You are currently viewing גרפיקה כריכות ספרים
גרפיקה כריכות ספרים

גרפיקה כריכות ספרים

גרפיקה כריכות ספרים 2021

מקצוע גרפיקה הוא מקצוע מגוון מאוד ויש לו טווח מאוד רחב של אפשרויות עיסוק. רבים מאתנו מכירים לרוב צדדים אחדים במקצוע ואיננו מכירים עד הסוף באילו גרפיקות כן עוסק הגרפיקאי ובאלו פחות. כך למשל התחום של כריכות ספרים. על פניו, כששומעים את התחום, ישר נחשוב על בית דפוס, אך למעשה לגרפיקאי יש הרבה עבודה בתחום זה. אז מה בעצם תפקידו של הגרפיקאי בכריכות של ספרים? על כך נדבר בכתבה הבאה.

מהי כריכה של ספר ואיפה נכנס הגרפיקאי בכל זה?

הכריכה של הספר היא למעשה החלק שמאגד את כל דפי הספר המעוצב בתוכנת עימוד הנקראת אינדיזיין מבית חברת אדובי העולמית. הכריכה היא חלק חשוב מאוד שתפקידו לשמור על דפי הספרים, אך היא גם מעבר לכך, היא למעשה המיתוג והאפשרות לייצר סקרנות אצל הקורא. אם תשאלו אנשים מה גורם להם לבחור בקריאה של ספר מסוים, אתם תראו שחלק מהתשובות ידברו על שם הספר, חלק מהתשובות יהיו שעיצוב הכריכה צד את עיניהם ורק חלק קטן ידברו על התקציר של הספר.

על עיצוב הכריכה אחראי לא אחר מאשר המעצב הגרפי. מעצבים גרפיים שעוסקים בעיצוב כריכות הם גרפיקאים אשר עוסקים בגרפיקה להדפסה. גרפיקאים אלו יודעים מהם כללי הדפוס וההוצאה לאור ולכן הם מתאימים את הגרפיקה לכללים אלו. כללי הדפוס הם קפדניים כי הם מותאמים למכונות ההדפסה. הצבעים והעימוד חייבים להיות על פי הכללים על מנת שהגרפיקה תודפס באופן מקצועי ואיכותי.

איך טכנית מעצבים כריכת ספר?

לפעמים אנו רואים גרפיקות מסוימות שאנו לא יודעים איך יצרו אותן בפועל. כריכות ספרים הן כאלו. על הכריכות בדרך כלל יהיה איור וכיום האיור הוא לרוב עבודת מחשב גרפית. מעטים הספרים כיום שהאיור שלהם נעשה בעבודת יד, אולי ספרי ילדים וגם אלו כבר עלו שלב ולרוב נעשים באופן ממוחשב.

הכנת גרפיקות איור עבור כריכת ספר מתחילה לרוב בתוכנת הפוטושופ. מדובר בתוכנה מצוינת עבור עיבוד תמונות. תוכנה זו מאפשרת לכם לקחת תמונות מצולמות ולבצע עליהן שינויים מהותיים בצבע, באור של התמונה ובעוד פרמטרים שקיימים בה. לאחר שביצעתם בתמונה את השינויים הרצויים, תוכלו לעבור איתה לתוכנת האילוסטרייטור. מדובר על תוכנה וקטורית המאפשרת לכם לצייר. בתוכנה יש כלי ציור שנקרא פן טול ואתם יכולים בעזרתו לצייר בקלות. כמו כן, בעזרת הפן טול ניתן לעבור על קווי ציור וכך למעשה ליצור חלקים של תמונות.

איך מתכננים עיצוב של כריכה?

לתכנן עיצוב של כריכה חייב להיות בהתאם לתקציר הספר ולבקשתו של כותב הספר. עליכם לשמוע את בקשותיו, להתחשב בהן וכמובן להביא את האינטרפרטציה העיצובית שלכם. זכרו, על הכריכה להיות מושכת כך שהקורא ירצה לקנות את הספר וכאן הניסיון שלכם ומה שלמדתם בלימודי עיצוב גרפי נכנסים לתמונה.

האם בלימודי עיצוב מלמדים הכנת כריכות ספרים?

אז בנושא זה חשוב לדעת כי מעצבים גרפיים לומדים עקרונות עיצוב ולא גרפיקות מסוימות. יש בידיהם את כל הכלים לדעת לעצב כל גרפיקה שנעשית באמצעות עיבוד תמונה, תוכנת אילוסטרייטור ואינדיזיין. עקרונות העיצוב כוללות בתוכן שימוש נכון בצבעים על פי תורת הצבעים, שימוש בצבעים תואמים לדפוס ולפרינט, עבודה נכונה של פרופורציה ועימוד וכמובן שימוש בפונט שמתאים לאופי הגרפיקה. כל אלו עקרונות שישלב המעצב הגרפי גם כאשר הוא מעצב כריכה של ספר.

איפה ניתן ללמוד עיצוב גרפי שמלמד את העקרונות הללו?

