עובדים מבוקשים בהייטק ב2021-2022

עובדים מבוקשים בהייטק ב-2021

כשמדברים על הייטק רובנו מדמיינים אנשים שעוסקים יום ולילה בפיתוח של מוצר מחשובי כזה או אחר ושאנשים אלו באיזה שהוא שלב ימכרו את המוצר ויעשו מה שנקרא בשפת ההייטק אקזיט. זהו התסריט שרובנו מכירים בשנת 2020, אך האמת היא שתעשיית ההייטק החלה דרכה כבר בשנות  ה-60 עם כניסת המחשבים. חברות ההייטק הראשונות היו חברות קטנות שהוקמו בארצות הברית. אלו היו יזמים עם רעיון שהפיתוח שלו נעשה באמצעות תעשיות עתירות ידע.

אז למעשה כיום כשמדברים על הייטק, למעשה מדברים על תעשיות עתירות ידע, הכוללות גם את כל הנושא של פיתוח מחשבים, תוכנות, אפליקציות וכדומה. המון עובדים כיום נחשבים לעובדי הייטק, על אף שלא מתעסקים בפיתוח מחשובי. בארץ ניתן לראות זאת בכל הנושא של פיתוח אמצעי לחימה, פיתוח מכונות לרפואה, פיתוח אמצעי תקשורת ועוד.

מהפיכת ההייטק בישראל

המושג הייטק מגיע לישראל בסוף שנות השמונים. זה קורה במגביל לכניסת האינטרנט. בזמן זה קיימת קפיצה טכנולוגית אדירה בארץ ובעולם ומתחילות לצוץ כפטריות אחרי הגשם, המון חברות הייטק קטנות שמתחילות דרכן על ידי יזמים שמביאים רעיון ומפתחים אותו עד למצב שקונים מהם את הרעיון. הענף בשלב זה מתפתח בקצב מסחרר, חברות קטנות אלו נסחרות בבורסה וכולם צופים להם הצלחה כלכלית גבוהה מאוד. בשלב זה הענף מקבל את השם “בועת ההייטק”. הבועה מספיקה להתנפץ ובשנת 2004 הענף חוזר שוב בגדול והופך להיות ענף מוביל, רווחי ועם משכורות מכובדות מאוד.

אילו ענפים נחשבים כיום להייטק בשנת 2021?

יש כיום מגוון ענפים שעוסקים בתעשיית ההייטק. תוכלו לראות כי תעשיות רפואיות, תעשיית האלקטרוניקה, שירותי אינטרנט ותוכנה, שירותי תקשורת ועוד המון תחומים נחשבים כיום להייטק ובתוכם קיימים מקצועות רבים הנקראים מקצועות ההייטק, אך לא כולם באמת יודעים אילו מקצועות משתתפים בתעשייה זו. אז מהם כיום מקצועות ההייטק? ואילו מקצועות הייטק הכי מבוקשים כיום? על שאלות אלו נענה כעת.

מהם מקצועות ההייטק בשנת 2021?

קיימים כיום המון מקצועות שמשתתפים בתעשיית ההייטק. מהנדסי תוכנה, מהנדסי חשמל, מתכנתים, יזמים, מעצבי חווית משתמש ux-ui, בוני אתרים ומעצבים גרפיים. כן כן, קראתם נכון, מעצבים גרפיים גם הם שייכים כיום לענף ההייטק. לא כולם יודעים זאת, אך כיום יש להם תפקיד מאוד משמעותי בתחום. למעשה בכל מוצר שיוצא לשוק גם אם מדובר במוצר מחשובי כלשהו, כל הנושא של העיצוב הוא חשוב מאוד ושמים עליו דגש גדול מאוד. המעצב הגרפי הוא זה שדואג לעיצוב של המוצרים.

מיהם העובדים המבוקשים ביותר בתחומי ההייטק בשנת 2021?

ריכזנו עבורכם מספר מקצועות המשתלבים בתחומי ההייטק ונחשבים כיום למבוקשים ביותר.

מהנדסי תוכנה

מהנדסי התוכנה תפקידם לבצע פיתוח תוכנה. למעשה מהנדסים אלו עוסקים בכל מה שקשור לתוכנות שמקימים אותם מאפס. על מהנדס התוכנה לתכנן אותה, ליצור אפיון שלה, לתפעל אותה בפועל ולתחזק. במהלך עבודתם מהנדסי התוכנה כותבים את דרישות המערכת, הם בונים אותה בפועל, עושים עליה בדיקות שונות עד שמגיעים לצורה האחרונה של התוכנה שתצא אל השוק. זהו מקצוע מבוקש מאוד ואולי המרכזי ביותר בתחומי ההייטק כיום.

מתכנתים

המתכנת הוא יד ימינו של מהנדס התוכנה. המתכנת עוסק בפיתוח ותחזוקה של תוכנות באמצעות קידוד בשפות מחשב שונות. מדובר על מקצוע מאוד דינאמי בענף ההייטק וניתן לראות אותו בכל התעשיות אשר זקוקות לתכנות של שפות מחשב שונות. חשוב לציין כי קיימות שפות מחשב שונות ומגוונות. יש מתכנתים שיודעים מגוון רחב של שפות תכנות והם משתמשים בכולם בענף ההייטק ויש מתכנתים אשר מתמחים בשפה אחת או שתיים.

