חוויות סטודנטים בעיצוב גרפי

חוויות סטודנטים מלימודי קורס עיצוב גרפי – האם הלימודים קשים?

ראיון שנערך עם סטודנטים לעיצוב גרפי בוגרים בתאריך 7-7-21: קרן, רחל, איציק, דן תלמידים בוגרי מסלולי מעצבים גרפיים נתבקשו לחלוק את חוויית הלימודים שלהם ממסלול מעצבים גרפיים לימודי תעודה, בכתבה הבאה תוכלו לראות את כל המסלול שהם עברו מחוסר ידיעה בכלל על עולם עיצוב גרפי וגרפיקה ממוחשבת עד השתלבות בעולם העסקים וההייטק בפרט, אין ספק שקבוצת מדור דרושים של בית הספר נתנה להם מקפצה לתעשייה, כולם בסופו של דבר כיום עובדים בתחום וממשיכים ללמוד תחומים נוספים כי מי שאוהב את עולם האמנות הדיגיטלית לא עוצר, אפיקי ההתפתחות בענף זה הם גבוהות במיוחד כיום לאחר הקורונה שמרבית העסקים עוברים לעבודה אונליין דהיינו למעצבים גרפיים יש יותר עבודה כי תחום הפרסום והשיווק נעשה יותר מסיבי ומאתגר לבעלי העסקים כי הכל עובר היום לרשתות החברתיות ואפליקציות בפרט.

הכתבה מלווה בשיעורי עיצוב כדי לתת לכם טעימות מעולם שלם שנקרא עיצוב גרפי בשילוב תוכנות הגרפיקה ממוחשבת של חברת אדובי, תוכלו בהחלט בשיעורים המצורפים לראות מהלכי חשיבה וכיצד מפגינים יצירתיות בעבודות קונספטואליות לכל סגנון.

ההחלטה ללמוד את תחום העיצוב הגרפי

קרן – תמיד נמשכתי לעולם העיצוב גרפי, בעבודה ביקשו ממני כל הזמן לעצב דברים לעובדים והייתי מעצבת חובבנית בפאוור פוינט או בוורד ומאוד אהבתי לראות את התוצאה, לאחר שראיתי שאני מאוד נמשכת לעולם הזה החלטתי לקחת את הקורס בלי הרבה ציפיות כדי להעשיר את הידע האישי שלי, כמובן היום אני עובדת רק בזה אבל ההתחלה שלי הייתה ממש בלי הרבה ציפיות.

רחל – אני תמיד ידעתי שאהיה מעצבת גרפית עוד מתקופת בית הספר, למדתי מגמת אומנות ועשיתי בגרות בגרפיקה, הלימודים בבית הספר בתיכון היו מאוד בסיסיים והחלטתי אחרי הצבא להמשיך למגמת לימודים יותר מקצועית כי רציתי לעבוד בתחום זה מהבית.

איציק – הגעתי לתחום ממש במקרה, עבדתי בבית דפוס לאחר הצבא כעבודה מועדפת ומשם הדברים רק התגלגלו, הייתי עובד מכונת הדפסה ומכניס כל מיני קבצים והייתי תמיד מתפעל איך עשו את זה, למדתי בשעות אחר הצהריים את התחום והמשכתי בבית הדפוס במחלקת הגרפיקה, לאחר שלוש שנים יצאתי לדרך עצמאית והתחלתי לעבוד עם לקוחות בצורה פרטית.

דן – אני מתכנת אפליקציות במקצועי עם הרבה עבודה על קודים, החלטתי ללמוד את התחום כדי לתת עוד כלים בחברת ההייטק שאני עובד בה, רוב הזמן מתכנתים עובדים עם מעצבים גרפיים וזה מאוד הקסים אותי העולם הזה, החלטתי ללמוד את התחום כדי להבין יותר את עולם העיצוב גרפי ולהנחות בצורה יותר מקצועית את המעצבים הגרפיים שאני עובד איתם, כיום אני משתמש בידע שלמדתי בשילוב אפיון אתרים ואפליקציות ומוצא בזה הרבה עניין, נשארתי באותו מקום עבודה חצי משרה ומשלב עבודות פרילנס חצי מהשבוע רק עם תכנים שונים של התעסקות.

