עיצוב גרפי

סיפור אישי –  איך הצלחתי ללמוד עיצוב גרפי אונליין ולעבוד כמעצבת גרפית מהבית ולהרוויח כסף

אז קוראים לי רחל כהן אני אימא חרדית ל3 ילדים, סיימתי לימודים ב2021. אני מתנצלת מראש על המכתב הארוך שלי אבל יש לי כך כך הרבה לשתף עם אימהות אחרות אז יצא שזה מאוד ארוך, החלטתי לחשוף את הסיפור שלי לאימהות אחרות שרוצות לפתח קריירה עצמאית מהבית. ביקשתי מבית הספר לפרסם את סיפור חיי במיוחד שאני לא מחוברת לרשתות החברתיות כי זה קצת פחות צנוע אצלנו במגזר, יש לי רק אימייל וחיבור מסונן לאינטרנט. רציתי לחשוף את הדרך שלי לעבודה בעיצוב גרפי במיוחד אצלנו במגזר הדתי יש ביקוש בלי סוף לנושאים אלו ואני אישית תמיד הייתי אוהבת לתת עצות ורעיונות איך לעצב, קצת צבט לי בלב שאני אימא ל3 ילדים עם חצי משרה בגן ילדים וקצת מוגבלת מבחינת זמנים בללכת לבית ספר וללמוד. חשבתי שלעולם לא אגשים את החלום של לעבוד בתחומי העיצוב הגרפי. ביקשתי מבית הספר שיוסיפו לכתבה שלי סרטונים על עולם העיצוב גרפי כדי שתוכלו לראות על מה אני מדברת, כן יש הרבה חומר ללמוד ולדעתי למי שאין זמן לתרגל את החומרים אני חושבת שלא כדאי לו או לה להתחיל עם זה. אני אישית בחרתי לא לוותר לעצמי ואני חושבת זאת אחת ההחלטות הכי משמעותיות שלי בחיים.

איך הסיפור שלי התחיל בעולם העיצוב הגרפי?

לפני שהכרתי את בעלי הייתי חילונית ולמדתי בבית הספר עיצוב גרפי, הלימודים שם היו מאוד בסיסיים אבל היו מספיק כדי להגיד לי שאני את העולם הזה אוהבת וזה מה שאני הולכת לעשות בחיי, אבל אתם בטח יודעים הגיעו הילדים ופשוט לא מצאתי מספיק זמן כדי לנסוע לבית ספר ללמוד עיצוב גרפי, הייתי מהאימהות האלו שלא משחררות ורציתי להיות עם הקטנים בכל רגע, לכן ויתרתי על זה כדי להיות שלמה עם עצמי ולא להרגיש רגשות אשמה שאני עוזבת אותם לרגע, כמובן שעבר לי אבל זה מאוד גרם לי להבין שאני מפספסת את עצמי. בסופו של דבר החלטתי שאני הולכת ללמוד אונליין מהבית, שאלתי את הרב והוא הסביר לי שהכל בסדר ואני יכולה ללמוד דרך האינטרנט, מפה התחילו החיפושים אחרי מקום שיתאים לי.

השיחה שלי עם בית הספר

מצאתי מספר מקומות נחמדים ללימודים אבל בגלל שיש לי הפרעות קשב וריכוז החלטתי ללכת להוראה פרטית, אני אישית חושבת שבדיעבד זה היה הדבר הכי טוב שעשיתי, אני לא יודעת איך אפשר ללמוד כל כך הרבה תוכנות וחומר עם 20 איש בכיתה, בחרתי בלימודים אישיים ללימודי תעודה בעיצוב כי לי אישית זה יותר נוח שהמורה הולכת בקצב האישי שלי, שוחחתי עם מכללת סולו והתעקשתי שמורה אישה תלמד אותי כי זה מה שהרב אישר, אם כבר את הולכת ללמוד דרך האינטרנט אז שלפחות תהייה מורה אישה ולא גבר כדי לכבד את הצניעות, במכללה יש יותר מורים גברים ממורות והייתי צריכה לחכות חודש עד שיתפנה מקום אצל המורה במכללה כי היא הייתה עמוסה מאוד. אמרו לי את יכולה להתחיל מידית אבל אם את רוצה מורה אישה יש לה מספר תלמידות ואיך שיתפנה לה מקום היא תוכל לקבל אותך. נתבקשתי לשלם סכום סמלי מאוד כדי שישמרו לי על המקום כדי להראות רצינות וזה מה שעשיתי.

