הכירו את וורדפרס 2020 – תוכנה לבניית אתרים בקוד פתוח

//הכירו את וורדפרס 2020 – תוכנה לבניית אתרים בקוד פתוח

הכירו את WORDPRESS- וורדפרס החדש

וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן, באמצעותה ניתן ליצור אתרי אינטרנט, בלוגים ואפליקציות. מדובר על תוכנה בעלת קוד פתוח ולכן היא מאפשרת לשנות את קוד התכנות שלה ולהתאים את התוכנה לצרכי המשתמש. זהו היתרון הכי גדול בתוכנה זו. כך למשל, משתמש יכול להוסיף תוספים והרחבות כראות עיניו אשר יעזרו לו בבנייה ועיצוב האתר שלו. העובדה שמדובר בתוכנה בעלת קוד פתוח הופכת אותה לתוכנה מאוד מגוונת ובעלת שלל אפשרויות אשר מצויות ברשת, חלקן בחינם וחלקן בתשלום וניתנות להתקנה פשוטה על התוכנה, זאת בשונה מתוכנות בעלות קוד סגור אשר מוגבלות בתבניות וסרגלי עיצוב מובנים מראש שאינם ניתנים לשינוי. כיום שליש מאתרי האינטרנט בעולם פועלים על גבי מערכת הוורדפרס ולמעשה מדובר בפלטפורמת ניהול התוכן הפופולרית ביותר. 

WORDPRESS- וורדפרס החדש

אז מה הופך את מערכת הוורדפרס לתוכנת ניהול התוכן הנפוצה ביותר?

מעבר לכך שמדובר במערכת עם קוד פתוח, חינמית ובעלת גמישות מקסימלית, היא כוללת בתוכה מאפיינים כלליים אשר מתאימים ליצירת בלוגים, אתרים ואפליקציות. היא מתממשקת עם מערכות ניהול תוכן מתקדמות ורוב התבניות שלה מותאמות גם למובייל. היא ידידותית למשתמש ועובדת מצוין עם מנועי החיפוש. התוכנה תומכת בריבוי שפות ובארץ יצרו את הגרסה של התוכנה גם בעברית, כך שהיא מותאמת לכתיבה מימין לשמאל והתצוגה שלה היא בעברית. התוכנה מאפשרת למשתמש להיות יצירתי וליצור אתר ייחודי אשר אינו דומה לאתרים אחרים וזאת בעזרת קהילת משתמשים רחבה שיוצרת שלל אפשרויות להתקנה מהרשת. עם זאת, למי שמעוניין בבניית אתר עם האפשרויות הקיימות בתוך התוכנה, הוא בהחלט יכול להשתמש במערכת התבניות המובנית ומערכת הוידג’טים המתקדמת ומותאמת אישית. בגלל היותה תוכנה פשוטה וידידותית היא בעצם מאפשרת לאנשים ללא ידע בתכנות לבנות אתר משלהם ולהזין בו תכנים באופן פשוט יחסית. בנוסף במידה ונתקלתם בבעיה בתוכנת הוורדפרס שלכם, אל דאגה, תמיד תוכלו למצוא הנחיות ועזרה בפורומים של קהילת הוורדפרס בחינם.  

מושגים שכדאי שנכיר לפני השימוש במערכת הוורדפרס

WordPress.org מערכת ניהול תוכן בגרסה מלאה, מאפשרת חיבור אישי לדומיין אשר רכש בונה האתר. הדומיין הוא שם האתר כפי שבחר בעל האתר באופן חופשי. המערכת עצמה חינמית, אך יש עלות מסוימת על רכישת הדומיין וחיבור לאחסון. בחירה בשימוש באפשרות זו מסייעת למשתמש לנהל את המידע באתר ומאפשרת התקנת תוספים על המערכת באופן חופשי.

WordPress.comגרסה בסיסית של המערכת שהאחסון שלה נמצא על השרתים של וורדפרס. היא חינמית ועליה אין אפשרות להתקין תוספים. כמו כן, מכיוון שבאפשרות זו אין אנו קונים דומיין, סיומת האתר שלנו תהיה בעלת המילה WordPress.

אחסון- על מנת שהתוכן של האתר יהיה זמין באופן קבוע לציבור המשתמשים באינטרנט, אנו נזדקק לשירות אחסון של האתר שלנו. את השירות הזה ניתן לקבל מחברות שעוסקות באחסון אתרים, רובן יספקו לנו את השירות בתשלום חודשי מסוים על פי כמות האחסון שאנו זקוקים לו. כמו כן, ניתן לקבל שירות בסיסי יותר באופן חינמי אשר יכלול שימוש בפרסומות.

דומיין- שם ייחודי אשר ניתן לכל אתר ברשת האינטרנט ומבדיל אותו מאתרים אחרים. זוהי בעצם הכתובת לאתר האינטרנט שלכם. לרכישת דומיין יש עלות, בדרך כלל מדובר בעלות שנתית שיש לחדש מידי שנה אם נרצה שהשם ישאר בבעלותינו. עלות הדומיין הפשוט היא בסביבות $10 ודומיינים עם שם מיוחד או שהיו בשימוש והקידום שלכם ברשת חזק יכולים להגיע למחירים גבוהים מאוד.

