המלצות על מכללה לעיצוב גרפי

//המלצות על מכללה לעיצוב גרפי

כיום שעולם העיצוב גרפי נמצא בכל מקום נוצר הצורך לכוח אדם בתחום העיצוב וגרפיקה ממוחשבת, עולם העיצוב לא עוצר ובשנים הקרובות צפויות התפתחויות חיוביות מכיוון עולם ההייטק שישאב לתוכו את רוב הכוח האדם שמכללות לעיצוב גרפי ובתי ספר לגרפיקה ממוחשבת יוציאו לתעשייה. בכתבה זו נביא לכם את כל הפרטים איך להיות מעצבים גרפיים על מכללה לעיצוב גרפי מומלצת ללימודי עיצוב גרפי וכמובן השכר בתחום לאחר הלימודים, הרי לא נשקיע זמן ללא רווח כלכלי, אחד התחומים הרווחים ביותר זה עיצוב גרפי ולא רק בגלל השכר הגבוה שמתוגמל בצורה אדירה בעולם ההייטק אלה בגלל אפשרויות הקידום שתחום העיצוב וגרפיקה מאפשרים לכל אחד שאוהב את עולם האמנות הדיגיטלית. נוכל לראות סגנונות ודוגמאות של עיצוב גרפי בכל מקום היום, החל מעיצוב פרסומות בפייסבוק או בכל רשת חברתית כזו או אחרת, שלטי חוצות, פרסומות על אוטובוסים וגם בכל האפליקציות שמשרתות אותנו נאמנה מידי יום, העיצוב גרפי נמצא בכל מקום ולכך דרושים מעצבים גרפיים וגרפיקאים מקצועיים שייתנו את הטון העיצובי לכך.

ללמוד במכללה לעיצוב גרפי חוקי העיצוב גרפי – הטמעת היצירתיות להצלחה בקריירה

כיום כדי לעסוק בתחומי העיצוב גרפי לא מספיק לדעת את התוכנות לעיצוב גרפי בלבד, כדי לעסוק בתחום זה ולעצב בצורה מקצועית ונכונה עליכם לדעת את כל מה שקשור לעיצוב גרפי החל מחוקי העיצוב שכוללים אין ספור כללים וסגנונות לפי התאמה לקהלי היעד, עבודה עם תורת הצבעים והמשמעות של כל צבע, מהם צבעים משתלבים וכיצד להכניס את סגנון הצבע הקר לעומת הצבע החם לעיצוב שלנו, עיצוב נכון ישדר את המהות שלשמה אנו מעצבים החל מעיצוב פרסומת לפייסבוק לקידום מכירות של עסק חדש או הגברת מודעות לעסקים קיימים, הגברת תודעת המותג או החדרת מוצר לשוק חדש, את כל סגנונות העיצוב מעצבים גרפיים וגרפיקאים מבצעים בתקופת הלימודים תוך התאמה נכונה לסגנון עיצוב בעל קומפוזיציה גרפית נכונה. הבנה של מהות העיצוב לעומת קהל היעד הוא דגש מאוד חשוב, לא כל צבע מתאים לקהל יעד ולא תמיד שילובי צבעים אכן עושים את העבודה, עיצוב בצורה לא מקצועית יעשה את הפעולה הלא נכונה ולעתים גם נזק לבעלי העסק, כל חוקי העיצוב יוטמעו לכל אורך הלימודים תוך שימוש בתוכנות לעיצוב גרפי של חברת אדובי.

