבים גרפיים יכתיבו החל מאיזה צבעים להשתמש ומה הכי נכון לשים בכל עמוד תוכנת אקס די XD היא תוכנה מאוד חשובה בתחום ההייטק היות ומעצבים גרפיים מפרטים למתכנתים איך הקוד הולך להיות ואיפה, תוכנה קלה מאוד לשימוש ודומה מאוד לתוכנת אילוסטרייטור.  בענף ההיי-טק יש תוכנות רבות להכנת אפליקציות אבל בסופו של דבר תוכנת אקס די היא מתמחה בשכתוב סגנון העיצוב גרפי לפורמט של קוד, המתכנתים לוקחים את הפורמט של הקוד שהמעצבים עיצבו ומפרקים אותו לקודים רבים לבניית האפליקציה.

פיתוח אפליקציות – התהליך  UI – User Interface

תהליך פיתוח האפליקציה מתחיל קודם כל בהבנת המוצר בתוכנת Adobe XD, מיהו קהל היעד שלנו וכיצד האפליקציה הולכת לשרת את הגולשים, תחילה נבין את דרישות החברה לאחר מכן אנחנו נתחיל בתכנון המפרט של האפליקציה לאחר האישור הסופי של התכנון  נעביר את המפרט למתכנתים כדי לקבל את המגבלות של הדרישות שלנו, לפעמים מה שהלקוחות רוצים לעומת מה שהולך לצאת בחוץ בסופו של דבר הוא מאוד שונה, המתכנתים תמיד יביאו לנו את המגבלות שלהם ולפי זה אנחנו צריכים להתאים את סגנון העיצוב ופיתוח הקוד. פיתוח אפליקציה מתחיל באיזה אלמנטים הולכים להיות שם, מה הם הדרישות של הלקוחות וכיצד לעשות אפליקציה בצורה שתהייה נוחה לגולשים, שימוש בצבעים נכונים ליצירת אלמנטים שישבו בתוך האפליקציה במשקלים מאוד נמוכים. אחד החוקים של גוגל ובכלל מנוע חיפוש זה שאתרי אינטרנט ואפליקציות ירוצו  מהר מאוד בטלפונים החכמים של הגולשים, במידה והאפליקציה תזוז לאט והמעבר בניווט יהיה בצורה מאוד איטית חוויית הגלישה תיפגע מאוד. גולשים לא ממתינים לעמודים ובקצב מהיר של החיים עלינו להתאים את המהירות של האפליקציה לכלל המשתמשים בה.

פיתוח אפליקציות - התהליך  UI – User Interface
פיתוח אפליקציות – התהליך  UI – User Interface

תוכנת פוטושופ – תוכנת הדגל בעולם הייטק ועיצוב גרפי

תוכנת פוטושופ ידועה כתוכנה מניפולטיבית ביותר בעיצוב גרפי. התוכנה נלמדת במסלול מעצבים גרפיים כתוכנה הראשונה למסלול זה, כל האפליקציה מכילה אלמנטים גרפיים שבחלקם יש תמונות, פוטושופ ידועה תוכנה לעיצוב עיבוד תמונות ומתמחה במשקלים מאוד נמוכים, סגנון העיצוב יהיה בדיוק כמו שעושים עיצוב גרפי להדפסה אבל סגירת הקובץ תהיה במשקל מאוד נמוך, לתוכנה כלים רבים לעיבוד תמונה ולהכנת אפקטים בגרפיקה ממוחשבת. התוכנה מסתנכרנת בצורה נהדרת עם תוכנת אילוסטרייטור ואפשר להעביר בקלות קבצים שעיצבנו לתוכנה טקסט ועוד, תוכנת פוטושופ שימושית מאוד בעולם עיצוב אתרים היות והיא מאפשרת לנו להוציא קבצי תמונה בשלל סוגים לאתרי אינטרנט ברגע שאנחנו מייצאים קובץ פוטושופ לאפליקציה או לאתר נדאג לסגור את זה בצורה כזאת שהאיכות בגרפיקה לא תיפגע, במהלך הלימודים תלמדו להכין את שלב התכנון ואת השלב הסופי בתוכנת הפוטושופ תוך שילוב של אלמנטים בתוכנת אילוסטרייטור לעתים תרגישו שאתם עובדים בסופו של דבר בתוכנה אחת פוטושופ ואילוסטרייטור השילוב ביניהם יאפשר לכם ליצור את העיצוב הסופי לא תמיד עובדים רק עם תוכנת עיצוב אחת בעיצוב אפליקציות לכן חשוב מאוד לדעת לקראת לימודי עיצוב אפליקציות את 2 התוכנות יחדיו בצורה מקצועית מאוד.

