האם יש ביקוש לביצועיסט גרפי גרפיקה ממוחשבת? כמה ביצועיסט מרוויח ב2019?

האם יש ביקוש לביצועיסט גרפי גרפיקה ממוחשבת? כמה ביצועיסט מרוויח ב2019?

מה זה ביצועיסט גרפי? האם ביצועיסט גרפי מרוויח פחות מעצב גרפי? איזה עבודות יש בתחום הביצועיסטיות בדפוס ועוד. בכתבה תוכל לקבל פרטים נרחבים על עולם הגרפיקה ממוחשבת וכיצד עולם זה נהפך לאחד המקצועות המבוקשים ביותר בתעשייה. נדבר על המחסור העצום שיש לביצועיסטים גרפים וכיצד גם אתם יכולים להשתלב ולעבוד בתחום הזה בבתי דפוס, עבודות פרילנס מהבית ועוד. השיעורים וההסברים כאן מראים לכם מה ביצועיסטים גרפים עושים בבתי דפוס כדי לתת לכם מידע נחוץ וחשוב לשנת 2020.

ביצועיסט גרפי מה זה – מבצע גרפי

ביצועיסט הוא גרפיקאי שמתמקד בתוכנות גרפיות למתן פתרונות גרפים לעבודות עיצוב בבתי דפוס ולאינטרנט. לרוב עבודת הביצועיסט זה להתאים גדלים ומידות שונות למכונות הדפסה או לאתר האינטרנט. ביצועיסט גרפי צריך להכיר את התוכנות ברמה מאוד גבוהה כדי לפתור תקלות או לתת פתרונות לעבודות גרפיות מורכבות. לרוב עבודת הביצועיסט תהיה עיצוב מחדש על ידי קבלה של גרפיקה ממעצב גרפי והתאמה לפי התנאים שבתי הדפוס דורשים. המושג ביצועיסט מוכר בשוק גם בתור מבצע גרפי, כי בעצם המבצע גרפי לוקח את העבודות של המעצב הגרפי ומוציא אותם לפועל לידי הדפסה או העלאה של נתונים לאינטרנט. בהמשך תוכלו לראות את ההבדלים בין מבצע גרפי ביצועיסט דפוס ולאינטרנט.

ביצועיסט צריך לקחת את הגרפיקה ולחלק אותה לפי מידות מדויקות של אריזה לדוגמה ולדאוג לקווי חיתוך למכונת ההדפסה. מעצבים גרפיים עוסקים אך ורק בעיצוב גרפי ובבנייה של הקונספט העיצובי ולא צריכים לדאוג לנושא הדפוס כמו שביצועיסטים אמורים לעשות. יש הבדלים מאוד דקים בין ביצועיסט לגרפיקאי ולכן לעתים מתבלבלים בין המושגים הללו. ביצועיסט לא אמור לחשוב כיצד העיצוב יהיה אלה בעבודה משותפת עם המעצבים הגרפיים כדי לדאוג לאינטרסים של הלקוחות והידבקות ליצוא הצבעים והאלמנטים בצורה איכותית מאוד.

שינויים בגרפיקה ועיצוב למהדורות לדוגמה

אם ניקח לדוגמה סגנונות עיצוב שמשתנים מעת לעת וכל מה שמשתנה זה אך ורק התאריך בעיצוב הגרפי. על הביצועיסט לקבל את הנתונים מהמעצבים הגרפים ולשנות אך ורק את האלמנטים בגרפיקה מבלי לשנות קונספט עיצובי. ביצועיסטים אמורים לדאוג לכל גרפיקה להיות מותאמת לדוגמת ההדפסה שהמעצבים הגרפיים מצפים לה.

בשינוי מהדורות לא תמיד הגרפיקה משתנה אלא רק התאריך ולכן על הגרפיקאים לדעת לשלוט בתוכנות גרפיות כדי לבצע שינויים מסוג אלה. עבודות הביצועיסט הם לרוב יותר קלות מהעבודות המעצבים הגרפיים אך החשיבה אמורה להיות שונה בגלל שהמעצבים הגרפים לא יודעים כיצד המכונות בבתי הדפוס עובדות ולכן הביצועיסטים עוברים הכשרה מקצועית מבתי הדפוס או חברות והוצאה לאור כדי להיות מסונכרנים עם מה שהמכונות אמורות לקבל בסופו של דבר. שינוי מהדורות זה רק דוגמה אחת מבין מאות דוגמאות שביצועיסטים אמורים לדעת.