מכללה לעיצוב גרפי מומלצת

מכללה לעיצוב גרפי מומלצת

תוכנות גרפיקה ממוחשבת של חברת אדובי – כלים מקצועיים להכנת עיצובים גרפיים

חברת אדובי הנה החברה המרכזית לפיתוח תוכנות לעיצוב וגרפיקה ממוחשבת, התוכנות המוחשבות הם הידיים והרגליים של המעצבים הגרפיים, ללא שימוש נכון וידיעת השפה בתוכנות לעיצוב גרפי אי אפשר להוציא שום עיצוב גרפי לפועל, התוכנות הנם הדרך היחידה להוצאת לוגואים שיעשו בתוכנה לוקטורים כמו אילוסטרייטור, מודעות ומניפולציות גרפיות על תמונות עם הפוטושופ, ביצוע קטלוג או ספר מקצועי באינדיזיין, התוכנות פוטושופ, אילוסטרייטור ואינדיזיין בשימוש יום יומי אצל מעצבים גרפיים וגרפיקאים, התוכנות הללו מספיקות כדי לכסות את כל הקשת בקריירה העיצובית של המעצבים, החשיבה העיצובית תוך שימוש ביצירתיות נכונה יתורגמו לעיצובים של אלמנטים למודעה גרפית או לעיצובים בתוך אפליקציות שונות, היצירתיות הוא נושא שנלמד לכל אורך הלימודים כי השימוש בתוכנות הגרפיות הוא אין סופי עם מאות של פקודות לביצוע סגנונות שונים וטרנדים הקשורים לעולם העיצוב הגרפי. בכל תקופת הלימודים חוקי העיצוב גרפי יוטמעו בתוכנות ובסופו של דבר נאגד את כל העבודות הגרפיות לתוך תיק עבודות שהוא הדבר החשוב ביותר בסיום הלימודים בעיצוב וגרפיקה. בהמשך הרחבנו מה שימושי התוכנות ומה כל תוכנה גרפית עושה בעיצוב.

תוכנת הפוטושופ בשימוש גרפיקאים ומעצבים

תוכנת הגרפיקה פוטושופ הנה התוכנה המרכזית בלימודי מעצבים גרפיים וגרפיקאים באמצעות הפוטושופ מכינים מודעות שמבוססות תמונות או אלמנטים מתוך תמונה על ידי יצירת מניפולציות גרפיות שונות כדי למשוך את העין, התוכנה עובדת מצוין עם תמונות ופחות ידידותית לעבודה עם גרפיקה וקטורית או לעבודה עם צורות וקווים, נוכל לראות עיצובי גרפיקה רבים שמתפרסמים מידי יום ברשתות החברתיות פייסבוק או אינסטגרם לקידום מכירות של עסקים. התוכנה מלאה בכלים מניפולטיביים החל מפילטרים להדמיות או עיבוד תמונה מתקדם, לרוב המעצבים מורידים תמונות איכותיות בתשלום או בחינם מאתרים שונים שמאפשרים זאת ומשתמשים בהם להכנת גרפיקות שונות. כל תמונה יכולה לקבל אפקטים ולהביע דרמתיות או סגנון אחר לקידום מכירות, לכל אורך הלימודים מעצבים יבצעו מניפולציות וישלבו טקסטים מעוצבים בצורה מושכת ליצירת עיצוב מושך ומשכנע לכל מטרה שיווקית או מכירתית לעסקים. התוכנה משתלבת נהדר עם התוכנות האחרות של חברת אדובי, כיום התוכנה בשימוש מעצבים בתחום העיצוב רב תחומי ולא רק מעצבים גרפיים עושים בה שימוש, נוכל לראות אדריכלים, מעצבי אופנה, צלמים ועוד.

איור במחשב

תוכנת אילוסטרייטור התוכנה המרכזית בעבודת מיתוג עסקים

אילוסטרייטור אלופה בהכנת גרפיקות וקטוריות ועובדת מצוין עם צורות ואלמנטים שונים, התוכנה שימושית מאוד בעת בניית מיתוג גרפי וכל תהליכי המיתוג נעשים בתוכנה זאת בלבד, יכולות התוכנה בעיבוד גרפי לקווים וצורות הוא גבוה מאוד ומעצבים גרפיים מבצעים קימורים גרפיים על קווים ומשיכות לכיוונים שונים ליצירת לוגואים או ציור ואיור עסקי. עיצובי אינפוגרפיקות מפורסמות או הכנת קווי חיתוך לעיצוב אריזות הוא תהליך הנבנה בעת מיתוג גרפי לעיצוב מוצר, היות והתוכנה מניפולטיבית ביותר בעבודה עם קווים חופש הפעולה הוא רחב יותר לעומת הפוטושופ שהבסיס של כל גרפיקה הוא תמונה, באילוסטרייטור השמיים הוא הגבול והיא תוכנה שכמה שתעצבו בה תמיד תרגישו שאפשר יותר, נוכל לראות לוגואים של חברות גדולות מאוד בשוק שנעשו אך ורק בתוכנת האילוסטרייטור החל מגוגל, אפל או וואטסאפ. כמובן שאפשרויות התוכנה הם רבים יותר מרק עיצוב לוגו, רוב העיטורים הגרפיים לניפוח והעשרה בגרפיקה מתאפשר באילוסטרייטור על ידי מניפולציות קוויות בצורה מושלמת.

