עקרונות עיצוב גרפי

12 עקרונות העיצוב הגרפי – חוקים בעיצוב גרפי

תוכן עניינים הצג

12 עקרונות עיצוב גרפי החשובים ביותר שכל מעצב גרפי או גרפיקאי מתחיל חייב לדעת, סגנונות אלו וחוקים הם לא רק למודעות עיצוביות בהכנת פוסטים ומודעות לרשתות החברתיות, נוכל ליישם ולהטמיע חוקים אלו בחוויית משתמש או בעיצוב אתר ואפליקציה, ההבדלים הדקים בין מעצב גרפי מקצועי למעצב גרפי חובבן הוא ביישום חוקים אלו, מבואות עיצוב גרפי הנלמדים בבית הספר סולו כוללים עוד מאות חוקים נוספים לעיצוב גרפי מקצועי ולבניית תיק עבודות אותו כל גרפיקאי או מעצב צריך להראות למראיינים או בעת הגשת בקשה לראיון עבודה בעיצוב גרפי, הכתבה מלווה בסרטונים מקצועיים על עולם העיצוב הגרפי ובניית אתרי אינטרנט. העמוד נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות.

חוקים בעיצוב גרפי שכל מעצב גרפי צריך לדעת, מה זה יסודות בעיצוב וויזואלי?

 1. (contrast) ניגודיות

  ניגודיות הוא אחד מעקרונות העיצוב הגרפי הנפוצים ביותר וכל מעצב גרפי חייב לשלוט בו, ניגודיות מתייחסת להבדל בין האלמנטים בעיצוב, לדוגמא, אם נשתמש ברקע כהה בעיצוב שלנו, צבע האלמנט יהיה בהיר יותר. או אם אנחנו משתמשים עם טקסט, והרקע של העיצוב שלך הוא כהה, אז צבע הטקסט צריך להיות בצבע בהיר כדי להקל על הקריאה.

 2. (balance) איזון

  אם אתה מעצב גרפי ואתה עובד על פרויקט עיצובי, חשוב לדעת שלכל אלמנט שנציב בעיצוב יש משקל, והוא יכול לנבוע מצבע, גודל או מרקם. איזון מתייחס לאופן שבו אנחנו שמים שם את האלמנטים האלה על העיצוב וצריך להימנע מלהציב את כל האלמנטים הכבדים באותו מקום. ישנם שני סוגים של איזון, סימטרי, שיוצר איזון על ידי יישור אלמנטים בעלי משקל שווה, ועיצוב א-סימטרי הוא ההפך, מיישרים אלמנט כבד עם קל יותר כדי ליצור אפקט ניגודיות.

 3. (emphasis) דגש

  דגש מתייחס לחשיבות האלמנטים בעיצוב, ובאיזה סדר הם צריכים להיות. מה שעיקרון ההדגשה אומר הוא שהמידע החשוב ביותר שאנחנו צריכים להציג בעיצוב שלנו חייב להיות הדבר הראשון שאנשים רואים בפרויקט. לדוגמה בעיצוב פוסטרים של סרט, הדבר הראשון שנראה הוא כותרת הסרט.

 4. (repetition) חזרה

  החזרה היא כלי נהדר לחזק רעיון שאנחנו רוצה להעביר דרך העיצוב וזה גם עוזר לאחד את הפרויקט ולתת לו אחידות והקשר, אנחנו יכולים להשתמש בעקרון החזרה באלמנטים שונים כמו צבע, גופנים, צורות או אלמנטים עיצוביים אחרים. לדוגמה, אם לעיצוב שלנו יש מספר גופנים או צבעים הוא יכול להיראות כעיצוב לא טוב ולא נוח לצפייה בגלל הכאוס, אך נוכל להימנע מכך על ידי בחירה של שני גופים למשל, ושימוש בהם בכל העיצוב.

 5. (proportion) פרופורציה

  עקרון הפרופורציה בעיצוב גרפי הוא אחד הקלים להבנה, בעיקרון, פרופורציה מתייחסת לגודל האלמנטים זה לזה בעיצוב. קל לראות אלמנטים גדולים יותר בעיצוב מאשר קטנים יותר ולפי עיקרון זה, אלמנטים גדולים יותר חשובים יותר מקטנים.

 6. (hierarchy) היררכיה

  עיקרון ההיררכיה בעיצוב גרפי אומר שהאלמנטים החשובים ביותר בעיצוב צריכים להיות בולטים יותר, זה עוזר לנו להבין טוב יותר מהו האלמנט החשוב בו. דוגמא להיררכיה היא בכותרות ותת כותרות בעיצוב.

