צילום וטכניקת העתקות אור

//צילום וטכניקת העתקות אור

טכניקת העתקת אור מן מתאימה עבור צילום תכניות בנייה ומכון העתקות מציע שירותים אלה יחד עם הדפסה דיגיטלית על גבי פורמט רחב. במאמר הבא נבין כיצד טכניקה זו התפתחה עם השנים ואיך היא משרתת את קהל האדריכלים והמעצבי פנים.

העתקה של תכניות בנייה אדריכליות נקראת בעגה המקצועית “העתקת אור” או “העתקת שמש”, על אף שבפועל לא מדובר בהעתקה אלא בהדפסה דיגיטלית. ההדפסה היא של קובץ מחשב על גבי מכונת צילום בפורמט רחב. העתקות אור שייכות לעידן קודם בו השתמשו בשיטות הדפסה באמצעות אור השמש. כיום כאמור שיטות אלו אינן רלוונטיות, ומכון העתקות מקצועי יכול להשיג תוצאות טובות ומדויקות יותר בעזרת פלוטרים.

מהי העתקת אור מסורתית?

טכניקה מסורתית של העתקות אור נשענת על מספר מאפיינים. ראשית, המצלם שהוא המתכנן, האדריכל או המהנדס משרטט את תכניותיו על גבי נייר פרגמנט שקוף. לאחר מכן מצמידים את הנייר השקוף לנייר רגיש לאור. זהו נייר עם ציפוי כימי המתאדה לאחר חשיפה לקרני השמש.

המצלם חושף את הנייר הכימי לאור כאשר עליו מוצמדת התכנית המקורית, אולם במקומות בהם יש כיתוב או שרטוט אין חדירה של קרני שמש ולכן החומר הכימי נשאר על גבי הנייר פרגמנט. זהו העתק שמש שלאחר חשיפה לשמש עובר תהליך פיתוח. בתהליך פיתוח החומר הכימי נחשף לחומר מקבע וכל הקווים, הכיתוב והשרטוטים שנשארו על הנייר הרגיש לאור הופכים לקבועים.

במכון העתקות

מהם שירותי פלוטר?

האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשות מכון העתקות משחררים אותו מהצורך בביצוע השיטה המסורתית. האמצעי הבולט ביותר בהקשר של העתקות אור הוא פלוטר. שירותי פלוטר כוללים יצירת פלטים של תווין באורך בלתי מוגבל וברוחב מקובל של 112 ס”מ. אלו המידות המתאימות עבור כל תכניות הבנייה, תכניות ההנדסה והתכניות האדריכליות.

שירותי פלוטר מציעים יתרונות רבים:

  • דיוק אופטימאלי
  • הדפסה מהירה
  • אפשרות להעתקה של כמויות רבות
  • מתן פתרונות שילוט

מכוני צילום והעתקות מציעים עבור מהנדסים ואדריכלים סל שירותים רחב. בהדפסת תכניות אדריכליות מדפיסים שרטוטים המתארים את התכנית ההנדסית באופן גרפי ותוך שימוש בחומרים מוסכמים, בעוד בעת הדפסת תכניות בנייה מתמקדים בתכניות אדריכליות שכבר קיבלו את אישור הרשויות. הדגש כאן הוא על דיוק בסימנים ועל התאמת שיטת ההדפסה לכללים המקובלים.

מה עושים במכון העתקות?

באמצעות מכון העתקות ניתן לתאם שירותי שכפול תכניות קיימות. השכפול הוא למעשה יצירת עותק מדויק מתוך המסמכים הבאים:

  • תכניות הנדסיות
  • תכניות אדריכליות
  • תכניות בנייה
  • תב”ע

לסיכום, מכון העתקות המנצל את ארגז הכלים העומד לרשותו מציע מגוון רחב של יתרונות עבור אנשי מקצוע בענף התכנון. השימוש בפלוטרים מחליף את השיטה המסורתית של העתקות אור וחוסך זמן והוצאות. זו שיטה מקובלת של הפקת מסמכים בפורמט גדול ושל העתקת תכניות בנייה ואדריכלות.

2019-08-04T19:20:16+03:00