תוכנת הגרפיקה ממוחשבת ועיצוב לספרים – עימוד בתוכנת אינדיזיין

אינדיזיין היא התוכנה השלישית שמשלימה את כל מה שמעצבים גרפיים צריכים לקריירה בעיצוב גרפי, התוכנה איננה תוכנת עיצוב והיא לא מלאה בכלים עיצוביים, התוכנה היא נטו לעבודה עם מלל רב שמתקבל מתוכנות מלל אחרות לדוגמה תוכנת וורד המפורסמת, תוכלו לייבא טקסט מכל תוכנה ולהזרים אותו לתוכנה, עיצובי הגרפיקה שיהיו בתוך אינדיזיין יגיעו לרוב מתוכנת הפוטושופ ואילוסטרייטור, הייחודיות של התוכנה שאפשר להגדיר הגדרות עיצוביות על עמוד אחד ולקבוע שאותו סגנון עיצוב זה יעבור אוטומטית לעמודים אחרים בספרים, עיצוב ספר נעשה בקלות בתוכנה היות וכל ספר עמוס בעמודים ולרוב כל עמוד אמור לקבל את אותו הסגנון עיצוב, קביעת סגנון לכותרות בצורה אוטומטית והשלכה של סגנון עיצוב זה בצורה אוטומטית על עמודים אחרים, סגנון עבודה של מלל רב לא מתאפשר בתוכנות הגרפיות האחרות היות והם לא בנויות לעבודה כזאת. כל סגנון של יותר מעמוד אחד כגון קטלוג עיצובי או עבודה עם גרפיקה דו צדדית מתאפשר בתוכנה בצורה מדהימה וזורמת ללא בעיות של משקלים כבדים בתוכנה.

עיצוב גרפי בעולם ההייטק

עיצוב גרפי בעולם ההייטק

התעודה וסיום הלימודים בעיצוב גרפי

כל מכללה לעיצוב גרפי מומלצת ומקצועית יודעת שתעודות בתחום הזה כבר לא פותחות דלתות לסטודנטים שלומדים מסלולי עיצוב גרפי, מה שחשוב היום בתחום הגרפיקה ותעסוקה זה אך ורק איך נראה תיק העבודות, אם יש תיק עבודות מקצועי תוכלו להשתלב בצורה מהירה בחברות הייטק, משרדי פרסום, חברות שיווק אינטרנטיים שצמאות לידיים עובדות בתחום. ככל שתיק העבודות שלכם בעיצוב גרפי יהיה עשיר ומגוון אתם בהחלט תוכלו לקבל עבודה טובה, יש סטודנטים שכבר בתקופת הלימודים מתחילים לעבוד בתחום כדי לתפוס ניסיון בשוק. יש כאלה שיש להם תיק עבודות מקצועי ויכולים כבר בתקופת הלימודים לפתוח להם עסק עצמאי קטן שיגדל לאורך הזמן, אין צורך לחכות לסוף הקורס כדי לעבוד בתחום זה תמיד אפשרי להתחיל לקבל ניסיון בתחום כדי להאדיר ולהעשיר את תיק העבודות שלכם. בסוף הלימודים או תוך כדי ההכשרה המקצועית יבקשו ממכם תיק עבודות, רק לאחר שיראו שאכן העבודות שלכם מדברות עיצוב גרפי תוך שמירה על כל חוקי העיצוב תוזמנו לעבודה, מומלץ לשלוח מספר עבודות רב עם סגנונות עיצוב שונים כדי להראות שיש לכם אפשרות לעיצוב בסגנון רחב יותר.

