גרפיקה ממוחשבת ורפואה מה הקשר ?

//גרפיקה ממוחשבת ורפואה מה הקשר ?

גרפיקה ממוחשבת היא תחום במדעי המחשב העוסק בשיטות ייצור ועיבוד דיגיטאלי של תמונות דו מימדיות ותלת מימדיות, לצורך תצוגה ריאלסטית של סביבה תלת מימדית דינמית. לתחום יישומים רבים, כמו תוכנות של הדגמה רפואית, משחקי מחשב, תכנון ועיצוב באמצעות מחשב, עיבוד שבבים, מציאות מדומה ועוד. גרפיקה הממוחשבת הנה תחום המתפתח בצורה דרסטית בשנים האחרונות, וממשיך להתפתח כל הזמן, השאיפה היא כל הזמן ליצור תמונה שתתעדכן בתדירות גבוהה וחלקה, וברזולוציות גבוהות יותר ויותר.

– תמונות

ישנן שתי שיטות עיקריות לייצוג של תמונות באמצעות גרפיקה ממוחשבת – ייצוג דו מימדי על ידי תמונת מפת סיביות, וייצוג תלת מימדי בצורה ווקטורית גיאומטרית. הצורה השניה הינה הצורה היותר מתוחכמת של של גרפיקה הממוחשבת, והיא כוללת חישובים רבים וסבוכים. בצורת הייצוג הווקטורית גיאומטרית, המחשב בעצם מחשב את מיקומן של נקודות רבות שגם לא נראות בפועל בתמונה ברגע מסוים (מוסתרות ע”י נקודות אחרות), וכך נוצר אפקט התלת מימד- נוסף מימד “עומק” פיקטיבי למסך המחשב.

גרפיקה ממוחשבת ורפואה מה הקשר

– רפואה

אחד השימושים החשובים ביותר של עיצוב גרפי התלת מימדית הוא השימוש לצורך תוכנות דימות רפואית. כיום ישנן תוכנות רפואיות הלוקחות סריקות מסוגים שונים (CT, MRI ועוד), ועל סמך הנתונים יוצרים תמונה תלת מימדית של גוף האדם הנסרק. יכולות הגרפיקה הממוחשבת בתוכנות אלא הן מדהימות ונותנות לרופא המתפעל את התוכנה יכולת “להכנס” ממש לתוך גוף האדם, עד לרזולוציות של פחות ממילימטר, לזהות כלי דם, סידן , שומן וחסימות בכלי הדם, אבנים בכליות, ועוד. יכולות גרפיקה הממוחשבת בתוכנות אלו כוללות גם יכולת סיבוב, הפרדה לשכבות (עצמות, כלי דם ועוד), עריכה ועוד.

– תוכנות

על מנת להשתמש בתוכנות העושות שימוש בגרפיקה ממוחשבת מתקדמת, יש צורך במחשב בעל זיכרון רב, ומעבד גרפי חזק, מכיון שתוכנות גרפיקה ממוחשבת צורכות זיכרון רב לצורך החישובים של כל הנקודות, ועדכון התמונה בתדירות גבוהה במיוחד (כיום יש תוכנות המגיעה אף ל50 תמונות לשניה- איכות קולנועית ממש), על פי תנועות העכבר של המשתמש- דבר הדורש אינספור חישובים מתמטיים בכל שניה. גרפיקה ממוחשבת הינו תחום הנלמד במסגרת התמחות בלימודי מדעי המחשב או הנדסת תוכנה, ולו יישומים רבים . גרפיקה ממוחשבת מיושמת בתוכנות גרפיות ממוחשבות כגון פוטושופ , אילוסטרייטור , אינדיזיין , ותוכנות לגרפיקה ממוחשבת לבניית אתרי אינטרנט יהיו תוכנת אדובי פלאש ותוכנת ליצירת דפי HTML דרימוויבר

2019-08-05T00:06:54+03:00