עיצוב גרפי – עולם המסרים הוויזואליים

//עיצוב גרפי – עולם המסרים הוויזואליים

הבוקר, כשקמתם מהמיטה וצעדתם לעבר הקומקום החשמלי, נתקלתם בעשרות אלמנטים מתוך עולם העיצוב הגרפי. כשישבתם בבית הקפה השכונתי עם עיתון או ספר, אחרי מסע הקניות בקניון, נחשפו עיניכם למאות, אם לא אלפי, מרכיבי עיצוב גרפי. מדובר, אפוא, בתחום העיצוב הרחב ביותר, המשפיע ביותר, הנחשף ביותר של המאה ה-21. הוא נחשב לחלק מתחום העיצוב החזותי אשר קיים כמעט בכל מרכיב בחיינו – ספרים ועיתונים, אריזות ומוצרים, מערכות מידע ותקשורת, ועוד רבים אחרים. אז בואו נדבר על זה קצת יותר לעומק.

עיצוב גרפי ותעשייתי – שילוב מנצח של יצירה ועשייה

חשיבות העיצוב הגרפי

הרעיון העומד מאחורי עיצוב גרפי הוא הכרה בחשיבות הצגת המסר מבחינה ויזואלית, ולא רק מבחינת התוכן עצמו. לא תאמינו כמה מוחות חושבים ישנם מאחורי כל פרסום טלוויזיוני, בחירת גופן כתיבה לספר או עיתון, בחירת סגנון כתיבה ולוגו לתאגיד הלבשה תחתונה, לדוגמא. לא בכדי מוציאים גופים כלכליים מיליונים על הנושא, שהוכח כבעל משמעות אדירה בהשפעות הפסיכולוגיות והמעשיות שהוא גורם לנחשפים אליו. בישראל ובעולם מאות דוגמאות לשינויים שיזמו חברות שונות בתחום העיצוב הגרפי שלהן, אשר גרמו למהפכות של ממש, טובות או רעות, בביצועים הכלכליים של החברה.

למעשה, העבודה המרתקת של המעצב הגרפי, בשילוב תנאי העבודה הטובים בטווח הארוך, יצרו ביקוש גבוה במיוחד למקצוע המדובר. אלפי צעירים מבקשים מדי שנה להתקבל לאחד ממוסדות הלימוד הרלוונטיים, בראשותם של בתי הספר שנקר ובצלצל. הלימודים נמשכים לרוב 4 שנים וכוללים קורסים רבים ולימודי העשרה במגוון תחומים “קרובים”, ביניהם עיצוב תעשייתי, תקשורת שיווקית, עיצוב אתרי אינטרנט, איור ממוחשב, קומפוזיציה ועוד.

עיצוב גרפי ותעשייתי – שילוב מנצח של יצירה ועשייה

אפרופו עיצוב תעשייתי, מדובר בתחום שהולך יד ביד עם העיצוב הגרפי. ההלימה הקיימת בין שני העולמות המקבילים מוצאת את ביטויה בסיטואציות רבות. קחו לדוגמא את עיצובו הגרפי של מיתוג חברה ומוצריה, לעומת העיצוב התעשייתי של המוצרים עצמם. בואו ניקח, למשל, את ענקית ההלבשה התחתונה “ויקטוריה סיקרט”, אשר העיצוב הגרפי שלה כולל אלמנטים רבים של חום, אהבה ורומנטיקה (בחירת הצבעים, הלוגו, האריזות, הגופן), כשגם קו יצור המוצרים משדר על אותו הגל. חברת “פוקס” הישראלית פונה באלמנטים החזותיים שלה לצד הייחודי, השובב, הצעיר, ה”חצוף” של קהל לקוחותיה, וכך גם בסחורה הצבעונית והמקורית אותה היא מוכרת.

בשורה התחתונה, העולם כפי שאנו מכירים אותו לא היה קיים אלמלא תחום העיצוב הגרפי, הקיים במתכונת דומה כבר 150 שנה. אז בפעם הבאה שאתם חולפים אל מול שלט פרסום בכביש המהיר או מביטים על כריכת ספר מתח חדש, תחשבו עיצוב גרפי…

2019-08-04T19:04:30+03:00