אילוסטרייטור הכנת אייקונים באפליקציה ובניית תרשים זרימה

תוכנת אילוסטרייטור היא תוכנת גרפיקה וקטורית שעובדת על יצירת מניפולציות על קווים וצורות, באמצעות התוכנה מעצבים גרפיים מעצבים לוגואים, עיטורים גרפיים ועוד שלל דברים נוספים אחרים בעיצוב אפליקציות. אילוסטרייטור משרתת את את המעצבים בהכנת אייקונים לאפליקציות במשקלים מאוד נמוכים וקטורים, גרפיקה וקטורית ידועה כגרפיקה איכותית מאוד שניתנת להגדלה והקטנה מבלי לפגוע באיכות הקובץ, משקל הקבצים הוא מאוד נמוך ולכן היא שימושית מאוד בעיצוב אפליקציות, כמובן שהיא משרתת את עולם העיצוב רב תחומי כגון מעצבי אופנה, אדריכלים וכל מה שקשור לביצוע הדמיות דיגיטליות. באמצעות אילוסטרייטור נוכל לשלב גרפיקה שמגיעה מתוכנת הפוטושופ ולבצע את כל הדמיה הדיגיטלית של האפליקציה לפני שאנחנו מכניסים אותם לתוכנת XD. את כל הפריימים  שהולכים להיות באפליקציה נשרטט אותם באילוסטרייטור ונבצע את ההדמיה עם חצים והסברים מפורטים כדי לשלוח ללקוחות שלנו את ההדמיה דיגיטלית לפני ביצוע עיצוב .קלות העבודה באילוסטרייטור מאפשר לנו לשרטט בחופש פעולה להדמיה מלאה לעיצוב הסופי לפני התכנות.

הכנת אייקונים לאפליקציות במשקלים מאוד נמוכים
הכנת אייקונים לאפליקציות במשקלים מאוד נמוכים

תוכנת XD – התוכנה שחברת אדובי פיתחה לעיצוב אפליקציות

תוכנת XD הינה תוכנה שפותחה על ידי חברת אדובי לעיצוב והכנת אפליקציות, התוכנה שימושית מאוד בחברות הייטק ומעצבים גרפיים מעצבים שם את כל סגנון האפליקציה, נוכל להכניס לתוכנת XD עיצובים שנעשו בפוטושופ או בתוכנת אילוסטרייטור,  תוכנת XD מאפשרת פתיחת עמודים, סידור הקישורים באפליקציה ועוד פרמטרים נוספים, נוכל להגיש ללקוחות את סגנון האפליקציה ולהראות את כל המעברים בין העמודים ישירות בצורה של קישור לאחר סיום האפליקציה, עיצוב האפליקציה יופיע בחברת אדובי בצורת “דמה” ודוגמה בלבד כדי לתת ללקוחות להתרשם מאיך שהאפליקציה הולכת להיות,  לאחר אישור  הסופי של תכנון האפליקציה נוכל להוציא פורמט מיוחד בו המתכנתים יוכלו לראות את כל הקודים של האפליקציה. תוכנת XD היא תוכנה נוחה בין המתכנתים למעצבים גרפיים ומדברים בסופו של דבר באותה הצורה. המעצבים מעצבים בצורה חופשית בתוכנה ומתכנתים יכול לקבל את הקוד בצורה נוחה,  התוכנה מאפשרת עיצוב בסגנון של מסכים שונים החל מאייפון טאבלטים ועוד.