למה יש ביקוש גדול בתחום למעצבים גרפיים וגרפיקאים ללא ניסיון בתחום

בתחום העיצוב גרפי הביקוש לכוח אדם הוא מהגבוהים ביותר בשוק הישראלי בפרט וכל זה בגלל עולם ההייטק ששואב מידי חודש מאות מעצבים, מדינת ישראל לא יכולה לספק את אותה כמות המעצבים שענף זה מבקש לכן נוכל לראות מעצבים גרפיים וגרפיקאים שמגיעים מארצות אחרות כדי לספק את הדרישה שיש בתחום זה, מעצבים ישראלים מאוד מבוקשים כדי לתת את המענה לעיצובי אתרים או עיצוב גרפי לאפליקציות, רוב כוח האדם שנמצא בעולם ההייטק עוסק בתכנות ומעצבים גרפיים הם אלה שמכתיבים את השפה החזותית של אתרי אינטרנט או אפליקציות, נוכל לראות את המקצוע החדש שנקרא UX- UI  שמאפשר למעצבים גרפיים לקבוע את סגנון העבודה באפליקציה הכולל את העיצוב והמתכנתים נותנים את המענה התכנותי. גרפיקאים ומעצבים נותנים את השפה החזותית ועובדים בשיתוף פעולה מלא עם המתכנתים לכל אורך הפרויקטים השונים שמתקבלים. אז מה קורה בענף הדפוס? עדיין ענף זה קיים ומתפתח.

  • ענף הדפוס בעולם התעסוקה בעיצוב גרפי ושימוש בתוכנות גרפיקה ממוחשבת סובל מבעיה חמורה מהעשור האחרון, אם בעשור הקודם רוב הגרפיקאים והמעצבים היו פונים לעבודה בתחום זה כי אלה היו האפשרויות היחידות כיום רוב המעצבים מעדיפים לעבוד בתחום ההייטק במיוחד בגלל השכר הגבוה שמציע ענף זה, כולנו שמענו וראינו מה קורה בעולם הייטק, מעצבים ללא ניסיון נחטפים בתעשייה זו ומקבלים שכר גבוה מה שיצר הזנחה חריפה בעולם הדפוס. נוכל לראות בשנתיים האחרונות התעוררות מעולם הדפוס והשכר שהם מציעים היום מתקרב לאט לאט למה שעולם ההייטק מציע. אין ספק שבתחום ההייטק אפשרויות הקידום הם גבוהות יותר עם אפשרויות רבות יותר לסגנונות של צורת עבודה שונה החל מעבודה מהבית או שעות גמישות יותר.

השכר בתחום העיצוב גרפי – האם שווה ללמוד את המקצוע הזה היום? כמה מילים על השכר

בתחום העיצוב גרפי השכר לעומת תקופת הלימודים שאורכת עשרה חודשים עד שנה הוא גבוה ומשתלם ביותר. כיום מעצבים גרפיים מקבלים קרוב ל 10,000 ש”ח נטו, הברוטו הרבה יותר גבוה, נתון זה נלקח מחברות הייטק רבות שמפרסמות את נתוני השכר שלהם בפייסבוק או בכל רשת חברתית אחרת. כמובן השכר יכול להיות גבוה יותר במידות שונות וזה ממוצע מבין אלפי מודעות שראינו בתחום, בעולם הדפוס שכר מעצבים גרפיים מתחילים נכון ל2019 הוא 8000 שח” נטו.  כמובן שככל שאתם צוברים ניסיון בתחום זה השכר שלכם יקפוץ, נוכל לראות מעצבים גרפיים אחרי שנת ניסיון בתחום ההייטק יכולים להגיע לשכר של 16000 ש”ח נטו בתחום עיצוב אתרי אינטרנט או קביעת שפה חזותית לאפליקציות. מעצבי גרפיקה רבים לא רוצים להתחייב למקום עבודה אחד ונותנים שירותי גרפיקה גם לעולם הדפוס בנוסף לעולם ההייטק ועובדים בצורה פרטית ואישית בצורת פרילנסרים בעיצוב גרפי. בתחום העיצוב וגרפיקה זה מאוד פופולרי לעבוד בתחום זה מהבית או בסטודיו פרטי עם לקוחות שמתרבים במשך הזמן. תחומי העיסוק הם רבים מאוד ובפסקה הבאה נפרט לכם דוגמאות רבות של סגנונות עבודה בתחום הגרפיקה ממוחשבת או עיצוב גרפי