 7. (rhythm) קצב

  קל להבין את עקרון הקצב על ידי שימוש במוזיקה כדוגמה כאשר אתה משתמש באלמנטים חוזרים בעיצוב זה יוצר רווחים בין אלמנטים אלו, ומה שנוצר הוא קצב ויזואלי כפי שזה קורה ביצירות מוזיקליות. ישנם חמישה סוגים של קצב חזותי: אקראי, רגיל, מתחלף, זורם ומתקדם.

 8. דפוס חוזר pattern

  הדפוס בעיצוב גרפי מתייחס לחזרה של מספר אלמנטים גרפיים בעיצוב, הפועלים יחד כדי ליצור עיצוב מושך את העין והרמוני. עקרון הדפוס מתייחס גם לאופן שבו אלמנטים עיצוביים מעוצבים בפרויקט וקובעים איזשהו סטנדרט כדי להעביר בקלות את הרעיונות שלך.

 9. (white space) מרחב לבן

  מרחב לבן מכונה גם מרחב שלילי, והוא מתייחס לשטח של עיצוב שהוא ריק ואינו כולל אלמנטים עיצוביים. אבל המרחב הלבן הוא למעשה אלמנט עיצובי חשוב באמת, צריך לתת לאלמנטים העיצוביים מקום לנשום ולהבדיל אותם בקלות מאלמנטים אחרים.

 10. (movement) תנועה

  עקרון התנועה בעיצוב גרפי מתייחס לאופן שבו העין האנושית מקיימת אינטראקציה עם העיצוב, והאלמנט החשוב ביותר בעיצוב שלנו חייב להיות הדבר הראשון שאנשים רואים, ואחרי שראו אותו, העיצוב צריך להוביל את הצופה לאלמנט החשוב הבא.

 11. (Variaty) גיוון

  עיקרון הגיוון משמש בעיצוב כדי ליצור עניין ויזואלי לצופה וניתן ליצור אותו עם אלמנטים שונים כמו צבע, טיפוגרפיה, תמונות, צורות וכו'. ועל ידי שימוש במגוון אנו נמנעים מיצירת עיצוב מונוטוני ומאבדים את עניין הצופה. חשוב להבין שכאשר משתמשים בעקרון הגיוון, צריך להיות זהיר מאוד בכך שלא להעמיס על העיצוב וליצור כאוס.

 12. (Unity) אחדות

  עיקרון האחדות מתייחס לאופן שבו כל האלמנטים המשמשים בפרויקט העיצוב עובדים ביחד, הם צריכים להיות בעלי קשר ברור ולתקשר את אותם המושגים, זה יגרום לכך שהעיצוב שלנו ייראה מאורגן יותר וכל אלמנט בו יהיה קשור אחד לשני.

אילו קורסים כדאי ללמוד כדי להיות מעצב גרפי?

רוצה להיות מעצב גרפי אבל לא יודע מאיפה להתחיל? כתבנו את המאמר הבא כדי לתת טיפים למעצב הגרפי המתחיל. המידעון הבא יספק לכם הצצה אל עולמם של המעצבים הגרפיים והנושאים החיוניים ביותר במקצוע. כמו כל דבר הכל מתחיל בבסיס עיצוב גרפי, כמו כל מגזר מקצועי אחר, דורש הבנה מוצקה של היסודות. מה כל זה אומר? מכאן משתמע שלמעט אנשים בעלי כישרון טבעי, רוב האנשים לא נולדו עם הידע הבסיסי בתחום העיצוב הגרפי ועליהם ללמוד את היסודות שכן זוהי נקודת המוצא הנכונה לקריירה זו ולהשלכותיה בעבודה טובה או שכר גבוה.

מה אתה לומד ביסודות עיצוב גרפי?

במציאות, הקורס הבסיסי ביותר בעיצוב גרפי, וכל חינוך למסלול מעצבים גרפיים התמחות  בעיצוב גרפי רב תחומי, מתחיל בשליטה בשלושת מוצרי התוכנה של אדובי. הארגון אדובי מספק תוכנות גרפיות מעולות הן לבסיס השפה בעיצוב והן לתחומי עיצוב תחומים אחרים החולשים כמעט על הכל ונקראים עיצוב גרפי רב תחומי. פוטושופ, אילוסטרייטור ואינדיזיין הם שלושת היישומים הנלמדים בקורס. למידת השפה העיצובית נלמדת תוך יישום חוקי העיצוב הרבים, את החוקים הללו נשליך ונמזג עם תוכנות אדובי היות והם ארגז הכלים של כל מעצב, ידיעת התוכנות בלבד לא יאפשרו לאף מעצב גרפי מתחיל להשתלב בשוק העבודה, ההבדלים הם דיי גדולים בין מעצב גרפי מקצועי או חובבן.