ההשקעה בתקופת הלימודים – דרגות קושי

קרן – שיעורי הבית מצאתי אותם חשובים מאוד כדי להבין את התהליכים בבניית יצירתיות, התוכנות מאפשרות לעבוד על כלים וכל פקודה מאפשרת לעבוד על נושא כזה או אחר, בהנחיה הבנתי איך הדברים מתחברים מול הרצון האישי וההשקעה בבית לשנן את הפקודות תוך הטמעת מגבלות חוקי העיצוב של מה מותר ומה אסור שלמדתי במסגרת הלימודים. נהניתי מכל רגע כי זה עולם סוחף מאוד שרק מי שנמצא בפנים בהחלט יכול לראות את התהליכים מתקדמים לכל מטרה, וגם למדתי על עצמי מאוד מה זה לעמוד בדד ליינים ומטלות שצריכים להגיש מדי שבוע ושבוע.

רחל – מטלות העיצוב היו קלות מאוד, מה שמאתגר אותי מאוד זה אוסף הפקודות הרבות שיש בתוכנות ואיך מטמיעים אותם בכל עיצוב, לרוב הייתי יושבת בין חמש לשש שעות שבועיות כדי לתרגל את כל החומר הלימודי במיוחד אני עם הפרעות קשב וריכוז צריכה לחזור מספר פעמים על נושאים כדי באמת להבין אותם לאורכם ורוחבם, המזל שלי שבית הספר מלמד בשיטה פרטית אחד על אחד מה שאפשר לי לקלוט את החומר בלי הפרעות רקע שיש בקבוצות מה שאני אישית בטוח לא היתי מסתדרת, אני צריכה שמורה ילך איתי צעד אחר צעד בקצב שלי.

איציק – ההשקעה בלימודי עיצוב גרפי היא באמת רבה, האמת לא חשבתי כך בהתחלה, חשבתי שהתוכנות יתנו פתרונות לכל דבר ועם ההבנה של מה כל תוכנה עושה מול הטמעת חוקי העיצוב הבנתי שבאמת יש פה עולם שלם שצריכים לשנן הרבה, חוקי העיצוב הם רבים ואי אפשר לעשות באמת כל מה שרוצים כי צריכים להתאים את העיצוב לקהל היעד ולדעת להתאים את הקונספט העיצובי מול המסר עצמו למשימה שהתקבלה, ישבתי שעות רבות לאחר שעות העבודה כדי להבין לעומק את סגנון העיצוב שאני רוצה להוציא לפועל. הסיפוק הוא עצום ברגע שמתחילים לראות תוצאות וכמובן את הרווח הכלכלי שיוצא מלימודים אלו.

דן – אני חושב שמי שאוהב את תחום העיצוב הדיגיטלי לא רואה בשיעורי הבית וזמן ההשקעה כמטרד, הייתי יושב המון שעות מתוך בחירה כדי לנסות להבין את כל המהלכים שהמורה שלי היה מאתגר אותי. אין ספק שמי שלא מתחבר לעולם זה לא יוכל לראות סיפוק אמיתי בסגנון העיצוב, התוכנות הם מאוד קלות ומה שהיה צריך להפעיל בו חשיבה זה איך לחבר את הקונספט העיצובי שבניתי בראש למסר שצריכים להעביר לצרכנים, היה לי מאתגר מאוד לראות איך לחבר את כל נושאי העיצוב לידי מטלה אחת כי באמת התוכנות מלאות בפיצ'רים ובפקודות מדהימות שלא תמיד צריכים להשתמש בכולם בעת בניית סגנון עבודה.

הגדרות קושי לכל תוכנה

קרן – סך הכל כל התוכנות עובדות על אותה הלוגיקה רק לכל תוכנה יש תפקיד אחר, אני מצאתי בתוכנת הפוטושופ קושי מסוים ומסורבל לבצע כל מיני דברים פשוטים מאוד שתוכנות אילוסטרייטור או אינדיזיין עושות בקלות יתרה, אני אישית התחברתי יותר לתוכנת אילוסטרייטור כי שם באמת השמיים זה הגבול ונושא היצירתיות בא לביטוי יותר גבוה.

רחל – מכל התוכנות אהבתי את הפשטות שתוכנת אינדיזיין מאפשרת, אני חושבת שהיא תוכנת עימוד מספר אחת ומאפשרת לכל אחד להכין ספרים או חוברות בקלי קלות, אמנם היא לא תוכנת עיצוב אבל בהחלט מאפשרת לשאוב עיצובים שנעשו בתוכנות הפוטושופ ואילוסטרייטור, בזכות תוכנת אינדיזיין אני מעצבת קטלוגים מהממים. החוויה שלי מתוכנת אילוסטרייטור ופוטושופ הם מאוד טובות אבל הם דורשות תרגול רב כדי להבין את המהלכים בצורה טובה ואם מוסיפים על זה את חוקי העיצוב שנלמדו בהחלט זה יכול להיות מאתגר, היום במבט לאחור אני חושבת שהם דיי קלות אבל בתקופת הלימודים הייתי צריכה לחזור מספר פעמים רב על נושאי הלימוד.