העבודה בגרפיקה ועיצוב לאחר הלימודים בעיצוב גרפי

לאחר הלימודים בעיצוב אתם תרגישו מאוד מחוזרים, רגע לפני שאתם מחליטים איפה לעבוד נסקור לכם את כל האפשרויות התעסוקה ועבודה בתחום העיצוב והייטק או בעולם הדפוס, יש כאלה שיבחרו לעבוד בתחום זה מהבית או לסירוגין לשלב עבודה עצמאית ועבודה גם בתור שכירים. מומלץ לבדוק את כל הנישות ולראות לאיזה נושאים בתחום אתם מתחברים יותר, אמנם עולם הדפוס מרתק מאוד ואם אתם רוצים תעסוקה לאורך השנים מומלץ לשלב בין שני התחומים ולא להיות מקובעים אך ורק לתחום אחד כדי לשלוט בכל העולמות. בעולם הפרילנסרים בתחום השכר הוא גבוה יותר וכל זה בגלל שאף אחד לא חולק אתכם את העמלות שהלקוחות משלמים למשרד פרסום. אתם תקבלו שכר גלובלי כך שזה לא משנה כמה פרויקטים בעיצוב תעשו השכר יישאר אותו שכר. כמובן שכל אחד לפי סגנון האופי שלו, מומלץ לעבוד בתחום חצי שנה לפחות כדי לקבל מושג על סגנון העבודה ואז לצאת לעבוד בתור עצמאים אבל עדיין לשמור על מספר לקוחות בודדים כדי לתת שירותי גרפיקה ועיצוב מעבר לשעות העבודה.

  • עיצוב מוצר – קביעת סגנון עיצוב בעולם הדפוס – אריזות – תהליך בניית עיצוב מוצר מתרחש על ידי קביעת עיצוב האריזה עם השפה החזותית שמותאמת לקווי ההדפסה, גרפיקה צורנית מאוד פופולרית בתחום זה היות ולא כל הגרפיקות שמודפסות הם מלבניות, חלקם יהיו עגולות או בכל צורה אחרת. בתחום זה נוכל לראות מעצבי גרפיקה שעובדים בכל התוכנות כדי לספק את צרכיי העיצוב.
  • הפקות ספרים עבודה בהוצאות לאור – עיתונות – הפקות ספרים הוא תחום מאוד מבוקש היות ולכל אורך השנה מתפרסמים קטלוגים, עלונים, ספרים וחוברות מידע, מעצבים גרפיים נותנים את שירותי הגרפיקה בכל התוכנות החל מעיצובי כריכה בתוכנת הפוטושופ, איור ספרים באילוסטרייטור ועימוד הספר בתוכנת אינדיזיין. תהליך ההבאה לדפוס של ספר הוא מורכב ודורש אין ספור חוקים שמותאמים למכונות ההדפסה החל מסימני חיתוך לדפוס אופסט עד להפרדות צבעים נכונות לחיסכון בצבע.
  • בתי דפוס למדבקות – נוכל לראות מוצרים רבים שהם מדבקות, תהליך העבודה הוא הפרדות צבעים לגלופות, יש מדבקות שטוחות או מדבקות ספרון שהמדבקה נפתחת ואפשר לקבל בצורה הזאת מידע רחב, שימושי מאוד בעולם התרופות שבו נוכל לראות ספרונים מודבקים על המוצרים.
  • מיתוג לעולם הדפוס – תהליכי מיתוג בעולם הדפוס הם בצורה הכי פשוטה שיכולה להיות כל הדברים שבעל עסק צריך כדי למכור מוצר החל ממסעדה שצריכה תפריט או תחתיות לכוסות מודפסות, על עסק כיום חייב את עולם הדפוס כדי להדפיס מוצרים החל מעיצובי שלטים מוארים או רגילים ועד להדבקה של מדבקות על מכוניות החברה, בעולם הדפוס יש אין ספור תחומים שונים ולא תמיד בית דפוס אחד מספק את כל שירותי הדפוס הכל תלוי במכונות שיש במקום ותחום ההתמחות של בתי הדפוס, העבודות יהיו בכל התוכנות הגרפיות.
  • הייטק רב תחומי – עיצוב חווית משתמש UX – UI – עיצוב אתרי אינטרנט –  עיצוב אפליקציות – בתחום ההייטק נוכל לראות את הדרישה העצומה לגרפיקאים ומעצבים איכותיים היות וכל עולם בנייה ופיתוח של מוצרים מבוססים על עולם העיצוב גרפי החל מבניית אתר או חנות למכירת מוצרים אונליין ועד להכנה של אפליקציה או משחקי ילדים במחשב, בתחום זה מעצבים גרפיים מבוקשים ביותר והם יעבדו בכל התוכנות הגרפיות.
  • קידום עסקים ברשתות החברתיות – משרדי פרסום אינטרנטיים היום נותנים את כל הקשת הרחבה שעסקים חדשים או קיימים צריכים כדי להתניע את המערך השיווקי, החל מעיצוב מודעות באופן שונה בפייסבוק או עיצובי באנרים והשכרת שטחי פרסום בכל מיני אתרים מפורסמים, בפייסבוק נוכל לראות מאות חברות שמפרסמות בצורה חינמית או בתשלום מודעות לקידום מוצרים שונים או להגדלת המודעות למוצר מסוים, באתרים מאוד גדולים כגון YNET  או בכל אתרי החדשות הגדולים מושכרים שטחי פרסום בצורה רנדומלית, בעלי עסקים מפרסמים את זה לתקופה קצרה היות ועלות השטח מאוד גבוה, העיצובים יהיו בתוכנות הגרפיות והעבודה הגרפית במשקלים מאוד נמוכים של הקובץ כדי שדפי האינטרנט יטענו מהר מה שמקשה לפעמים על סגנון העיצוב כי הקובץ מאוד קטן.
מה זה UX - UI חווית המשתמש