קצת על הלימודים

מיד לאחר ההרשמה המורה שוחחה איתי ועשתה איתי תיאום ציפיות לקראת מה אני הולכת, היא אמרה שהיא מבינה שאני אימא ל3 ילדים אבל אני צריכה לקחת בחשבון שיש שיעורי בית ועבודות ולא תמיד זה מתאים לאנשים שאין להם זמן להכין עבודות, כדי להצליח בתחום הזה עדכנה שהתרגול זה הסוד כדי להצליח ולא התעודה שתקבלי בסיום הלימודים. עודכנתי שאני הולכת לבנות תיק עבודות לכל אורך הקורס כי זה מה שלקוחות או מעסיקים רוצים לראות, אמרה שהיא לא מתכוונת לתת לי הנחות בגלל שאני אימא לילדים ואצטרך למצוא זמן להכין את העבודות כי בית הספר יותר חשוב לו איכות של בוגרים ולא רק לקבל אנשים וזה הסיבה שהם מלמדים אחד על אחד. האמת הייתי קצת מופתעת מהכנות של המורה וכן הרגיש לי שהיא רוצה שאני יצליח ולא רק לסגור עסקה, היא אמרה שעדיין אני יכולה לוותר אם אני חושבת שלא אעמוד בזה, ביקשתי לדעת כמה שעות תרגול צריך חוץ מהשיעור כדי להצליח והיא אמרה שלרוב 4-5 שעות שבועיות חוץ מהשיעור איתה זה בהחלט מספיק, האמת מאוד אהבתי את הכנות וזה מה שגרם לי לבסוף ללכת על זה כי ידעתי שאני רוצה להגשים את החלום שלי ולא משנה כמה השקעה צריך.

ההשקעה בלימודים

האם זה היה באמת כמו שאמרה 4 שעות שבועיות תרגול? האמת דיי קרוב לפעמים יותר לפעמים פחות אבל לא וויתרתי לעצמי כי ידעתי שזה מה שאני רוצה, אז הייתי מחכה בערב שכולם ילכו לישון ורק אז הייתי מתפנה לשיעורי הבית, השיעור עצמו עם המורה היה פעם בשבוע שעה וחצי ובזמן הזה בעלי היקר שמר על הילדים כדי שאהיה מרוכזת, מאוד נהניתי מהעובדה שכולם לוקחים יד בהצלחה שלי, והיה לי כייף לחזור לעצמי ולראות שרוצים למצוא זמן אז בהחלט מוצאים, אולי גם קצת התרגשתי שאני עכשיו משקיעה בעצמי ולהיות אימא זה לא עונש, אני צעירה בת 35 יש לי עוד חיים שלמים לחיות ואני רוצה לעשות את זה על הצד הטוב ביותר.

השיעורים עם המורה

קודם כל אתחיל בזה שלא באמת הכל היה לי דבש וניצוצות של כוכבים, שיעורי הבית היו מאתגרים וגרמו לי לחשוב הרבה על עולם העסקים ואיך הצרכנים חושבים ואת כל מה שלמדתי הייתי צריכה לחבר לתוכנות הגרפיות, אמנם התוכנות של אדובי ידעתי לעבוד עליהם אבל זה היה ממש לפני עשור שהיתי תלמידת בית ספר ואני בטוחה שעם כל הלידות נעשיתי עוד יותר קשה בהבנה, המורה לא ויתרה לי ותמיד הייתה רוצה לראות אם אני באמת מבינה את המהלכים שהיא מסבירה. היא הייתה מראה לי באונליין איך לעשות אפקט מסוים לאחר מכן מכתיבה לי מהלך אחרי מהלך ואז היה הקטע המרגש “קדימה רחל עכשיו אני רוצה לראות איך את עושה את מה שלימדתי” פה הייתי יושבת ועושה צעד אחר צעד ומנסה להבין תוך כדי את ההיגיון של המהלכים. אני חושבת שאישית מה שעזר לי להבין יותר את הכל זה שיש משהו אתך וגם אם אתה עושה טעות אז יתקנו אותך, וגם אם יש טעות הכל באמת בסדר בשביל זה אני פה כדי לטעות, זאת הסיבה שרציתי ללמוד אחד על אחד לדעתי כי אני מאוד מפוזרת בראש אם יש הרבה חומר לקלוט.

מה אני חושבת על לימודים אחד על אחד?