מעצבי אפליקציות

האפליקציות הן למעשה יישום מחשב המיועד לשימוש במובייל, כלומר בטלפונים החכמים ובטאבלטים. האפליקציות הראשונות היו מיועדות לצורכי עבודה כמו מיילים ואפליקציות לניהול אנשי קשר וכדומה. כיום מידי יום יוצאות אל השוק אלפי אפליקציות העוסקות בנושאים שונים. יש אפליקציות שמעבירות מידע, יש אפליקציות שהן למעשה חנות מוצרים, יש אפליקציות שהן משחקים ויש כאלו שעוזרות לנו לנהל את הזמן ביום. מאחורי כל אפליקציה כזו יושב מעצב האפליקציה שבנה את האפיון שלה, הנראות שלה, הצבעים שיהיו בה ואפילו הפונט של הכתב. מדובר במקצוע מאוד רווחי היום שנחשב לחלק ממקצועות הייטק.

בוני ומעצבי אתרים

מידי יום מוקמים אלפי אתרי אינטרנט להעברת מידע, אתרי עסקים, אתרים למכללות ואפילו לגופים ממשלתיים. עידן האינטרנט הביא לכך שכל פרסום העסקים שבעבר היה בעלונים ושלטי חוצות, עבר ישירות אל המדיה הדיגיטלית והוא עובר אל הלקוחות באמצעות אתרי אינטרנט. רובנו לא מבינים בעיצוב גרפי או בבניית אתרים ולכן אנו פונים לחברות חיצוניות אשר עוסקות בבניה ועיצוב של אתרים. מדובר על מקצוע מאוד מבוקש כיום שנחשב לחלק בלתי נפרד ממקצועות ההייטק.

מעצבי חווית משתמש UX-UI

כל מוצר כיום, ובייחוד מוצרי תוכנה, אתרי אינטרנט ואפליקציות, עוברים עיצוב חווית משתמש. מעצבי חווית המשתמש UX-UI הם אלו שדואגים לכך שלמשתמשים יהיה נוח, נעים וקל לעבוד עם תוכנה מסוימת או לגלוש באיזה שהוא אתר. מעצבי חווית המשתמש מנסים לחשוב כמו קהל היעד שעתיד להשתמש במוצר והם מבצעים עליו בדיקות רבות כדי להגיע למוצר הטוב והאיכותי ביותר. מעצבי חווית משתמש משתלבים בכל מקצועות ההייטק וענפי ההייטק השונים.

מעצבי חווית משתמש UX-UI
מעצבי חווית משתמש UX-UI

מעצבים גרפיים

כשמדברים על עיצוב גרפי, לרוב חושבים על בתי דפוס ומשרדי פרסום, אך חשוב לדעת שהמעצב הגרפי הוא הבסיס לכל המעצבים השונים שהזכרנו קודם. בוני אתרים, מעצבי אפליקציות ומעצבי חווית משתמש, למדו לפני שהתמחו במקצועות אלו עיצוב גרפי והם משתמשים בכלי העיצוב ותוכנות העיצוב לאורך כל הדרך. כך לדוגמא, מעצב גרפי שמעוניין לעצב אתר אינטרנט ברמה גבוהה, יזדקק כמובן לתוכנת הפוטושופ והאילוסטרייטור כדי לבצע עיבוד לתמונות האתר ויצירה של אלמנטים מצוירים. לכן, גם מעצבים גרפיים כיום משתלבים בעולמות ההייטק השונים.

אם אני מעוניין ללמוד את מקצועות העיצוב להייטק, היכן כדאי לי ללמוד?

בעידן של היום, בו הקורונה השתלטה על העולם ואנו לא תמיד יכולים לצאת מהבית, לא כל כך ניתן ללמוד במכללות המלמדות באופן פרונטאלי. למעשה רוב המכללות עברו ללמד בזום. בנושא של לימודי עיצוב להייטק, קיימת מכללה אחת שמלמדת את התחום אונליין מהבית כבר יותר מעשר שנים, הלוא היא המכללה שלנו, מכללת סולו.

המכללה לא מלמדת בזום כיתות שלמות, אלא מלמדת סטודנטים את תחומי העיצוב להייטק באופן פרטי, כלומר, מורה וסטודנט אחד על אחד. מערכת שמחברת בין התלמיד למורה היא תוכנת החיבור שמאפשרת לדבר ולשמוע אחד את השני וגם המורה יכול לראות את המסך של התלמיד ואף לתפעל את העכבר שלו.

הלימודים במכללה הם איכותיים מאוד, כיאה לשיעור שהינו פרטי. הלימודים נעשים בקצב של התלמיד ובשעה שנוח לו ללמוד. במהלך הלימודים תלמדו את כל הנושאים והתוכנות החשובות ביותר בתחום וגם תכינו תיק עבודות איכותי ורחב שתוכלו להציג למעסיקים ולהתקבל לחברות ההייטק המובילות ביותר במשק.

כחלק מהלמידה תכינו שיעורי בית ותוכלו לשאול שאלות עד שתגיעו להבנה מלאה בתחום. צרו אתנו קשר עוד היום ותתחילו ללמוד תחום מבוקש מאוד בענף ההייטק.