זו אכן שאלה חשובה מאוד בנושא. יש המון מקומות שמלמדים גרפיקה, אך עליכם לוודא כי המקצוע נלמד לא רק בצורה טכנית, אלא בצורה כזו שכוללת עבודה גם על החלקים העיוניים שחשובים לא פחות בעיצוב גרפיקות בצורה מקצועית.

כיום ניתן ללמוד את התחום בשני מסלולים, האחד הוא לתואר ראשון, מסלול ארוך של ארבע שנים והשני הוא לימודי תעודה שזמנם משתנה ממקום למקום. אחד המסלולים המצוינים הוא מסלול תעודה שנלמד במכללת סולו. מסלול זה מיועד לכל מי שרוצה ללמוד את התחום וגם לכל מי שרוצה ללמוד את התחום, אך אין לו זמן כרגע לעצור את עבודתו או מסלול החיים שלו.

המסלול לעיצוב גרפי במכללת סולו הוא מסלול מיוחד הנלמד אונליין מהבית מול מורה פרטי. אלו שיעורים אחד על אחד שבסופם יקבל התלמיד תעודת מקצוע וזאת לאחר שסיים את כל ההתחייבויות הלימודיות שלו. אך האמת היא שהתעודה לאחר לימודי גרפיקה היא לא גולת הכותרת בקבלה לעבודה. מה שבאמת חשוב הוא הניסיון שצברתם וכמובן הדבר החשוב ביותר שהוא תיק העבודות.

למה תיק העבודות הוא הדבר החשוב ביותר לאחר לימודי גרפיקה?

בניגוד למקצועות אחרים שבהם צריך להרשים בראיון עבודה ובדיבור, בגרפיקה הדבר שונה כי למעשה רוצים לראות פרקטיקה בפועל. הדרך לראות פרקטיקה בפועל היא דרך עבודות שביצעתם. המעסיק יוכל לאמוד את המקצועיות שלכם בצורה זו ולהבין האם אתם מתאימים עבורו לעבודה. חשוב לציין שגם אם החלטתם שאתם מעוניינים להיות עצמאיים בתחום, מי שיבקש לראות את תיק העבודות יהיו הלקוחות.

מה צריך להיות בתיק עבודות של גרפיקאי מתחיל?

תיק עבודות של גרפיקאים מתחילים וגם כאלו שכבר הרבה זמן בתחום צריכים להכיל עבודות גרפיות מכל הסוגים. לוגואים, אלבומים דיגיטליים, כרטיסי ביקור, עבודות איור, עבודות פרסום וכדומה. מכל עבודה מומלץ שיהיו מספר סגנונות. את תיק העבודות מומלץ ליצור בצורה דיגיטלית. כיום קיימים קורסים שבהם עובדים רק על עיצוב תיק העבודות. קורסים אלו לרוב עושים מיד לאחר שקיבלתם את התעודה. במכללת סולו קיים מסלול כזה של עיצוב תיק עבודות וניתן לעשות אותו כהמשך ישיר לקורס העיצוב הגרפי שזה עתה סיימתם.

האם קורס עיצוב גרפי יאפשר הכנת תיק עבודות במהלך הקורס?

במכללת סולו באים לקראת הסטודנטים וכמובן שמכינים אותם היטב לשוק העבודה. כחלק מההכנה, שיעורי הבית שלכם בשלבים המתקדמים תמיד יהיו על הכנת גרפיקות מקצועיות שתוכלו להכניס לתיק העבודות שלכם. הקורס למעשה מאפשר לכם יצירת עבודות ברמת תיק עבודות. מי שמעוניין יוכל להכניס עבודות אלו לתיק העבודות בהמשך.

אני מעוניין ללמוד במכללת סולו עיצוב גרפי, מה מתכונת הלימודים?

מכללת סולו מותאמת בלימודיה לאנשים עסוקים. היא מלמדת את התחום פעם בשבוע לשעה וחצי שבהם תלמדו תתי נושאים אחד על אחד עם מורה פרטי. מתכונת הלמידה היא כזו שמביאה אתכם למצב שאתם מבינים את החומר ואף מיישמים אותו שזה השורה התחתונה במידה ואתם מעוניינים לעסוק במקצוע. אתם תלמדו צעד צעד, נדבך על נדבך עד להגעה לרמה גבוהה ומקצועית ובקצב שלכם. מדובר על מתכונת לימודים של עשרה חודשים מלאים עניין והנאה.

לסיכום, כריכות ספרים כוללות עבודת עיצוב קפדנית המשמשת למיתוג הספר ומשיכה של הקוראים. מדובר בעבודה עיצובית מחשבתית וטכנית יחד. שני היבטים אלו של המקצוע נלמדים בקורסים לעיצוב גרפי וגם במכללת סולו המציעה ללמוד את התחום אונליין מהבית יחד עם מורה פרטי בקצב שלכם. כמו כן, אחד הדברים החשובים בכל קורס לעיצוב גרפי הוא תיק העבודות שמהווה את כרטיס הכניסה שלכם לתעסוקה בתחום. פנו אלינו עוד היום ונשמח לתת לכם מידע נוסף.