מניפת פנטון איך משתמשים? איפה קונים סרטון מדהים

//מניפת פנטון איך משתמשים? איפה קונים סרטון מדהים

מניפת פנטון

עדכון 2019 – במאמר זה נבצע סקירה על עולם חברת פנטון, נדבר על יעילות בשימוש בצבעי פנטון בהדפסה, נביא לכם נתונים טכניים איך להשתמש בצבעים של פנטון ועוד, נעשיר אתכם בסרטונים על תוכנות הגרפיקה, כיום בעת מיתוג גרפי מעצבים גרפיים וגרפיקאים מחויבים להשתמש בצבעי פנטון, מה זה פנטון בכלל ולמה חשוב לדעת מה זה אחוזי צבע? כיום בעת תהליך בניית עיצוב גרפי או מיתוג לעסק מחובותינו לדאוג שבכל אפיקי ההדפסה יהיה מוצג אותו הצבע, לא תמיד מדפיסים את המוצר באותו המקום, במידה ומדובר על מספר עיצובים ללקוח לא תמיד בית הדפוס יכול להדפיס את הכל, לעתים בית דפוס יהיה מומחה להדפסת אריזות, ובית דפוס אחר יהיה מומחה להדפסת גרפיקה צורנית. על כן עלינו להשתמש בצבעי פנטון. במאמר תוכלו לראות שיעור יוטיוב בעברית המסביר איך לעבוד על כל תוכנות הגרפיקה עם שילוב של חברת PANTONE.

מה זה פנטון?

צבע פנטון הוא צבע שנבחר על פי קטלוג צבעים לשימוש בתחום עיצוב גרפי, לדוגמה אם ניקח פנטון שמספרו 362 הוא יהיה בבית הדפוס בתוך קופסה, צבע הפנטון יהיה ירוק, ובבית דפוס אחר תהייה אותה הקופסה עם אותו גוון בדיוק, במידה והלקוח שלנו ירצה לבצע שני סוגי הדפסות במקומות שונים יובטח ללקוח שהלוגו שלו יהיה באותו הגוון, אם ניקח עוד דוגמה מעשית מחיי היום יום שלנו, לדוגמה קרטון חלב שכולם מודפסים עם צבעי חברת הפנטון, מהדורת הדפסה עם צבע פנטון יודפס באותו גוון על כל קרטוני החלב, במידה ואתם הולכים לסופר ורואים גוון דהוי של קרטון חלב אוטומטית תחשבו שקרטון חלב זה הוא לא טוב כי הוא לא דומה לכל הצבעים האחרים. במידה ואנו נבצע הדפסה לא עם חברת פנטון על מותגים לא נוכל לקבל אף פעם את אותו הגוון בכל בתי הדפוס ועל כך נסביר בפסקה הבאה.

צבע CMYK פרוצס, מול פנטון

צבעי הדפסה מצבעי CMYK פרוצס לרוב נבנים על פי הרכב של הדפס, אם בית הדפוס אמור להרכיב את צבע הכחול פלוס צבע הצהוב הוא יורכב ויגיע לצבע ירוק, מכונת ההדפסה קובעת את אחוזי הכחול או אחוזי הירוק כדי להגיע לגוון שעיצבתם בעיצוב הגרפי שבניתם, מכונות הדפוס אף פעם לא מכוילות מכוונות בצורה של מאה אחוז ותמיד תהייה סטייה של הצבע שיתקבל מול מה שאתם הגשתם להדפסה, לרוב הסטיות יהיו בין 3 עד 5 אחוז, עם צבע לוגו יהיה מורכב מצבע פרוצס, בית הדפוס לא יוכל להבטיח ללקוח את הגוון שהיה אמור להתקבל מול דוגמת ההדפסה, בעת שימוש בצבעי פנטון אין שום אחוז סטייה, הירוק או החום שאתם בחרתם כמספר סידורי אמור להתקבל בדיוק מול מה שהגשתם בתור קובץ פדפ.

