לימודים חווית משתמש באינטרנט

//לימודים חווית משתמש באינטרנט

לימודי חווית משתמש באינטרנט

כיום בעידן השפע ב2021 כמות המוצרים שניתן לקנות היא עצומה ועם כמות המוצרים העצומה מגיעה כמובן גם התחרות בין העסקים השונים שמוכרים אותם ומשווקים אותם. התחרות היא כמובן על המוצר הטוב ביותר שמספק ללקוח את חוויית השימוש הנוחה והמקצועית ביותר. לקוח שקונה מוצר כיום, בוחן היטב את המוצר ומוצרים מתחרים שלו ולבסוף בוחר במוצר שהיה לו הכי נוח להשתמש בו, שהיו בו הכי הרבה פונקציות ושהפונקציות עבדו במהירות. כמו כן, הצרכן בודק שהיה לו קל ללמוד איך משתמשים במוצר ושהעיצוב שלו לטעמו. כל הפרמטרים הללו גורמים ללקוחות לקנות מוצר מסוים. אז איך יוצרים מוצר שיש בו את כל הפרמטרים הללו? כדי לענות על שאלה זו, עליכם להכיר תחום חדש יחסית שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות, תחום זה נקרא חווית משתמש שעליו נדבר במאמר הבא.

מהי חווית משתמש?

חווית משתמש היא למעשה מכלול של פרמטרים שקובצו יחד על מנת ליצור ללקוחות מוצר שכיף ונעים להשתמש בו. מאחורי הנושא של חווית משתמש עומדת חשיבה רבה. על המעצבים להיכנס לראשם של הלקוחות, לנסות לחשוב כמוהם ולהבין באיזו צורה היה להם הכי נוח להשתמש במוצר מסוים. לחשוב כמו מישהו אחר זה לא דבר פשוט ובמיוחד שמדובר בקהל של מיליוני אנשים, שאז יש לנסות ולכלול פרמטרים רבים אשר יתאימו למגוון רחב של אנשים. כל תהליך החשיבה הוא תהליך מלא ביצירתיות ועניין. כמו שאתם מבינים מאחורי כל מוצר נעשית כיום חשיבה גדולה מאוד, בדיקות מרובות של המוצר ומספר עיצובים על מנת לבחון את התאמתו. חווית המשתמש נעשית כיום על מוצרים אינטרנטיים כמו פיתוח תוכנות, פיתוח אפליקציות, בניית אתרים, מוצרי חשמל ואפילו מוצרי מזון.

מהם הפרמטרים החשובים בחוויית משתמש?

כאשר ניגשים לעבוד על חווית משתמש במוצר מסוים, יש לבחון כי במוצר קיימים מספר פרמטרים חשובים מאוד שהם למעשה הופכים אותו להיות מוצר נוח. תחילה עוסקים באפיון המוצר ואפיון הלקוח. על המוצר לענות על צורך אמיתי על מנת שיהיו לו קונים. לאחר שהוגדר הצורך וקהל היעד שישתמש במוצר, כעת יש לעבוד על נוחות השימוש בו. נוחות שימוש מדברת על מהירות עבודה. אם מדובר בתוכנה או אתר אינטרנט, מעצב חווית המשתמש ינסה ליצור מצב שבו התוכנה עובדת באופן מהיר או שאתר האינטרנט עולה מהר מאוד. אם מדובר במוצר חשמלי, מעצב חווית המשתמש יעצב את המוצר כך שפעולתו תיעשה באופן מהיר.

פרמטר נוסף הוא כמות האפשרויות שהמוצר מכיל ושהלמידה איך להפעיל אותו או לעבוד איתו תהיה פשוטה. כך לדוגמא, אם מדובר בתוכנה להוצאת חשבוניות עבור עסקים, אנו מעוניינים שיהיו בה אפשרויות נוספות לניהול של העסק ושהמשתמש יוכל להגיע לכל האפשרויות האלו בצורה הכי אינטואיטיבית שיש. ליצור שילוב בין שני הפרמטרים הללו זה לא דבר פשוט, יש לעשות כאן תהליך מחשבתי ארוך שמכניס למשוואה איך יעבוד הלקוח עם התוכנה ביום יום.

עוד פרמטר חשוב בנושא של חווית משתמש כיום הוא ההתאמה למובייל. כולם כיום משתמשים בטלפון הנייד שלהם בכל מקום ויש המון פונקציות שמלוות אותנו בו כמו קריאה ושליחה של מיילים, ניהול יומן, משחקים, צילום תמונות, שמיעה של מוסיקה ועוד. אם אנו מעוניינים בחוויית משתמש טובה באתר האינטרנט שלנו או התוכנה שאנו מקימים, אנו ניצור חווית משתמש שבה ניתן לקרוא באתר או להתנהל בתוכנה גם מהטלפון הנייד בצורה נוחה.

מה לומדים האנשים שמעוניינים לעסוק בתחום זה?