אבני דרך ראשונות לשימוש במערכת הוורדפרס

לוח הבקרה של וורדפרס- לוח הבקרה מכנס בתוכו את שלל האפשרויות של המערכת. ניתן לראות בו סיכום למספר העמודים, פוסטים ותגובות שהאתר מכיל ברגע נתון, פוסטים אחרונים שהעלינו באתר, אזור בו נוכל להוסיף תוכן לאתר, עדכונים לגבי המערכת ומבט על אתרים אחרים.

עמוד ראשי- בתוך העמוד הראשי קיימות מספר קטגוריות שיעזרו לנו לעצב את האתר שלנו או הבלוג. פוסטים– אשר בעזרתם ניצור תכנים חדשים לאתר, קישורים- דרך קטגוריה זו ניצור קישורים פנימיים וחיצוניים בתוך האתר. עמודים- יצירת עמודי תוכן בתוך האתר מעבר לדף הראשי, תגובות- יצירת האפשרות שאנשים יוכלו להגיב בתוך האתר ואנו נוכל למחוק, לאשר או להגיב עליהן. עיצוב-  עיצוב המראה של האתר, תוספים- בקטגוריה זו תוכלו להוסיף תוספים מהרשת להיות יצירתיים ולשדרג את האתר שלכם. משתמשים- הגדרת האנשים שינהלו את האתר והפעולות אשר הם מורשים לעשות בו. כלים- דרך קטגוריה זו תוכלו לייבא ולייצא תוכן אל האתר.

שימוש במערכת הוורדפרס

קטגורית העיצוב- בעזרת קטגוריה זו ניצור את הנראות של האתר. ניתן להשתמש בעיצוב המוכן בתוכנה בעזרת התקנה פשוטה של ערכות עיצוב ותבניות עיצוב. תבנית העיצוב מגיעה עם סט צבעים, פונטים וסידור מסוים מובנה של דפי האתר. ניתן להתאים תבנית לאופי האתר ומטרתו. לדוגמה, אם מדובר באתר שהוא בעצם חנות, יש צורך לבחור בתבנית שיש בה עמוד המציע את המוצרים ומאפשר להעביר אותם לסל הקניות ולעמדת התשלום. לרוב תבניות העיצוב יש תבנית בת המאפשרת שינויים ייחודיים בתוך תבנית האב שהיא בעצם השלד של האתר. קיימות תבניות רבות שניתן להוריד בקלות מאתרים באינטרנט. רוב האתרים האלו הם באנגלית, אך הדרך הטובה ביותר והבטוחה ביותר להורדת תבניות היא מתוך אתר וורדפרס. את התבניות ניתן להוריד מתוך קטגורית העיצוב בעמוד הראשי. יש לשים לב שאם האתר שלנו הוא אתר רק לקהל ישראלי ונרצה שהוא יהיה בעברית, נבחר תבנית שהכתב שלה הוא RLT כלומר Right To Left (מימין לשמאל) או תבנית שתומכת ב- RLT. על מנת שנוכל להשתמש בתבנית שבחרנו, נשמור אותה בתיקיית וורדפרס בשרת האחסון שלנו. לאחר שביצענו זאת נוכל לראות את התבנית שלנו בקטגורית העיצוב. 

תוספים\ פלאגינים- תוספי וורדפרס הם בעצם מיני תוכנות שאנו מתקינים על גבי תוכנת הוורדפרס. הם מאפשרים למשתמש להוסיף אלמנטים נוספים לאתר מעבר לאלמנטים המצויים בתבניות העיצוב. כמות התוספים ברשת היא עצומה והשימוש בהם הוא בדרך כלל מאוד פשוט ואפילו בחלקו חינמי. יש תוספים המוסיפים לאתר תמונות מתחלפות, תוספים לקידום האתר במנועי החיפוש, תוספים ליצירת חנות וירטואלית ועוד המון פונקציות מעולות אשר ישדרגו את האתר שלכם. כמו בתבניות, גם התוספים ברובם באנגלית והמקום הטוב ביותר להורדת תוספים בחינם ובאופן בטוח הוא עמוד התוספים של וורדפרס. את התוספים ניתן להוריד בקטגורית התוספים בעמוד הראשי. יש לשים לב שכאשר הוספנו תוסף מסוים הוא אינו פעיל עד הרגע שאנו נלחץ על מקש ההפעלה שלו. 

אז איך מתחילים לעבוד על מערכות לבניית אתרים?

התקנת וורדפרס- הורדת הגרסה האחרונה של וורדפרס באתר WordPress.org או חיפוש של חברת אחסון שכוללת התקנה אוטומטית של וורדפרס.

בחירת דומיין- כחלק מהמשך ההתקנה תתבקשו לבחור את שם האתר שלכם. חשוב לשים לב ששם האתר שבחרתם קליט, מתאים לאופי של האתר ולפני שתעשו את הבחירה מומלץ מאוד לקרוא בהרחבה על הנושא.

לאחר ביצוע שני הסעיפים הקודמים תתבקשו ליצור שם משתמש וסיסמא לתוכנה ולמלא מספר פרטים. לאחר כל אלו תוכלו לסיים את ההתקנה ולהתחיל בבנית האתר. אם בחרתם לבנות את האתר בעצמכם, ברשת קיימים מדריכים כתובים ומצולמים שיעזרו לכם במשימה. בהצלחה!

 

2019-09-12T22:04:09+03:00