מניפת פנטון

הדפסה על פנטון

בעת בחירת צבע הפנטון אנחנו מוגנים באותו קו אחיד של הדפסה, האם נשתמש בצבעי פנטון רק למיתוג גרפי כגון לוגואים או קו צבע אחיד? התשובה היא לא, במידה ואנו בונים גרפיקה שמורכבת בצבע אחד לדוגמה גרפיקה שכולה כחולה אך יש בה גם גוונים של כחול ולא הכל הוא אותו הגוון זה מקום להשתמש בצבע אחד פנטון כדי להוזיל את עלויות ההדפסה, התמחור של גרפיקה לרוב בביתי דפוס הוא בכמה צבע הם צריכים להשתמש כדי להוציא לכם את הגרפיקה, לדוגמה אם יש לנו תמונה שמכסה את כל הרקע גודל דף A4 ומעליה טקסט בהחלט לא נוכל להשתמש בצבע פנטון אלה נצטרך להשתמש בצבעי פרוצס, לכן התמחור יהיה בהתאם כי הרבה צבע יתבזבז על העיצוב הגרפי שבניתם בתוכנת הפוטושופ או אילוסטרייטור, לכן ההבדלים בין בחירה של הצבעים הרגילים צבעי פרוצס מול בחירת צבעי פנטון תלויה בהרבה גורמים ולאו דווקא תלויה במה שהלקוחות שלכם רוצים, מכונות הדפוס בישראל יכולות להדפיס גרפיקה מעוצבת שיש בה עד 7 צבעי פנטונים, כלומר בגרפיקה אחת יש 7 גוונים בצבעים שונים, כמובן שאם אתם בונים גרפיקה עם צבע פנטון אחד תוכלו לבצע אן ספור גוונים באותו העיצוב הגרפי, לדוגמה הלוגו יהיה כחול והצבעים הפנימיים יהיו בגוונים שונים.

קניית מניפת פנטון או קנייה של יד שניה מה כדאי

 תוכלו למצוא אין ספור מקומות שמוכרים מניפות פנטון, אם אתם לא משתמשים בזה באופן קבוע תוכלו לרכוש מניפת פנטון יד שנייה, עלות מניפת פנטון חדשה יכולה להגיע לכמה אלפים טובים, תוכלו בקבוצה שלנו בפייסבוק הכי גדולה ברשת להציע לקנות פנטון יד שנייה תוכלו במהירות לקבל הצעות מחיר מספקים או ממעצבים גרפיים, הקבוצה מונה נכון ליום זה מעל 16,000 חברים, כמובן שתוכלו להתייעץ עם מעצבים גרפיים על כל נושא ולאו דווקא בנושא זה. יש אין ספור מהדורות הדפסה של חברת פנטון ולא צריך את המהדורה הכי חדשהhttps://www.facebook.com/groups/SGRAPHICDESIGNONLINE/

שימוש פנטון בתוכנת פוטושופ

שימוש בצבעי פנטון בתוכנת פוטושופ לרוב זה לא פופולרי אבל אם במידה ואתם מתבקשים לבצע את זה עליכם להפוך את הקובץ שלכם למצב של צבע אחד ולאחר מכן ולהשליך את צבעי הפנטון שאתם רוצים, לרוב שימוש בצבעי פנטון בפוטושופ לבחירת צבע פנטון יהיה על תמונה, תצטרכו להפוך את התמונה לצבעי שחור לבן ולאחר מכן להפוך את זה למצב של צבע אחד שיושלך על כל הגוונים של התמונה. צבעי פנטון לרוב שימושים בתוכנות גרפיות וקטוריות על כך נרחיב לכם בפסקאות הבאות. אם אתם צריכים לבצע צבע אחד על טקסטים או אלמנטים גרפיים עדיף לבנות את זה בתוכנת האילוסטרייטור ולא בפוטושופ, בפוטושופ תשתמשו אך ורק אם אתם רוצים להפוך תמונות. איכות ההדפסה של האלמנטים הגרפיים בתוכנות וקטוריות יהיו הרבה יותר טובות מהפוטושופ. תהליך העבודה בפוטושופ Image – Mode – Duoton ושם יש לכם את האפשרות להפוך את התמונה או את כל הגרפיקה לצבע אחד. פיזור הצבע מתבצע בחלון שיפתח לכם בהתאם לבחירתכם האישית. בקובץ הסגור שיתקבל יוגדר הצבע של הגרפיקה כצבע אחד. במידה ואתם מייבאים את קובץ הפוטושופ לתוכנות אחרות, מספר צבע הפנטון יופיע לכם אוטומטית בחלון הצבעים של התוכנה שאליה אתם מייבאים.