מה זה בעצם פוטושופ?

פוטושופ היא תוכנת גרפיקה המתמקדת בעיבוד תמונה. כלומר, המעצב הגרפי מכניס תמונה לתוכנה ועשוי לשנות אותה באמצעות כלי מיוחד המכונה כלי השכבות. יש לבצע שינויים בשכבות על גבי הפיקסלים מכיוון שתמונות מורכבות מפיקסלים, שהם נקודות קטנות המרכיבות את התמונה. פוטושופ נחשבת לרוב כתוכנה המוכרת ביותר מבין ההצעות של אדובי, גם בקרב אלו שאינם עובדים בנישה. כשצלמים ערכו ועיצבו ריטושי תמונות של דוגמניות, התוכנית הפכה פופולרית למדי. אותם צלמים השתמשו בתוכנה כדי לבצע שינויים ברמת הפיקסלים, למחוק פצעים לא נעימים בפנים ולשנות מידות גוף וחתכים ענקיים בפנים כדי לגרום להם להיראות טובים יותר. בגלל ההתמקדות של החברה בדימוי גוף ובדגמי יופי, זה התחיל להיחשב כפרסום מאוד לא חיובי עבור התוכנה.

התוכנה שימושית בתחום העיתונות והמדיות השונות סביב פרסום מותגים והתחום הכיר בכך שזו תוכנת עיצוב המשמשת מעצבים גרפיים לביצוע שינויים בתמונות כדי לספק רעיונות חיוניים. המעצב הגרפי לרוב משתמש בתוכנה כדי לקשר תמונות לקונספט, להתאים את הצבע למשקל האיזון במודעות, הרקע והתאורה כל תכונות מעבירי מסרים בגוף העיצוב, להוסיף או להסיר תכונות בתוך התמונה לשיווק או העברת דרמתיות. לתוכנת אדובי יש שפע של יכולות שמועילות למדי למעצבים גרפיים.

תוכנת האילוסטרייטור – כבשה את המעצבים הגרפיים וכל העוסקים בעיצוב גרפי רב נישתי

אילוסטרייטור  הרציונל השלם בקריירה של מעצבים גרפיים היא תוכנה נוספת של אדובי. אילוסטרייטור שונה מבחינה רעיונית ומבנית מפוטושופ, אך רבים מהכלים שלה זהים. ההבחנה העיקרית בין פוטושופ לאילוסטרייטור היא שאילוסטרייטור עובד עם וקטורים. הוקטורים מאפשרים לתוכנה ליצור פריט מסוים, לצייר אותו בגודל מסוים, ואז לכווץ או להגדיל אותו מבלי לאבד את איכותו, מה שלא אפשרי בתוכנה מבוססת הפיקסלים של פוטושופ.

 • אילוסטרייטור הוא כלי מצוין לביסוס מיתוג ארגוני. היא עושה איורים לספרים, לוגואים ופריטים אחרים. זוהי תכנית עבודה לעיצוב מצוינת עם ממשק משתמש ידידותי ביותר. מעצבים רבים מאמינים שאילוסטרייטור הרבה יותר ידידותית למשתמש מפוטושופ. אין בכך כדי לטעון שפוטושופ אינו יעיל עבור מעצבים; כל הגרפיקה צריכה לעבוד בשני היישומים בו-זמנית, ומכיוון ששניהם Adobe, הקבצים שלהם תואמים. כלומר, ניתן להתחיל עבודת עיצוב בפוטושופ ולהמשיך את סגנונות העיצוב באילוסטרייטור ללא קושי. מאוד חשוב הסדר עבודה כדי לא לפגוע באיכות הקובץ. תוכנה חשובה בעת בניית תהליכי מיתוג ואפליקציות, בתוכנה מוצאים ציירים רבים פרנסה לעיצוב והכנת איורים לספרים וחוברות, כמו כן המאייר והצייר החדש עובד רק בתוכנת אילוסטרייטור בשילוב משחקי מחשב ואנימציה.

מה זה בעצם אינדיזיין?