אנשים שמעוניינים לעסוק בחוויית משתמש הם אנשים שבאים מתחומי העיצוב הגרפי. כאשר עוסקים בחוויית משתמש יש להשתמש בהמון ידע מעולם העיצוב הממוחשב. מסלול חווית משתמש הוא למעשה מסלול מתקדם למעצבים גרפיים שמאפשר להם ליצור עיצוב חווית משתמש באתרים, תוכנות, אפליקציות ומוצרים. את התחום יוכלו ללמוד מעצבים ותיקים או מעצבים חדשים שממשיכים למסלול זה. כמו כן, כיום ניתן ללמוד במסלול תקשורת חזותית אונליין מהבית, להתחיל בלמידה של עיצוב גרפי ובניית אתרים ולבסוף להמשיך לנושא של חווית משתמש.

כאשר מדברים על חווית משתמש, יש להבחין בין שני תפקידים. התפקיד הראשון הוא מעצב UX והתפקיד השני הוא מעצב UI. לרוב שני סוגי מעצבים אלו נקראים יחד חווית משתמש UX-UI מהסיבה שחווית משתמש טובה זקוקה לשילוב בין השנים. על ההבדלים בין מעצב UX למעצב UI נדבר כעת.

האם קיים הבדל בין מעצב UX למעצב UI?

כשמדברים על השם הכוללני של חוויית משתמש, לרוב אתם תראו אותו כמושג אחד שנקרא חוויית משתמש UX-UI, אך למעשה מדובר בשני סוגים של מעצבים שלכל אחד תפקיד שונה וביחד הם מייצרים את חוויית המשתמש של המוצר. כל מוצר שעובר חוויית משתמש מתחיל בצעד הראשון של עיצוב UX. עיצוב UX הוא למעשה התהליך שבו מאפיינים את המוצר, התוכנה, המערכת או האתר. בתהליך זה מנסים לחשוב מה הם הפרמטרים שיהפכו את המוצר לנוח עבור המשתמשים. הצד השני של חוויית המשתמש הוא למעשה הצד של מעצב UI. מעצבי UI  מנסים לחשוב כמו הלקוחות, הם נכנסים למוחם של הלקוחות ולמעשה חושבים איך התצוגה הגרפית של המוצר תהיה הטובה ביותר עבור הלקוח, כזו שתגרום לו לקנות את המוצר. כאשר משלבים בין התפקיד של מעצב ה- UX לבין התפקיד של מעצב ה- UI, מקבלים חוויית משתמש מושלמת.

באילו עבודות משתלבים מעצבי חוויית משתמש?

מעצבי חוויית משתמש UX- UI שייכים למקצועות העיצוב הגרפי המשתלבים בתחומי ההייטק. הסיבה לכך היא שחוויית משתמש החלה את דרכה בכל הנושא של עיצוב אתרים ותוכנות שהם חלק מענף זה. כיום מעצבי חוויית משתמש יכולים לעסוק במקצוע כשכירים או כעצמאים, כאשר האדם השכיר יוכל להשתלב במשרדי הייטק למיניהם שמפתחים תוכנות מסוימות או אפליקציות מגוונות, חברות לבניית אתרים, חברות לשיווק אינטרנטי וגם במפעלים המייצרים מוצרים. מעבר לעבודות כשכירים יוכלו העוסקים בתחום להיות גם עצמאיים ולהציע את שירותיהם בתחום לעסקים השונים. האם משתלם להיות עצמאי בתחום זה? על מנת לענות על שאלה זו, אתם חייבים להבין כי השכר בתחום זה הוא גבוה גם אם אתם עצמאיים וגם אם תבחרו להיות שכירים בתחומי ההיי-טק. זהו תחום רווחי מאוד ועם המון ביקוש כיום.

איפה לומדים כיום את התחום של חוויית משתמש

חוויית משתמש זהו תחום יחסית חדש שהולך ותופס תאוצה ב2021 כולם כיום צריכים את מעצבי ה-UX-UI  כי כולם מעוניינים ליצור מוצרים טובים ולהגדיל את כמות הלקוחות. בשל הביקוש הרב לתחום, כיום יש מספר מקומות שמלמדים את תחום חוויית המשתמש במסלולים שונים, כאשר חלקם ממוקדים בתחום וחלקם נוגעים בו, אך לא מלמדים אותו לעומק. יש כאלו שיבחרו ללמוד את התחום כחלק מתואר ראשון בלימודי תקשורת חזותית. זהו מסלול ארוך של 4 שנים הכולל גם למידה של מבואות בתחומי האומנות, עיצוב גרפי, בניית אתרים וחוויית משתמש. אך אם אתם מעוניינים לעשות מסלול קצר יותר שמכין אתכם היטב לשוק העבודה, מומלץ לקחת קורס בתחום. קורסים אלו אורכים כשנה והדגש בהם הוא על הפן המקצועי וההכשרה לשוק העבודה. חשוב לציין, אם אתם מעצבים גרפיים ואתם מעוניינים להכניס תחום חדש למקצוע שלכם, קורס חווית משתמש הוא בדיוק המסלול שאתם צריכים. אחת המכללות היותר ידועות שמלמדת את התחום של חוויית המשתמש, היא כמובן המכללה שלנו, מכללת סולו. במכללה שלנו לומדים באופן ייחודי. הלמידה אצלנו מתבצעת אונליין מהבית דבר שמאוד מתאים לתחום טכנולוגי זה.