תוכנת XD - התוכנה שחברת אדובי פיתחה
תוכנת XD – התוכנה שחברת אדובי פיתחה

חווית המשתמש מה זה? מה ההבדלים בין חווית המשתמש לעיצוב משתמש UX- UI

חוויית המשתמש מדבר על נושאים רבים בתכנון והכנת האפליקציה החל מהבדלים בין עיצוב לאייפון או גלאקסי, הבנה של ממשקים שונים וכיצד בכלל להתחיל להתאים את הנוחות לנושא שאליו אנו מעצבים.  הנגישות של המשתמשים בסמארטפון בהחלט יכול להשפיע על הסגנון העיצובי כל דבר צריך לקחת בחשבון וצריכים לחשוב במחשבה תחילה על המרחקים בין הכפתורים ועוד פרמטרים נוספים שצריכים לקחת בחשבון. עלינו להבין שבסופו של דבר הגולשים רוצים נוחות מרבית באפליקציה לשימוש. התכנון ומתן דגש לנוחות המשתמשים הוא תכנון מאוד חשוב בהצלחת הפרויקט החל מעיצוב שדות להטענת נתונים באפליקציה והתאמה לגולשים. עיצוב תפריטים בצורה נכונה תוך מתן דגש לאפליקציות שהם למכירה או לרכישה או לסגנונות אחרים כגון אפליקציה לקבלת מידע.

  1. פרמטרים נוספים – שאנחנו צריכים לקחת בחשבון זה איך האפליקציה משפיעה על התכנון העסקי האם האפליקציה למטרת רווח או למטרה אחרת, כיצד העמלות הולכות להיות ועוד תחומים אחרים. ההשפעה של העיצוב בתהליך העבודה מגדיר מלכתחילה איך הרכיבים בתוך האפליקציה הולכים להיות, נצטרך להתאים את חוויית המשתמש תוך ביצוע שרטוט טכני של כל החלקים שמתקשרים אחד לשני בשלב מאוחר או בשלב מוקדם, בעיצוב אפליקציה ככל שנתכנן נכון את דרישות האפליקציה נוכל למנוע תקלות בהמשך ולתמוך במשתמשים הרבים שיהיו במשך הזמן.
  2. באיפיון ממשק המשתמש על המעצבים UX- UI – להשתמש באלמנטים שמדברים על השפה הגרפית שמושכת את עיני הגולשים, החל מאנימציות מדהימות תוך שימוש באלמנטים גרפיים צבעוניים כדי לגרום לחוויה להיות מושכת ומעניינת,  בסופו של דבר עלינו להתאים את סגנון העיצוב לנושא שאותו הולכים לעצב אם זה אפליקציה לדוגמה של חברת ביטוח לשמור על צבעים רשמיים לעומת אפליקציה שהולכת להיות משחקי מחשב לילדים. שימוש באלמנטים גרפיים נכונים תוך מתן דגש על שימוש בצבעים נכונים יוצר את ההצלחה הסופית של האפליקציה בקרב המשתמשים.
  3. עיצוב האפליקציה תוך מתן דגש על חוויית המשתמש – לעתים גורם לבלבול רב ומעצבים גרפיים ולקוחות רבים חושבים שזה אותו דבר, עלינו להתמקד באינטראקציה בין האפליקציה לבין הגולשים שהולכים לבקר באתר או באפליקציה,  כלומר מה אנחנו רוצים להבהיר ולכוון באפליקציה בצורה מעמיקה וכיצד אנחנו גורמים למשתמשים להשתמש בצורה קלה יותר. כיום אנחנו בעולם שגולשים הם חסרי סבלנות באתר האינטרנט תוך 3 שניות עד שש שניות אנשים שופטים את האתר או את האפליקציה, גולשים רוצים את התשובות עכשיו ומיד לכן עלינו להחליט איך הדברים הולכים להיות בצורה נוחה ביותר כדי לגרום לאחוז הנטישה להיות מאוד נמוך לאפליקציה או לאתר האינטרנט. חווית המשתמש היא לא רק עיצוב אפליקציות נוכל לראות אתרי אינטרנט רבים ששוכרים מעצבי UX- UI כדי לגרום למכירות של האתר לגדול, המטרה בסופו של דבר היא לשפר את האחוז של שביעות הרצון של הגולש במידה והגולשים מרוצים מהאפליקציה או האתר הם יחזרו וימליצו עלינו מה שיגרום לגדילה באחוז המשתמשים ופופולריות.
חווית המשתמש לעיצוב משתמש UX- UI
חווית המשתמש לעיצוב משתמש UX- UI