עבודות הביצועיסטים באופן כללי

ביצועיסטים עובדים בשיתוף פעולה עם מעצבים גרפיים וחלק מהעבודות של המעצבים הגרפיים עוברות עוד שלב של ליטוש גרפי על-ידי הביצועיסט. על הביצועיסט לבדוק שהצבעים אכן מותאמים להדפסה ובמידה ויש הערות על המעצבים הגרפיים להתאים את כל הפרמטרים לדרישות ההדפסה. הביצועיסטים יפרקו את הגרפיקות לגלופות ויתאימו את מידות ההדפסה לשארית חיתוך ולהתאמה לדרישות הלקוח. עבודות גרפיות מורכבות יפורקו לגורמים על ידי הביצועיסטים כדי לא לחרוג מדרישות העיצוב הסופי. השלב שהביצועיסטים נכנסים לתמונה בזמן העיצוב הוא השלב הסופי והקריטי ביותר כדי להצליח להוציא את העיצוב מודפס ברמה מאוד גבוהה.

מבצע גרפי

שכר ביצועיסט גרפי לעומת מעצבי גרפיקה

על הביצועיסטים לדעת טכניקות רבות מעולם הדפוס כדי לחסוך בעלויות ההדפסה גם ללקוחות וגם לבתי דפוס. שכר ביצועיסטים יכול להתחיל עם שכר של 10,000 ש”ח נטו וככל שיש יותר ניסיון לביצועיסט השכר יעלה אוטומטית. מעצבי גרפיקה וביצועיסטים מרוויחים בצורה שונה את  תחשיב השכר. במידה ואתם עובדים בתור פרילנסרים התמחור יהיה על ידי פרויקטים במידה ואתם עובדים בתור מעצבים שכירים השכר יהיה שונה. בבתי דפוס נוכל לראות ביצועיסטים ומעצבים גרפיים שעובדים בשיתוף פעולה או שהביצועיסטים עובדים כפרילנסרים במשרדי פרסום בצורה שוטפת כדי לעמוד בדרישות של המכונות. סגנון העבודה של ביצועיסטים הוא משתנה מאוד החל מהפקת ספרים וחוברות, הוצאות לאור, עיצוב אריזה ועוד.

ביצועיסט באינטרנט מה עושה?

ביצועיסט באינטרנט מתאים גרפיקות לגדלים בפלטפורמות שונות החל מהכנה של כפתורים לאתר האינטרנט או התאמה של גרפיקה במדיות שונות. במידה והביצועיסט מקבל קובץ פתוח ממעצב גרפי עליו להתאים את הנתונים מחדש לסידור האלמנטים הגרפיים שנמצאים בתוך הקובץ לפלטפורמות שונות. באינטרנט המושגים הם שונים מאוד מעולם הדפוס היות וצריכים לעבוד במשקלים מאוד נמוכים כדי שאפליקציות ואתרים ירוצו ויטענו מהר אצל הגולשים. סגנונות העיצוב הם שונים לעומת מה שקורה בעולם הדפוס היות והקבצים שעולים לאינטרנט לרוב יהיו באיכות מאוד נמוכה. בגלל שהגרפיקה תהיה באיכות נמוכה האלמנטים לא יראו טוב לרוב, לכן הביצועיסט באינטרנט התפקיד שלו זה להתאים ולהראות בצורה המיטבית ביותר את הגרפיקה בצורה איכותית. נוכל לראות בעולם ההייטק ביצועיסטים ומאפייני אפליקציות, עבודה בחברות לבניית אתרים, חברות שיווק ועוד.