מה זה UX – UI חווית המשתמש

כיצד משיגים עבודה לאחר לימודי גרפיקה ממוחשבת או עיצוב גרפי?

בתחום העיצוב גרפי כמו שאמרנו קודם כבר בתקופת הלימודים תוכלו לעבוד בתחום, ברשת אין ספור אתרי אינטרנט שבהם תוכלו לראות מודעות דרושים או להירשם לאתרים ולקבל עדכונים באופן שוטף על הצעות עבודה בעיצוב גרפי מידי יום, ברגע שאתם נרשמים תוכלו לראות את המייל שלכם מפוצץ בעבודות מידי יום בכל קצבי הארץ או עבודות מהבית כפרילנסרים, כמובן שיש את הרשתות החברתיות עם אלפי קבוצות בתחום דרושים בעיצוב גרפי, על ידי חיפוש “דרושים עיצוב גרפי” או “דרושים מעצבים גרפיים” בשורת חיפוש של פייסבוק תוכלו לראות מאות קבוצות, מומלץ להתחבר כל יום ל5- 6 קבוצות. כמובן אחת השיטות הפופולריות כדי שיגיעו אליכם הוא לפתוח דף פרופיל עסקי לא רק כדי להשיג לקוחות אלה כדי לגרום למעסיקים למצוא אתכם ולהציע לכם עבודות שונות. כמות ההצעות העבודה שתקבלו היא אדירה לא להתפתות להצעה הראשונה ויש מקום להתמקחות לגבי השכר ותנאים נוספים.

לימודים אונליין באינטרנט בתחום העיצוב גרפי וגרפיקה ממוחשבת ללמוד בצורה מקוונת אונליין

מכללת סולו מאפשרת לסטודנטים ללמוד עיצוב גרפי אונליין וכל זה מהבית אחד על אחד עם מורים פרטיים לתיק עבודות ותעודה מקצועית בתחום, השיעורים מועברים בלייב עם מורה שמחובר ישירות לתוכנת הגרפיקה שאצלכם, המורה יכול להסביר לכם צעד אחד צעד איך מעצבים בתוכנות לגרפיקה ממוחשבת ועיצוב תוך הסברים מפורטים על טכניקות בעיצוב גרפי, השיחה מתבצעת דרך המחשב, במהלך השיעור תקבלו מטלות ותרגילים ותעבדו מול המורה שלכם, במידה ויש נושא שלא ברור המורה יסביר לכם את זה שוב כדי להטמיע את החומר הלימודי בצורה טובה, לימודים אישיים עם מורים פרטיים אחד על אחד היא דרך מעולה ומומלצת למי שמנהל חיים עמוסים מאוד, למידה אישית תאפשר לכם להוציא תיק עבודות מקצועי תוך שמירה על אורח חיים ועם כל הנוחות של למידה מהבית. תוכלו ליצור איתנו קשר עוד היום ולקבל פרטים רחבים על עולם העיצוב גרפי ואיך לומדים מהבית תחום חזק ומושך.

2019-07-26T21:34:02+03:00