תוכנת ההוצאה לאור ועבודה עם כמויות טקסט עצומות של אדובי ידועה בשם InDesign. הטמעת תמונות ב-InDesign אתה יכול להעלות במדויק תמונות חזותיות לעיצוב בסיסי בתוכנה, ליצור חוברות, ספרים וכל מה שנכתב ביותר מעמוד 1. InDesign כולל מאפייני עיצוב דומים לשני היישומים הקודמים, אך פחות משמעותית, והוא מתרכז בעיקר בגופנים, ארגון וקומפוזיציה במרחב העמוד. InDesign היא התוכנית העדכנית ביותר שנלמדת בקורסי עיצוב גרפי בסיסיים. התוכנה בעולם העיצוב גרפי מכילה כלי עיצוב מאוד קלים לעומת תוכנת הפוטושופ ואילוסטרייטור לכן מעצבים גרפיים מוצאים בה כתוכנה בסיסית להכנת קטלוג או ספר, בתוכנה הם יכניסו עיצובים שנעשו בפוטושופ או באילוסטרייטור, בגלל שכולם מדברים באותה השפה של חברת אדובי התוכנה תוציא את קבצי ההדפסה הסופיים בצורה מדהימה, מתוך תוכנת האינדיזיין יש אפשרות להפעיל את השכבות של תוכנת הפוטושופ, תוכנה בסיסית אך עושה עבודה מדהימה בכל מה שקשור לעבודה עם מאסטרים מה שנקרא בשפה המקצועית ריפיט חוזר.

ההתמקדות בהיבטים הטכניים של עיצוב גרפי בלימודים

ישנן תכניות  לימוד שמחנכות אך ורק את הצד הטכני, וכאלה שמלמדות גם את החלק הטכני וגם את ההיבטים המנטאליים, העיצוביים והיצירתיים. אם אתה רוצה ללמוד עיצוב גרפי מקצועי, עליך לבחור בית ספר שמציע גם יסודות טכניים וגם חשיבה עיצובית. זה בדיוק מה שמכללת סולו עושה, אבל לפני שניכנס לזה, בואו נדבר על תכניות הסבה מקצועית אחרות שניתן ללמוד ולהשלים עם מידע.

מה אתה לומד כתוצאה מהתוכניות לימודי תקשורת חזותית או עיצוב גרפי?

להלן רשימת נושאים אשר תלמד לעבוד בתחומי ההייטק ועיצוב גרפי רב תחומי, נוכל להגיד לך כבר עכשיו שתעודות כבר לא פותחות דלתות לאף אחד מה שחשוב היום זה רק תיק העבודות שיראה מי אתה באמת וכיצד אתה חושב כמעצב גרפי.

פיתוח אתר אינטרנט ואפליקציות

מכיוון שכל משרד בימינו זקוק לאתר אינטרנט, עיצוב אתרים נחשב כיום כמקצוע עיצוב אופנתי. יש כיום מגוון כלים זמינים לבנייה ועיצוב אתרים. במכללת סולו אנו מלמדים את תוכנת וורדפרס, הנחשבת בדרך כלל כסטנדרט בתעשייה לפיתוח ועיצוב אתרים. תוכנה זו משמשת כעת לבניית 70% מכל אתרי האינטרנט המעוצבים בעולם היות והיא ידידותית ביותר למנועי חיפוש גוגל, כל לקוח או חברה רוצה תנועה לאתר לכן מומלץ על עיצוב בתוכנה על ידי רוב מקדמי האתרים בארץ ובעולם לעבוד עם וורדפרס ואלמנטור. תוכנת וורדפרס היא תוכנת קוד פתוח עם מיליוני אפשרויות תוספים מובנים או ניתנים להורדה ליצירת אתר אינטרנט. במכללת סולו מלמדים גם את התוסף אלמנטור חיוני לחוויית משתמש UI UX שמפשט ומייעל את תהליך העיצוב לחוויית משתמש.

עיצוב אפליקציה

עיצוב יישומים  XD הוא גם נושא פופולרי בימינו. כל תאגיד שמכבד את עצמו מייצר יישומים ואפליקציות להעברת מידע או לשימוש קניית מוצרים אונליין, יש מיליוני סוגים שונים של אפליקציות חדשות פנטסטיות שנכנסו לשוק. כמו כן, עבור פיתוח יישומים בחרנו במכללת סולו את התוכנה XD אשר היא גם תוכנה של חברת אדובי וניתן לטעון שהיא מובילה, מרכזית והמשובחת ביותר בתחום במסגרת המגבלות שלה לעומת תוכנת פיגמה FIGMA בעלת מגבלות אינסופיות לעיצוב אפליקציות. מעצבים עשויים להשתמש בתוכנת XD כדי לפתח חווית משתמש באיכות גבוהה עבור האפליקציה העיצובית.