לימודים ביצועיסט גרפיקה

כדי ללמוד להיות ביצועיסט גרפי – מבצע גרפיקה עליכם ללמוד או תוכנות גרפיקה ממוחשבת של חברת אדובי כגון פוטושופ, אילוסטרייטור, אינדיזיין. כל תוכנה בעולם העיצוב גרפי יש לה תפקיד אחר ומעצבים גרפיים עובדים עם שלושתם כדי להוציא גרפיקות לפרסום וקידום מכירות. במהלך הלימודים תלמדו כיצד להשתמש בתוכנות ולהכין גרפיקות איכותיות לדפוס ולאינטרנט. הלימודים כוללים למידת חוקי העיצוב בצורה בסיסית וחופפים לעבודה משותפת עם מעצבים גרפיים. במהלך הלימודים תלמדו כיצד לפרק גרפיקות ולתרגם אותם לעולם הדפוס עם שימוש במושגים של פנטון, חפיפה, השמנת קווים, הכנת גרפיקה לדפוס ועוד.

כמה מילים על התוכנות הגרפיות

מעצבים גרפיים משתמשים בתוכנות גרפיות כדי להוציא עבודות לקידום מכירות ומיתוג עסקים. לא כל גרפיקה מורכבת משלושת התוכנות שהוזכרו קודם. פוטושופ מתרכזת בעולם התמונות, אילוסטרייטור עובדת על קווים וצורות, אינדיזיין אחראית להוציא חוברות וספרים עם שימוש של גרפיקות שנעשו בפוטושופ ואילוסטרייטור. החיבור של כל התוכנות בסופו של דבר הוא העיצוב הגרפי שצריכים להוציא להדפסה והידע בשלושת התוכנות מאפשר לתת שירותי התאמות למכונות לבתי דפוס והוצאות לאור. לכל בית דפוס יש דרישות לידע מקדים בתוכנה ולרוב בתי הדפוס יכשירו את הביצועיסטים הגרפים להתאמה לדרישות העבודה במקום. בלימודים תלמדו בצורה כללית את כל התוכנות ולא תמיד תשתמשו בכל הפקודות שלמדתם בלימודים.

מבצע גרפיקה – ביצועיסט – מחסור בכוח אדם בתחום

ביצועיסטים בגרפיקה לא צריכים ללמוד את כל מה שמעצבים גרפיים לומדים בתקופת הלימודים. ביצועיסט גרפי לא אחראי על עיצוב לוגו או בנייה של קונספט מיתוג לעסקים. הביצועיסט אחראי אך ורק על איך הגרפיקה תהיה לאחר ההדפסה. הביצועיסט צריך לדאוג שכל מה שרואים בקובץ העבודה אכן יוצא בצורה הכי חופפת לקבצים שאותם הלקוח אישר. בתחום זה מורגש מחסור בשנים האחרונות היות ומעצבים גרפיים לא עובדים בתחום הזה כמו בעבר. אם בעבר רוב בוגרי לימודי עיצוב גרפי היו פונים גם לעבודה בבתי דפוס היום המצב שונה ונוכל לראות שמעצבים גרפיים מעדיפים לעבוד בחברות היי-טק ולעולם האינטרנט מה שיוצר מחסור עצום בבתי דפוס והוצאות לאור. שכר התחלתי של ביצועיסט ללא ניסיון הוא די גבוה (9-10 אלף ש”ח נטו) וכל מה שתצטרכו כדי להתקבל למקומות עבודה זה להראות ידע בתוכנות גרפיקה ממוחשבת בצורה בסיסית.

המחסור בכוח אדם מקצועי בבתי דפוס יורגש גם בשנים הבאות וככל שעולם האינטרנט ימשיך להתפתח ולא לעצור נוכל לראות פחות מעצבים גרפיים פונים לעבוד בבתי דפוס. אחת הסיבות לעלייה במחירים והדפסות זה בגלל שאין כוח אדם מספיק בדפוס כי רוב המעצבים הגרפיים מבוקשים מאוד לתחום ההייטק שלא עוצר. תוכלו לעבוד בתחום הזה כפרילנסרים ולתת שירותי גרפיקה לדפוס כעבודה מהבית או לעבוד בבתי דפוס אחרי הכשרה קצרה של המקום בו תעבדו עם ידע בתוכנות גרפיקה ממוחשבת בצורה בסיסית בלבד.

