זכויות יוצרים תמונות, מדוע זה חשוב לחיים

//זכויות יוצרים תמונות, מדוע זה חשוב לחיים

מעצבים גרפיים מתחילים וגם וותיקים מאוד במקצוע.

ייתקלו לא פעם ולא פעמיים בצורך להשתמש ביצירה של מעצב אחר, או אומן אחר, לא משנה אם מדובר בתמונה שמישהו אחר צילם, ציור, פונט, תוכן,סרטון, דמות או כל דבר שניתן לאתר באינטרנט בחינם, על פניו זה ממש לא בחינם אלא אם כן צוין הדבר בצורה ספציפית שזה ניתן לשימוש מסחרי.

מה צפוי למעצב אם אכן ישתמש ללא רשות היוצר בתמונה שיצר, טקסט וכו’?

בכל קורס או מכללה, או כל מוסד לימודים אחר, דואגים להדגיש ולהסביר לסטודנטים את החשיבות ב”זכויות יוצרים” החשיבות לכבד את היצירה של האמן האחר, אפילו אם מדובר בחבר לכיתה, ובוודאי בעבודות שייכנסו לתיק העבודות, הסטודנט חייב להבין שהוא צריך את רשות היוצר להשתמש ביצירה שבה הוא מעוניין, הן אם מדובר בכתב או בעל פה או אפילו תמורת תשלום מסויים, אין להשתמש ביצירה שלא נעשתה בידי הסטודנט לבדו במלואה ללא אישור לשימוש מסחרי כי בסופו של דבר היצירה תשומש להצגה ללקוחות ולחברות וחשוב מאוד שהן יידעו מה מקורה.

  1. ישנם אומנים שלאחר שתדברו איתם יספיק להם שתתנו להם את הקרדיט על השימוש ביצירה ולווא דווקא לקנות מהםעל אחת כמה וכמה שאתם סטודנטים בתחילת דרככםאבל חשוב שתדברו איתם על כך לפני החשיפה או השימוש ביצירה המדוברתגם אם היצירה נכנסת לתיק עבודות לתצוגה בבית ספר חשוב מאוד להדגיש בפני מי שאתם הולכים להציגהמרציםהמוריםראיונות עבודה שהיצירה לא שלכם.
  2. יש מה שנקרא מותר לקבל השראה מיצירהמותר להשתמש ברעיון מסויים ולהביע אותו בצורת התבטאות משלכםהאינטרפטציה תהיה כולה שלכםלמרות שהשתמשתם ברעיון ששומש ביצירה קודמת אבל הביצוע שלו והעיצוב הוא כולו מעשה ידיכםלמשל תחשבו על הסיפור שלגיה ושבעת הגמדים” הרעיון הוא בחורה צעירה ונאה עם תפוח אדום וסמלי ביד ו אנשים קטנים יושבים ליד חיות יער חמודות וקטנותדיסני כבר יצר דמויות לרעיון הזהזה נכון אבל אתם תוכלו ליצור דמויות משלכם עם צבעים פרי דמיונכם ועיצוב משלכם שמספיק שייראו כמה מאפיינים של הסיפור עצמו יוכלו לזהות אותו עם הדמות של שלגיה ו הגמדים.
  3. כך גם לגבי שימוש באלמנטים מהאינטרנט וקטוריים לצורך הטמעה באתר או בעבודות דפוס כמו לוגופליירים וכו‘. חשוב לחפש את התנאים לשימוש באותה יצירהאם הם חופשיים לצורה מסחרית או לא.כשאתם תתפתחו ותהיו יותר מקצועיים תשמחו לדעת שזכויות יוצרים” יהיו גם בעבודות משלכם ומן הסתם לא תשמחו כשמישהו אחר ישתמש בהן ויציגן כשלו מבלי להתייעץ איתכם אפילו.

מעצבים גרפיים מתחילים וגם וותיקים

2019-08-04T19:25:06+03:00