UX-UI מייצג חווית משתמש.

כיום, התחום החזק ביותר הוא חווית משתמש. כיום, חווית משתמש חלה על כל מוצר, תוכנה, אתר אינטרנט או שירות אחר שהקהל המיועד ישתמש בו. האפיון המדויק של סחורות וירטואליות, בין אם מדובר בתוכנה ובין אם מדובר בדברים אמתיים, הוא חווית משתמש. המעצב הגרפי דואג לחוויית משתמש הנכנסת למוחם של צרכנים פוטנציאליים ומנסה ליצור את המוצר בצורה הכי נעימה, פשוטה, ידידותית ועיצובית שקהל היעד ירצה לרכוש. מדובר בתחום גדול בקרב מעצבים גרפיים, ומי שלומד אותו מגיע לתפקידי היי-טק שלדעת כולם הם השווים ביותר בשוק המעצבים.

כל מה שאתה צריך לדעת נמצא במקום אחד, מה שחוסך לך זמן.

לרוב האנשים שרוצים ללמוד את אחד מהתחומים שתוארו לעיל אין מושג מאיפה להתחיל. אז, כפי שנאמר קודם, התחל בהתחלה מהבסיס בעיצוב גרפי ותתקדם למעלה. מכללת סולו מחנכת בישראל ובעולם כולו כבר 17 שנה ומציעה מגוון קורסים לעיצוב גרפי וחוויית משתמש אונליין. אתנו, אתה יכול ללמוד  את היסודות והחוקתיות בשילוב תוכנות עיצוב גרפי דהיינו מסלול לימודי מעצבים גרפיים רב תחומיים או להירשם לתוכנית לימודים מקיפה יותר המאפשרת לך ללמוד את כל מה שדיברנו עליו.

אנו מחנכים בצורה ממוקדת ואיכותית אונליין עם מורה פרטי אתך מעבר לקו – בית הספר מאמין בלימוד פרטי כשיעור פרטי ללימודי תעודה כדרך הטובה ביותר להתחיל בשוק זה

מלבד העובדה שהכל במקום אחד, מכללת סולו חוסכת לכם הרבה זמן וכסף. אנו מחנכים בצורה ממוקדת ואיכותית, אחד על אחד עם מדריך פרטי ומקוון מנוחות ביתך. אין צורך להמתין בפקקים, לאתר חניה או לשלם על כך. במוסד לעיצוב גרפי שלנו. אנו מלמדים מהנוחות של הבית שלך ובמהירות שלך. המורה יכול לעבוד אתך דרך תוכנת חיבור זום או כל תוכנה אחרת, במהלך השיעור המורה רואה את המסך שלך ומסביר לך צעד אחר צעד תוך הזזת העכבר שלך על מפרטים ותרשימי עיצוב בתוכנות אדובי: פוטושופ, אילוסטרייטור, אינדיזיין, וורדפרס, אלמנטור, XD ועוד. בסיום כל שיעור מתקבלים שיעורי בית יצירתיים לתיק העבודות היות ותיק דיגיטלי עם דוגמאות הוא הדבר החשוב ביותר כדי להתקבל למקומות עבודה והייטק בפרט.

אנחנו מלמדים תקשורת חזותית / עיצוב גרפי אונליין כבר 17 שנה

אנחנו מלמדים אונליין כבר 17 שנה, שהעולם הפך לדיגיטלי, התחלנו בלמידה מקוונת מהבית תוך הבנת השוק היא בדיוק מה שתלמידים היו צריכים. תוכלו לשלב אתנו עבודה במשרה מלאה והשכלה. תוכלו ליהנות מחיי משפחה ופנאי במקביל ללימודים. זה לא אומר שאין שיעורי בית; יש! ההיבט החיוני ביותר הוא תרגול, אבל זה חייב להיעשות באזור הנוחות שלך, וזה מה שיוצר את ההבדל.

אז אם אתה רוצה להיות מעצב גרפי, אם אתה רוצה ליצור אתרים ואפליקציות ואם אתה רוצה להיות חלק מחוויית המשתמש של מגוון אפליקציות או אתרי אינטרנט כחנויות אונליין, יש לנו מקום בשבילך במכללת סולו. אנא צור אתנו קשר עוד היום ואחד מיועצי הלימודים שלנו יספק לך תיאור יסודי של התוכניות לימוד שלנו.