תיק עבודות ביצועיסט

תיק עבודות צריך לכלול עבודות שנעשו בפוטושופ,  אילוסטרייטור ואינדיזיין. תיק עבודות צריך להראות ידע בסיסי בתוכנות גרפיות כולל הבנה מעמיקה בעולם הדפוס. תיק עבודות יוגש בתוכנת אינדיזיין בצורת חוברת או קטלוג  דוגמאות שעשיתם בתקופת הלימודים. אחת הדוגמאות שצריכים להראות בתיק עבודות ביצועיסט זה דוגמה של עבודה אחת במספר סגנונות שונים של צבעים או שינוי של אלמנטים. אין צורך להראות חשיבה מרחבית או לוגואים בתיק העבודות. לרוב מקומות העבודה שיראיינו אתכם יבקשו ממכם לעשות מבחן קטן כדי להראות שאתם באמת יודעים לעבוד על תוכנות הגרפיקה. במבחן לדוגמה יתנו לכם דוגמה של גרפיקה ותצטרכו להגיע לסגנון העבודה שעיצבו.

להתקדם ללימודי מעצבים גרפיים

ביצועיסט ומבצע גרפיקה זה אותו מושג  ולכן לעתים נוהגים לשייך את זה למקצוע מעצב גרפי אך לא כך הדבר,  לרוב אין קשר בין סגנון עבודה זה למה שמעצבים גרפים עושים. ידע בתוכנות גרפיות בלבד לא מספיק כדי לקחת אחריות גדולה שמעצבים גרפיים לוקחים ומתמודדים בבניית זהות מותג וקידום עסקים לידי שיווק ומכירות. בכדי להתקדם לתחום לימודי מעצבים גרפיים עליכם ללמוד את התוכנות הגרפיות בקונספט של הבנה מעמיקה בחוקי העיצוב הגרפי. בלימודי עיצוב גרפי תלמדו כיצד לשווק עסקים דרך עיצובים גרפיים, בניית אתרים, עיצוב אפליקציות ועוד. תיק עבודות אמור לכלול עבודות שנעשו בתקופת הלימודים למיתוג עסקים ולתחום העיצוב גרפי רב תחומי, תוכלו לקרוא בהרחבה על מסלול לימודים מעצבים גרפיים בקישור הזה ולקבל פרטים מעמיקים יותר מה צריכים לעשות כדי להתקדם בתחום.

דוגמה מעבודת ביצועיסט

קורסים אונליין ללמוד להיות גרפיקאי מהבית

בבית הספר אפשר ללמוד אונליין עם מורים שמחוברים ישירות לתוכנות הגרפיקה שלכם. הלימודים מתבצעים מהבית דרך תוכנות חיבור שבית הספר מספק לסטודנט. הלימודים יהיו אישיים אחד על אחד תוך הסברים של המורה על תוכנות הגרפיקה. לאחר ההסברים של המורה אתם תצטרכו לתרגל בצורה עצמאית את החומר ואם יש נושא שלא ברור המורה יחזור איתכם שוב בשיעור אונליין. לימודים עם מורים פרטיים אחד על אחד יבטיחו לכם לקבל את כל החומר בצורה האיכותית ביותר כי למידה פרטית אונליין מאפשרת למידה ללא לחץ סביבתי. תוכלו ליצור איתנו קשר עוד היום ולקבל פרטים איך גם אתם יכולים ללמוד לימודי תעודה מהבית בתחום עיצוב גרפי בניית אתרים ועוד. עד אז אנחנו מזמינים אתכם לצפות בשיעורים שערכנו בעמוד ולקבל מידע מה זה בכלל עיצוב גרפי ותקשורת חזותית.

לסיכום

נהוג לחשוב שביצועיסט עובד פחות  ממעצבים גרפיים אבל לא כך הדבר. התחומים הללו אמנם הם דומים אבל הם שונים מאוד במהות שלהם. מעצב גרפי עובד בשיתוף פעולה עם ביצועיסט כדי לדאוג לאינטרסים להדפסות איכותיות ולהוציא את הגרסאות בצורה האיכותית ביותר. ביצועיסטים צריכים לדעת את התוכנות הגרפיות אך ורק לדרישות בתי הדפוס והתאמה למכונות הדפסה. עבודות הביצועיסטים היא מורכבת והיות שרוב הגרפיקות הם לא רק הדפסה רגילה. נוכל לראות ביצועיסטים בכל הענפים שעוסקים בדפוס כגון אריזות, אופנה, אינטרנט ועוד.