צבע חום פנטון

צבע חום פנטון עם שימוש בגוונים

שימוש פנטון בתוכנת אילוסטרייטור

בתוכנת אילוסטרייטור השימושים הרבה יותר גבוהים מאשר תוכנות גרפיות אחרות היות ותוכנה זאת היא המרכזית בעולם שבנוי על ידי גרפיקה ממוחשבת, השימוש בצבעי פנטון יהיו לקביעת קו סכין לחיתוך הגרפיקה או צביעה של לוגואים או גרפיקה מעוצבת, WINDOWS – SWATCHES בחלון זה יש לכם עוד אפשרויות להוציא צבעי פנטון בקטגוריה של COLOR – BOOK אפשרות זאת נמצאת בחלון שהוצאתם קודם בצד ימין העליון בחלון דוגמיות הצבעים, לאחר שתפתחו את כל האפשרויות תוכלו לראות אין ספור צבעים של חברת פנטון שקבועים שם באופן של ברירת מחדל בתוכנה. תוכלו לבצע את צביעת הפנטון על תיבות טקסטים או שימוש במעברי צבע על ידי גרדיאנט, צבעי פנטון לדפוס מוטמעים בתוכנה ויש שימוש רב בצבעי פנטון אילוסטרייטור בגלל אפשרויות העיצוב שהם הרבה יותר גבוהות מתוכנות אחרות.

שימוש פנטון בתוכנת אילוסטרייטור

שימוש פנטון בתוכנת אילוסטרייטור

שימוש פנטון בתוכנת אינדיזיין

בתוכנת אינדיזיין השימוש בצבעי פנטון יהיה על ידי כניסה לחלון WINDOWS – SWATCHES ושם יש לכם את האפשרות של הוספה ADD ושם תוכלו לקבוע את צבע הפנטון שתרצו, אינדיזיין היא תוכנה שפחות מעצבים בה גרפיקה ואת רוב העיצובים בתוכנה אתם תביאו מתוכנות גרפיות אחרות, לדוגמה אם אתם בונים גרפיקה באילוסטרייטור ורוצים לשתול אותה באינדיזיין על ידי פקודת יבוא שנקראת PLACE תוכלו להכניס את הגרפיקה, לאחר שתכניסו את העיצוב אוטומטית מספר הפנטון ודוגמת הצבע תופיע לכם בחלון הצבעים בתוכנה.

הטמעת קבצי עבודה בין תוכנה לתוכנה ושילוב בחירת צבע פנטון

כמו שאמרנו קודם בגלל שתוכנות העיצוב גרפי נעשו כולם על ידי אותה חברת אדובי אז הסנכרון בין התוכנות הוא הרבה יותר קל, על ידי פקודת PLACE בכל תוכנה תוכלו להעביר קבצים ממקום למקום אם זה מתוכנת הפוטושופ לאילוסטרייטור או ההפך או הטמעת עיצובים מתוכנות הפוטושופ או אילוסטרייטור לתוכנת האינדיזיין, בגלל שצבעי חברת פנטון נמצאים בכל תוכנה הזיהוי של צבע הפנטון יהיה אוטומטי. בתי דפוס מקבלים קובץ סופי שהוא PDF ולא את קבצי המקור שאתם עיצבתם, קובץ סגור הוא קובץ שמכיל את כל הפרמטרים שאתם הכנסתם לקובץ העבודה, קובץ הסופי יכלול את כל התמונות והצבעים שאיתם אתם השתמשתם, בעת פתיחת קובץ הסגור מכונת ההדפסה תוכל לזהות את אחוזי הצבעים שאתם בחרתם ותפעל בהתאם, בעת שימוש בצבעי פנטון מומלץ ליידע את בית הדפוס בשימוש על פי צבעי קטלוג.

