תוכנה חוויית משתמש XD – מדריך לעיצוב עמוד

בעמוד הבא תקבלו פרטים מדהימים על תוכנת חוויית משתמש אקס די XD התוכנה היום שימושית מאוד בכל מה שקשור לעיצוב והכנת אפליקציות. בניית ממשקים לתוכנות ושימושית מאוד בחברת היי-טק בעבודה של מעצבים גרפיים. בשיעור הראינו לכם למה התוכנה מאוד מאוד ידידותית ושימושית מאוד לעבודה בצורה מהירה להכנת אפליקציה. התוכנה מאפשרת הוספת פלאגינים plugin מדהימים ובעצם בסופו של דבר אתם בונים לכם את התוכנה לפי הצרכים האישיים שלכם. אם נושא העיצוב שלכם הוא יותר תמונות ואנשים אכן תוכלו להוסיף לכם פלאגינים מדהימים שמדברים על הנושאים הללו. במידה והאפליקציה שלכם יותר עובדת על אייקונים ונקודות מידע תוכלו להוסיף plugin שמדבר על האייקון. ברשת קרוב היום יש למיליון פלאגינים בתחומים שונים כל אחד לפי הנוחות שלו מוסיף את השימושים ביותר לעבודה, מה שיוצר את התוכנה המושלמת לעבודה לפי הצרכים של כל אחד.

UX - UI חווית משתמש XD

מה עשינו בשיעור עיצוב אפליקציה שלבי עבודה

בתוכנה יש שתי אופציות להכניס תמונות האופציה הראשונה היא להכניס את זה דרך פקודת היבוא שיש בתוכנה IMPORT. והאופציה השנייה היא להכניס את התמונה דרך plugin שנקרא photo splash, בשני המצבים אפשר להגיע לאותו סגנון עיצוב שימוש בפלאגין  מאפשר לעבוד בצורה רנדומלית במידה ואנחנו מכינים הדמיה לאפליקציה לפני השלב הסופי של העיצוב. בשפה המקצועית שלב ביניים לפני עיצוב אפליקציה נקראו WIRE-FRAME. התמונות מגיעות מכל מיני אתרים שאת תוכנה מחוברת אליהם והשימוש בתמונות האלה הוא חינמי גם לעבודה באפליקציה וגם לשימוש מסחרי.

הוספת פלאגין בתוכנה חווית משתמש XD

בשיעור וידאו הראינו לכם כיצד אפשר להכניס פלאגין. בחלון התוכנה בצד שמאל יש לכם מספר כלים ובחלק התחתון של התוכנה יש לכם אייקון שנראה כמו ספריה קטנה ברגע שאתם  מגיעים אליו עם העכבר לוחצים עליו יש לכם סימן פלוס המאפשר לכם להוסיף איזה פלאגין שרק תרצו. הוספת הפלאגין מתבצע אך ורק על ידי הקלדה של אותיות בשפה האנגלית, תוכלו לרשום איזה מילה שרק תרצו ותקבלו אינספור אופציות להוספה של תוספים אינטרנטיים. אנחנו בחרנו בפלאגין של תמונות שמאפשר בחירה רנדומלית עיצובי תמונות לכל מטרה כמו עבודה בשלב הביניים באיפיון חוויית המשתמש לאפליקציה או לאתר.

  • שלב ביניים בסגנון האפליקציה הוא מאוד חשוב וקריטי לפני השלב הסופי של העיצוב. הרי אנחנו לא רוצים לבזבז זמן רב להכנת שלב ביניים היות ואנחנו צריכים לקבל אישור סופי של סגנון האפליקציה שכוללת בדיקת המעברים. לכן עדיין אם נרצה לתת את העיצוב הנוסף ללא גזילת זמן נוכל לקבל פידבק הרבה יותר חיובי גם מהלקוחות שלנו וגם המתכנתים שיוכלו להבין לאיזה מטרות האפליקציה שלנו הולכת להיות. התוספים באמת מאפשרים לכם להכין את WIRE-FRAME בצורה מהירה ועדיין לשמור על איזה שהוא סגנון ביניים לפני קביעת העיצוב הסופי לאפליקציה.
  • כמו כל דבר גם בהוספת פלאגינים צריכים לתת משקל מאוד חשוב לפני שמוסיפים תוסף. ככל שיש לכם יותר תוספים בתוכנה מן הסתם התוכנה תהייה יותר איטית ולכן חשוב לדעת שאפשר גם להוריד תוספים לא נחוצים על ידי מקש ימני על התוסף ואפשרות של השבתה או מחיקה. ככל שיש לכם יותר תוספים שיטת העבודה שלכם תהיה מהירה יותר ותוכלו לחסוך זמן רב בתחנת שלב ביניים בעיצוב או בתחנת שלש שלוש לפני האישור הסופי לעיצוב.

יבוא התמונה ישירות לתוך אלמנט או צורה מורכבת שעיצבתם – photo splash

עבודה בתוסף photo splash מתבצעת בשיטה הבאה, תחילה עליכם ליצור צורה ריבוע או עיגול ולאחר מכן לבחור את הצורה שעיצבתם עם החץ השחור. רק לאחר שהצורה בחורה ומסומנת התוסף יעבוד ויכניס לכם את התמונה שבחרתם ישירות לתוך הצורה, התוסף מאפשר חיפוש על פי נושאים.  הקלדה בשורת החיפוש תהיה אך ורק בשפה האנגלית, תוכלו לחפש כל סגנון שרק תרצו והשימוש בתמונות או באייקונים שתכניסו לתוכנה הוא חינמי. התוכנה מחוברת ישירות אונליין לאתרים אחרים שמאפשרים לתוכנה לשאוב ממנה תמונות לשימוש חופשי. כמובן שאם אתם לא תבחרו  צורה גרפית ותלחצו ישר על התוסף תקבלו ישירות התראה שאי אפשר לבצע את הפקודה הזאת.