לדעתי זה מדהים כי זה יותר נוח ללמוד מהבית ושיש מישהו איתך ורק איתך לדעתי זה מביא יותר הרגשה של ביטחון וזה מה שהייתי צריכה להיות יותר בטוחה שיש מישהו שמתקן אותך ואת זה אני בטוחה שלא הייתי מקבלת במכללות אם הייתי לומדת בקבוצה, כי הייתי בקבוצות כשהייתי צעירה יותר ותמיד שהייתי שואלת שאלות אז כולם כאלה היו מתבאסים כי הם היו רוצים להתקדם בחומר ואותו דבר אני אם אנשים היו שואלים שאלות אז גם אני הייתי מתאכזבת שהמורה עכשיו מבזבז זמן על נושאים לא ברורים לאחרים ואני מבינה את זה בשניות. מפה לשם אני חושבת שללמוד בצורה פרטנית זה יותר יעיל כי גם המורה חושף אותך למאות עבודות שונות מהשוק בעיצוב גרפי כך שלא הרגשתי שום פספוס. אני לא יודעת כבר מה היה לי נוח יותר שזה נעשה מהבית וחסך לי מלא כאב ראש או בגלל שזה היה פרטי.

אני בטוחה שיש לימודים בקבוצות שהם טובות אבל חשבתי שלכל אחד יש את הדרך הנוחה לו ולי אישית זה היה יותר נוח וזה בדיוק מה שרציתי נוחיות ופחות אתגרים של לנסוע ומי ישמור לי הילדים.

העלות הכלכלית: לא היה זול אבל גם לא היה יקר לעומת מקומות אחרים – שילמתי 8000 ש”ח

ידעתי שאני הולכת להוציא חבילה של כסף, משהו שלא היה לי במיוחד שרק הבעל עובד, לקחנו הלוואה קטנה והמון תשלומים שעדיין אני מחזירה  ואמרתי לעצמי בלב שחיים פעם אחת ואנסה לעבוד קשה כדי להחזיר את ההשקעה וכך עשיתי, הייתי מבקשת מהמורה תרגילים נוספים כדי לעבוד יותר קשה ולדעתי הדרך הזאת שיש לך מנטורית פרטית גרם לי באמת להרגיש מיוחדת ולפעמים זה כל מה שבנאדם צריך זה אחד שמאמין בו וכן היא האמינה בי ואמרה לי מההתחלה את כל האמת על ההשקעה, היום שאני מסתכלת לאחור הכסף הוא ההשקעה הכי פחות שהדאיגה אותי אישית, יותר הדאיג אותי איך אני הולכת עכשיו למצוא זמן לכל הסיפור הזה של לימודים ועבודות ושיעורי בית, אבל היה בתוכי קול שאומר שאני באמת יכולה, האמת לא רציתי לאכזב יותר את עצמי מאשר את הסביבה, בעלי לפעמים היה אומר לי תעשי לעצמך הנחות ותפסיקי להרוג את עצמך, האמת למדתי יותר לארגן את הזמן מחדש וחילקתי את שעות התרגול לכל יום קצת מאשר לעשות את הכל באותו היום רק כדי לגמור את שיעורי הבית, גם את זה למדתי לבד ובעצמי לעמוד בדד ליין כי אוטוטו השיעור היה מתקרב וראיתי שאני לא מספיקה ואני למורה צריכה להגיע מוכנה.

מה אני ממליצה לכם אימהות יקרות

קודם כל אתן צריכות לדעת שאם אני עשיתי את זה גם אתן יכולות, נכון אולי קל זה לא היה אבל אם את מארגנת את הזמן שלך נכון כל אחת או אחד יכול לעשות את זה, להורים במיוחד קשה שיש ילדים ואת מטלות החיים ושלא נדבר אם יש לך עבודה בחצי משרה כמו שלי היה. מה שכן עשיתי לעצמי יומן הייתי רושמת בדיוק את השעות של התרגול שלי כל יום הייתי יושבת 45 דקות ומכינה עוד מטלה, אם הייתי רואה שאני גולשת מעל שעה הייתי עוזבת וממשיכה למחרת, הקורס הזה לימד אותי שאני יכולה הכל בחיים ולהיות אימא זה לא עונש, וכמו שאני אומרת תמיד לבעלי אם הוא רוצה בית מאושר הוא צריך אישה מאושרת וכך זה היה, הרגשתי שהלימודים האלו גרמו לי ללמוד יותר על עצמי מאשר רק את עולם העיצוב והתוכנות של אדובי, הרגשתי שאני יכולה הרגשתי חזקה והבנתי שהחיים מאתגרים אבל לדעתי האישית זה מה שעושה אותם הכי יפה.