הורדת אחוזי פנטון לעומת שימוש בפקודת שקיפות

אחת הבעיות היא שמתחילים להשתמש בצבעי הפנטון ולבצע בהם אפקטים, מומלץ בעת שימוש בצבעי פנטון לראות אם אפשרי להדפיס אפקט מסוים בגוונים שונים, אחת הבעיות היא שימוש באפקטים של שקיפות שאלמנטים משתלבים באלמנטים אחרים, לא מומלץ להשתמש בחלון TRANSPARENCY כי לא תמיד בית הדפוס יזהה את האחוזים שהגדרתם, אם אתם רוצים להוריד את אחוזי הצבע לדוגמה ל50 אחוז של הצבע כדי להשתמש בגוון יותר בהיר תצטרכו ללכת לחלון COLOR, בכל תוכנה חלון זה מופיע, בעת בחירת צבע הפנטון יופיע לכם סקלה שמאפשרת לכם להטעין את הערך שאתם רוצים.

הבאה לדפוס מתוכנות הגרפיות

הבאה לדפוס הוא נושא מאוד חשוב, אמנם הבאנו לכם כאן פרמטרים על קצה המזלג על עולם הדפוס, חשוב מאוד לדעת מהם צבעי פרוצס וכיצד לשלב אותם יחד עם קבצי הפנטון ועוד, במסגרת הלימודים בעיצוב גרפי או בתוכנות בלבד תלמדו כיצד לחשוב על בית הדפוס כגורם הסופי והקובע ביותר איך הגרפיקה שלכם תראה, עיצוב גרפי שרואים במחשב לא תמיד יצא אותו דבר ותמיד צריכים לשאוף לאחוזי סטייה נמוכים יותר כדי לא לפגוע בעיצוב הגרפי, הקובץ המודפס הוא הפנים של המעצבים הגרפיים, מעצבים גרפיים טובים יהיו אך ורק על פי מה שיצא בדפוס ולא על פי מה שרואים במחשב.

PANTONE פנטון מניפה

PANTONE פנטון מניפה

לימודי גרפיקה ועיצוב אונליין

במידה ואתם רוצים לקחת צעד אחד קדימה את נושאי הגרפיקה ועיצוב דיגיטלי תוכלו ללמוד את מקצועות העיצוב הגרפי אונליין דרך המחשב עם מורים פרטיים המחוברים ישירות למחשב שלכם, המורה יוכל להתחבר לתוכנת האילוסטרייטור לדוגמה ולהדריך אתכם תוך שליטה מרחוק על איך התוכנה עובדת, השיחה תתבצע דרך המחשב, במהלך הלימודים תקבלו שיעורי בית ומטלות כדי לשלוט בתוכנות הגרפיות בצורה מעמיקה וטובה, צרו איתנו קשר עוד היום ושוחחו עם אחד מיועצי הלימוד שלנו על מגוון הקורסים שמכללת סולו מציעה. תוכלו לקרוא בהרחבה בעמוד לימודים אונליין ולראות שיעורים חיים איך סטודנטים לומדים מהבית אחד על אחד עם מורה שמחובר ישירות לתוכנת שבהם הם עובדים

סרטון המסביר איך להשתמש עם צבעי פנטון בתוכנות לגרפיקה ממוחשבת

2019-08-08T00:37:16+03:00