עבודה בעיצוב גרפי ופיתוח האפליקציה מול הלקוחות – תכנון מכנה משותף מלכתחילה

עבודה עם דרישות של לקוחות צריכה להיות שפה משותפת, על המעצבים הגרפיים לנסות כמה שיותר לרצות את הלקוחות באפליקציה שהם רוצים אותה אבל בסופו של דבר זה זמן וזמן עולה כסף, עלינו לקבוע מלכתחילה איך הדברים הולכים להיות וכמה סקיצות אנחנו הולכים להגיש ללקוח, רק לאחר שהם מעבירים לנו את כל הנתונים לתכנון ומחליטים על הסקיצה הסופית רק אז נוכל להעביר את זה לפיתוח, כי ברגע שאנו מעבירים את זה לפיתוח אפליקציה למתכנתים זה בעצם כבר קובץ סגור.  תכנות הוא נושא מאוד יקר לכן עיצוב אפליקציות מתומחר לפי פרויקט ולא שכר שעתי,  עלינו לקבוע מראש כמה דפים הולכים להיות כמה זה הולך לעלות לנו בתור מעצבים ולתת תמחור הולם, עלינו לקחת בחשבון בתמחור עיצוב האפליקציה כמה תוספות הולכות להיות בזמן החלטות, כמה סקיצות אנחנו הולכים להגיש ומה קורה בזמן תיקונים עלינו לדאוג להגביל את כל הנושאים האלה בכמויות ולא לתת חופש פעולה רב ללקוחות תוך עמידה בלוחות זמנים שנקבעים מראש בחוזה העבודה.

מחירון עיצוב אפליקציות

מחירון עיצוב אפליקציה בתוכנת XD תלוי במספר גורמים החל בכמה מפתחים אנחנו צריכים כדי להציג את האפליקציה וכמה שעות אנחנו הולכים לעבוד כדי להוציא לפועל את הסגנון עיצוב שלנו, לרוב עלינו לתמחר את זמן העבודה ב 300 ש”ח מינימום לשעה ולהוסיף למחירון את תקופת הפיתוח, מחיר עיצוב אפליקציה הכי בסיסי החל מ 20,000 שח כולל הפיתוח לפני מע”מ, במידה ויש לנו מעל 50 מסכים עלינו לקבוע את המחיר הכפול. המחיר מושפע מהמון גורמים החל מסגנון העיצוב והכנת תרשימי הזרימה לגלישה בין המסכים והסברים מפורטים למתכנתים, האינטראקציה שיש לנו עם מתכנתים וכמה שעות אנחנו הולכים לעבוד כדי לבנות את חוויית המשתמש ועיצוב הממשק, לרוב פרויקטים בסגנון הזה דורש ממעצבי חווית המשתמש הכנת חוזה קדם עבודה בו עלינו לקבוע כמה סקיצות הלקוח הולך לקבל, כמה שעות פיתוח אנחנו הולכים לעשות ולקבוע זמנים קבועים לסיומה של האפליקציה.

מחיר עיצוב אפליקציה הכי בסיסי החל מ 20000
מחיר עיצוב אפליקציה הכי בסיסי החל מ 20000

שכר מעצבי UX- UI  בענף ההייטק

במידה ואתם הולכים לעבוד בחברות הייטק דרישות השכר שאתם צריכים לבקש הוא 20 אלף שח נטו בחודש, נתון זה מתאים למעצבי חוויית משתמש ללא ניסיון, כדי להתקבל לחברות הייטק עליכם להציג תיק עבודות שביצעתם בתקופת הלימודים או בתקופת העבודה במידה ועבדתם בתור שכירים או עצמאיים. תיק עבודות יכלול לא רק אפליקציות שעשיתם אלא עבודות לדוגמה מתקופת הלימודים והעבודה,  בתור מעצבים גרפיים ככל שאתם צוברים יותר ניסיון השכר בעולם ההייטק יעלה היות ואתם כבר מנוסים בעבודה עם מפתחים ויודעים כיצד להריץ אפליקציות בצורה מהירה, מרבית המעצבים גרפים לאחר שנתיים בוחרים לעבוד בתחום זה כפרילנסרים עצמאיים מהבית או בסטודיו פרטי כדי לתת שירותי גרפיקה ועיצוב לאתרי אינטרנט ולא להיות מוגבלים בסגנון עבודה אחד.