איציק – בכל הכנות אני לא יודע איך אפשר ללמוד עיצוב גרפי ובשילוב של תוכנות בקבוצות, אני בחרתי בבית הספר הזה רק בגלל שהם מאפשרים לימוד אחד על אחד עם מורה פרטי, אין ספור פעמים הייתי צריך הסברים נוספים מהמורה כדי להבין את המהלכים שוב, אני בטוח שבקבוצות לא הייתי יכול לעצור את כל הכיתה, התוכנה שאני מאוהב בה היא תוכנת האילוסטרייטור כי היא באמת מאפשרת להוציא ממך את היצירתיות החוצה החל מציור דיגיטלי שזה כל עולמי ועד הכנת לוגואים, תוכנה שמאפשרת לך להיות מסופק בכל פעם שמתחילים לעבוד עליה.

דן – אני הכי מחובר לתוכנת הפוטושופ, לדעתי כל עולם יצירת המניפולציות על תמונות הוא קוסם מאוד, אני אמנם מתחבר לתוכנות האחרות ותמיד מוצא את עצמי שוב בפוטושופ לבצע סגנונות עיצוב, החיסרון בתוכנה הוא באמת המהירות בעבודה אבל תוכנות הגרפיות אילוסטרייטור ואינדיזיין לא מיועדות לעבודה על תמונות לכן אני מתחבר לפוטושופ יותר, ההשקעה בהבנה שלה היה מטורף כי אפשרות המניפולציות בתמונות הוא לא נגמר. בסופו של דבר ברגע שיודעים תוכנה אחת כל האחרות נראות מאוד דומות אחת לשנייה.

קבלה לעבודה לאחר סיום הלימודים

קרן – כבר בתקופת הלימודים פתחתי דף עסקי כדי להתחיל לפרסם את עצמי, תחילה הייתי נותנת שירותי פרסום על בסיס תמונות וטקסט בלבד וברגע שסיימתי את הלימודים התחלתי לתת שירותי מיתוג, בחרתי בעבודת הפרילנס כי היא יותר נוחה לי, אני אימא ל2 ילדים אז זה בהחלט מאפשר לי את כל הגמישות שעבודת פרילנס מאפשרת, כיום אני מעבירה עבודות למעצבים מתחילים ולוקחת עמלות כי אני לא מספיקה את כמות העבודה שמגיעה.

רחל – בחרתי בעבודות פרילנס בלבד, תחילה עבדתי במשרדי פרסום וראיתי שאני באמת יכולה לבד, הבעיה עם משרדי פרסום שהם גובים את כל העמלות ואני הייתי מקבלת רק שכר לשעה, מעדיפה לא לחלוק את השכר שלי עם אף אחד, לא מתלוננת בתחום העיצוב גרפי רוב הלקוחות מגיעים מפה לאוזן, עוד לא הצלחתי לעצב לעצמי כרטיס ביקור כי רוב העבודה מגיעה לרוב מהפייסבוק.

איציק – מעצב לבתי דפוס ומכין גרפיקות לרוב, בשעות הפנאי אני מעצב עבודות פרטיות לרשתות החברתיות אבל לא הרבה כי אין לי הרבה זמן. מקדם ומשווק בלי סוף כדי להקים משרד פרסום גדול במרכז, כרגע עוד בתקופת התלמדות אבל לא חושב לעצור רק אחרי הקורס הזה בהחלט שוקל להמשיך ללמוד את כל עולם המדיה הדיגיטלית, עיצוב אפליקציות וכל מה שמעצבי גרפיקה מתחילים לגעת בו.

דן – פרילנס ל2 העולמות לעיצוב למדיה הפרסומית ולהייטק, מעדיף לעבוד גם כפרילנס כי השכר יותר גבוה, להשיג לקוחות זה לא סיפור גדול כי בתחום העיצוב גרפי לא צריכים אלף לקוחות כדי להתקיים, לרוב כל לקוח יש לו מספר עבודות שהוא צריך לאורך זמן החל מעיצוב אפליקציה או אתר אינטרנט ובמקביל פרסום ועבודות לפייסבוק או לכל רשת חברתית כזו או אחרת.