חוויית משתמש XD

מעבר מתוכנה וקטורית אילוסטרייטור לתוכנת XD

אחת הסיבות שצריכים לדעת תוכנות גרפיקה אחרות לפני שהולכים לעבוד בחווית משתמש זה בגלל אוסף התוכנות לעיצוב והכנסה של אלמנטים באפליקציה XD. במידה ואתם עובדים על תוכנה וקטורית כמו אילוסטרייטור תוכלו לעשות שיתוף פעולה בין תוכנת האפליקציה לבין אילוסטרייטור. תוכנת אילוסטרייטור מאוד דומה לתוכנת XD  אקס די ומאפשרת על ידי פקודות העתקה והדבקה להעביר אלמנטים ממקום למקום. תוכנת פוטושופ תכנס לתוכנת הXD אך ורק על ידי פקודות יבוא שונות המאפשרות להכניס תמונות או אלמנטים אחרים. בתעשייה מעדיפים יותר לעבוד על גרפיקות וקטוריות לכן אילוסטרייטור יותר פופולרית לעיצוב ובנייה של האפליקציה או ממשקים של אתרים בגלל שהמשקלים של הקבצים הם מאוד נמוכים ומאפשרים הכנסת קובץ SVG ישירות לXD עם משקל מאוד נמוך.

המעבר מעולם הפרינט לדיגיטל

היום נוכל לראות ביקוש מסיבי של מעצבים גרפיים לעולם ההייטק, הסיבה היא בגלל שמעצבים גרפיים נותנים את השפה העיצובית בעולם ההייטק ומתכנתים מתרגמים את כל מהמעצבים  עושים באפליקציות. התרגום מתבטא בצורה כזאת שתוכנת אקסדי נותנת לכם בסוף העיצוב את כל הקודים לשימוש בתכנות,  החל ממתן  מספרים של כל צבע ואלמנט, קודים תכנותיים של ביצוע המעברים עם תכנות  מתקדם או קל שהXD מאפשרת לייצוא. העבודה היא משותפת בין המתכנתים למעצבים  והראש העיצובי יהיה אך ורק של המעצב הגרפי לקביעת סגנונות העיצוב על ידי שימוש בטכניקות כגון תורת הצבעים, התאמה של הצבע ואלמנטים גרפיים לקהל היעד ועוד.

מתכנתים הם לא מעצבים – עבודה משותפת עם מעצבים

מתכנתים הם לא קובעים את השפה העיצובית. מתכנתים אחראיים שהאפליקציה תרוץ מהר אצל המשתמש ולעמוד בשביעות הרצון של הלקוחות, לא תמיד מה שהלקוחות באמת רוצים אנחנו יכולים להגשים באפליקציה. עדיין אנחנו צריכים לעמוד מול פרמטרים של מגבלות של טלפונים ומגבלות של חברות גדולות כמו אנדרואיד ואפל לשימוש באפליקציה בצורה נכונה. המתכנתים עושים את הכל כדי לעמוד מול התוצר הסופי שהמעצבים הגרפיים קובעים. העבודה היא כל הזמן משותפת מול סגנון העיצוב והתכנון כדי להוציא בסופו של דבר אפליקציה ידידותית למשתמשים עם חוויית משתמש נוחה ועכשווית מול עמידה בטרנדים עיצובים חדשים. לאחר עיצוב וקביעת הסגנון תהייה מערכת שלמה של עבודה מול בודקי תוכנה ומתן ביקורת לאפליקציה או ממשק התוכנה.

עיצוב ממשקים

תוכנת אקס די היא לא מכינה רק אפליקציות אלה מאפשרת תצוגה מקדימה של אתר האינטרנט או הכנת  ממשקים מעוצבים לתוכנות. גם בעבודה בתוכנות מסוימות חוויית המשתמש  היא מאוד חשובה בגלל שצריכים לקחת את כל הפרמטרים שמשתמשי תוכנה צריכים בעבודה השוטפת. חברות הייטק שהתפקיד שלהם הוא לייצר תוכנות בסופו של דבר נותנות במה מאוד חשובה לכל נושא חוויית המשתמש ומקשיבים למעצבים גרפיים כדי ליצור בידול ומיקוד לכל אורך השימוש באפליקציה או בממשק התוכנה שמייצרים.

תורת הצבעים בחווית משתמש

אחד הנושאים החשובים ביותר בעיצוב גרפי וחווית משתמש זה שימוש בצבעים נכונים. מעצבים גרפיים מגיעים לעבודה בעיצוב תוך הטמעת חוקים בעיצוב גרפי ושימוש בצבעים שיאפשרו להתאים את המטרה לקהל היעד שאליו אנחנו הולכים לעצב. לרוב השימוש בצבעים יהיה מאוד מוגבל כדי ליצור מיתוג נכון לאפליקציה או לממשק של התוכנה. תוכלו לצפות בעוד אינספור סרטונים שהכנו לכם בעמוד עיצוב חוויית משתמש או בעמוד קורס עיצוב אפליקציות שם הבאנו לכם אינספור סרטונים וטיפים כדי להבין מה עומד היום בעולם ההייטק וכיצד אפשר להתחיל לעבוד ולהיות חלק מעולם זה במידה ואתם מעצבים גרפים.