איפה לומדים כיום את התחום של חוויית משתמש

איפה לומדים כיום את התחום של חוויית משתמש

אילו נושאים לומדים בתחום זה?

כאשר לומדים חווית משתמש תחילה לומדים איך מנתחים שוק, איך יודעים מיהו קהל היעד הרלוונטי למוצר מסוים ומהם הפסיכולוגיות העיצוביות שגורמות ללקוח לקנות מוצר מסוים. בהמשך תלמדו איך מאפיינים ממשק משתמש, איך עושים מחקר נכון בתחום ותורות שונות מעולם העיצוב הגרפי. כל הנושאים האלו חשובים מאוד בתחום של חווית משתמש. אם אתם מחפשים מכללה שתלמד אתכם היטב את התחום, חפשו מכללה שכל הנושאים האלו נלמדים בה באופן מעשי ולא רק באופן תאורטי. הלמידה המעשית וההתנסות בתחום הם אלו שיביאו אתכם להיכנס לשוק העבודה בתחום זה.

איך מתבצעת למידה אונליין מהבית?

למידה אונליין מהבית היא למידה סופר איכותית כי היא מתבצעת אחד על אחד, מורה פרטי מול סטודנט. למורה יש נושאים מובנים ומסודרים שעליו ללמד בתחום זה ובכל שיעור הוא ילמד אתכם מספר נושאים. כך לדוגמה, אם אתם נמצאים ביחידת הלימוד של עיצוב חווית משתמש, יחידה זו תחולק למספר נושאים קטנים כמו תורת הצבעים, טיפוגרפיה וכדומה, אותם תלמדו אחד אחרי השני עד לסיום היחידה. בכל שיעור תקבלו שיעורי בית על תת הנושא שסיימתם. את שיעורי הבית תבדקו עם המורה בתחילת כל שיעור, בדיקת השיעורים מאפשרת לשאול שאלות ולהעמיק בתחום. כמו כן, בסיום של נושא מסוים אתם תתרגלו אותו יחד עם המורה ורק לאחר מכן תתרגלו לבד בבית.

בפן הטכני של למידה אונליין מהבית, יש צורך כמובן במחשב, אינטרנט, רמקול ואוזניות. בית הספר המלמד אונליין יחבר אתכם לתוכנת חיבור שבאמצעותה תוכלו לדבר ולשמוע את המורה. בשיעור הראשון אולי תרגישו קצת מוזר, אך לאחר שיעור זה תרגישו שאתם נמצאים ממש כמו בשיעור שמתנהל פנים מול פנים.

האם לאחר לימודי חווית משתמש אונליין מהבית אוכל לעסוק בתחום?

התשובה היא כמובן! לימודי חווית משתמש אונליין מהבית מכינים אתכם לשוק העבודה. כחלק מהלימודים יציב בפניכם המורה תרגילים שונים שמדמים את העבודה של מעצבי חווית המשתמש. בסוף הקורס, לאחר שלמדתם והכנתם את כל שיעורי הבית, יהיה בידיכם תיק עבודות שאותו תוכלו להראות ללקוחות וגם למראיינים לעבודות השונות בתעשייה. לימודי חווית משתמש אונליין מהבית הם ללא ספק לימודים שמכינים אתכם לשוק העבודה.

אם איני מעצב גרפי או בונה אתרים, האם אוכל ללמוד את התחום?

תחום חווית משתמש הוא המשך ישיר לתחום העיצוב הגרפי, אם לא למדתם את התחום, אין זו בעיה. אצלנו במכללה יציעו לכם מסלול תקשורת חזותית. שנה וחצי של למידה בה תוכשרו להיות מעצבים גרפיים, בוני אתרי וורדפרס ומעצבי חווית משתמש. זהו קורס רחב היקף המאפשר לצאת עם מקצוע מורחב ומבוקש כיום. קורס זה מאוד מומלץ עבור כל מי שחשב לעשות קורס של עיצוב גרפי, כי הוא ממנף עבורכם את התחום ומאפשר לכם לעסוק ביותר נושאים.

לסיכום, חווית משתמש זהו אחד התחומים היותר מבוקשים כיום, הוא מסלול המשך ללימודי העיצוב הגרפי. ניתן כיום לעשות קורס שכולל גם עיצוב גרפי, גם בניית אתרים וגם חווית משתמש יחד, להתחיל להתקבל לעבודות בענף ההייטק ולהרוויח סכומים גבוהים.

2020-10-29T19:55:37+02:00