המלצות בוגרים האם כדאי ללמוד את תחום העיצוב גרפי

קרן – לפי דעתי כל תחום ולא רק עיצוב גרפי, אם בוער לך בנשמה ללמוד נושא מסוים אז תקפוץ על זה, אנו פה בעולם של הזדמנויות לעולם לא נדע מאיפה מגיעים הדברים ולדעתי זה מה שעושה את החיים האלה ליפים יותר. לדעתי תחום העיצוב גרפי לא הולך לעצור כי יש כיום את האפליקציות וכל המעבר של בעלי עסקים למכור ברשת אונליין אז גם יש יותר ביקוש.

רחל – אני חושבת שעיצוב גרפי הוא לא רק תחום אחד כמו שחשבתי בהתחלה, התחום הוא עצום ויש בו מיליון נושאים ותתי נושאים שמעצבי גרפיקה יכולים לעבוד בהם, לא מתחרטת לרגע ואם צריך הייתי עושה את זה שוב. אני תמיד ידעתי שזה בשבילי ולדעתי כל אחד יודע לעצמו אם זה בשבילו או לא. עבודה בתחום יש בשפע במיוחד במקצועות המחשב כי לדעתי כל העולם הולך לכיוון של האונליין במיוחד לאחר הקורונה.

איציק – לדעתי מאוד מומלץ ללמוד את התחום אבל כדאי לקחת מראש את מידת ההשקעה, זה לא תחום עיוני בכלל זה תחום שצריך לשנן הרבה חומר וצריך לפנות לזה זמן אבל מי שבאמת אוהב את עולם העיצוב וגרפיקה בהחלט ימצא בזה חוויה אדירה.

דן – אני מאוד נהניתי יותר מהדרך כי למדתי הרבה על עצמי בכל תהליך הלמידה של עולם העיצוב, אם חשבתי שאני יודע עיצוב בהתחלה לאחר ותוך כדי הלימודים הבנתי כמה שאני עוד צריך ללמוד, המורה הראה לי תמיד את הדרך ולימד אותי שצריכים ליהנות מהדרך, הדרך מלמדת אותך לעמוד במשימות ובכלל להכיר עולם שרק הולך ומתפתח בעולם ולא הולך לעצור כי רוב העסקים עוברים כיום לאונליין.

הביקוש בעולם העיצוב הגרפי

עולם התעסוקה עובר מהפכה תעסוקתית שהתחילה ב2020 בגלל משבר הקורונה, אנו צופים שב2022 הביקוש למעצבי גרפיקה ובמיוחד למעצבי אתרי אינטרנט ומכירות אונליין יהיה מוכפל כי רוב העסקים עוברים לעבוד אך ורק אונליין ומתכוננים למגיפה נוספת אם ובמידה תקרה, עולם התעסוקה עובר תזוזות לכן מי שבאמת אוהב את עולם העיצוב הגרפי ופרסום דיגיטלי ימצא בתחום זה פרנסה בשפע עם אפשרויות קידום במספר תחומים, עיצוב גרפי זה לא רק תחום אחד בלבד ותוך כדי הלימודים אפשר לראות למה אתה מתחבר יותר, יש כאלה שיתחברו לעולם התמונות ויש כאלה שיתחברו יותר לעולם הקו והצורה הגיאומטרית. בסופו של דבר מעצבי גרפיקה צריכים ללמוד את כל הנושאים כדי לא להיות מוגבלים במתן שירותי עיצוב ללקוחות שלהם, לקוחות תמיד צריכים יותר מדבר אחד ומשרדי פרסום בפרט.

מה צריך כדי להתקבל ולעבוד בתחום העיצוב הגרפי?

תעודות בעולם העיצוב גרפי ב2021 לא פותחות דלתות לאף אחד, אמנם תקבלו תעודה מקצועית שלמדתם עיצוב גרפי אבל מה שרוצים לבדוק זה איך נראה תיק העבודות שלכם וזה לא משנה אם יש ניסיון בתחום או לא, רוצים לראות כיצד מבטאים יצירתיות בשימוש תוכנות אדובי, ככל שתיק העבודות מראה יכולות גרפיים בהחלט הדרכים לעיצוב גרפי יהיו פתוחות, אין ספק שלכל אורך הקורס צריכים להשקיע בתיק עבודות כי זה הדבר שיבקשו ממכם לפני תחילת עבודה או ראיון עבודה. אנו בבית הספר מלמדים אונליין בשיטת לימודים אחד על אחד ללימודי תעודה ותיק עבודות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס צור הקשר או לצפות במחירי הקורסים בעיצוב גרפי, בהצלחה.