איך התחלתי לקבל עבודה בעיצוב גרפי

היום אני עצמאית ועובדת מהבית שזה גם תחילה חשבתי שהולך להיות לי כאב ראש, להתחיל לשלם לבד ביטוח לאומי ולהצהיר למס הכנסה, לקחתי רואה חשבון בתשלום סמלי של 150 ש”ח בחודש כי הייתי עוסקת פטורה אז אין הרבה ניירת והבנתי שזה לא כזה סיפור גדול כי בעצם הרואה חשבון דאג להכל מה שגרם להכל להיות יותר קל, את הלקוחות הראשונים שלי קיבלתי מכל מיני עיצובים שהייתי עושה בגן ילדים לאנשים כי רציתי להתאמן ולבנות לי תיק עבודות אז הייתי מציעה עיצובים חינם לאנשים גם כדי לראות איך זה לעבוד עם אנשים וגם כדי לתפוס ניסיון ומשם הכל באמת זרם והתחלתי להכין כל מיני עיצובים והזמנות וגם לוגואים. לדעתי בעולם הזה זה יותר פה ואוזן כי זה מה שהביא לי לקוחות, הייתי עושה עיצוב ללקוחה ומשם היו מגיעים עוד אנשים, המחירים שנתתי תחילה היו מאוד זולים כי כך המליצו לי להתחיל כדי שיגיעו יותר אנשים.

מה קורה איתי היום?

היום הגבלתי את שעות העבודה ואני עובדת רק 6-7 שעות ביום ואני מודיעה לכל הלקוחות שלי שאני זמינה בשעות הבוקר ועד הצהריים לא עונה לטלפונים אחרי שעות העבודה ומי שרוצה אותי כל כך דחוף יכול לכתוב מייל ויקבל תשובה ביום למחרת, לקחתי מספר שיעורים פרטיים כדי ללמוד איך לנהל עסק וכן גם את זה לקחתי בצורה פרטית ולא במכללה של סולו, מצאתי מורה פרטית שהרואה חשבון סידר לי כדי ללמוד איך לנהל עסק פרטי ואיך כמובן להתמודד עם לקוחות. האמת כל הנושא של חשבוניות ותשלומים אני קצת פחות חזקה בזה וגם זה מאוד משעמם אז אני משאירה את זה לבעלי לטפל, מעדיפה שיהיה עוד עין למעקב בכל מה שקשור למספרים, עדיין אני וחשבון ומספרים לא חברים הכי טובים, אולי זה אחת הסיבות שאני אוהבת מאוד אמנות דיגיטלית כי אין שם גבולות והכל פתוח לדמיון חלק מהפרעות קשב וריכוז שאני עוברת.

למה בכלל החלטתי לשתף?

בית הספר לא ביקש ממני המלצות או משהו כזה אבל הרגשתי אסירת תודה על הדרך שהם עברו איתי, לא הייתה לי דרך להגיד תודה על מה שקיבלתי, וקיבלתי דיי הרבה מעבר שזה יחס אישי ומענה לשאלות שלי לכל אורך השבוע. אמנם אני לא במדיות החברתיות ואין לי אינסטגרם או דף פייסבוק אבל את מחצית מהעיצובים שלי אני יודעת שהם הולכים לפייסבוק או לאתרי אינטרנט אלו הדרישות של רוב הלקוחות שלי, אני יודעת שיש בתחום הזה הרבה עבודה כי אני אישית לא מספיקה לתת מענה לכל מה שרוצים ממני, הרגיש לי לשתף אותך אימא לילדים או אבא שרוצה לשנות ולעבוד מהבית שתדעו שיש בתחום הזה עבודה ואם אני הצלחתי לעשות את זה ולמדתי כל אחד או אחת יכולים. אמנם הדרך לא הייתה הכי קלה כי יש השקעה וזמן בלתרגל את כל החומר הלימודי אבל בסופו של דבר זה משתלם, הכי ריגש אותי שהכנתי שלט למסעדה וששלחו לי במייל את התמונה לעיצוב שעשיתי לא האמנתי שאנשים עוד משלמים לי על דברים שאני אוהבת לעשות. ובנימה אישית אני מעריצה ומודה למורה הסבלנית שקיבלתי, אני אישית ממליצה עליה בלי סוף ושולחת בימים אלה את אחותי ללמוד גם בבית הספר כדי שנוכל להתרחב ולפתוח סטודיו יותר גדול, מאחלת לכולן בנות יקרות בהצלחה וכן גם לנו אימהות מגיע ללמוד ולהכיל את כל אתגרי החיים.