וורדפרס או וויקס – יתרונות וחסרונות

//וורדפרס או וויקס – יתרונות וחסרונות

וורדפרס או וויקס – איזה מערכת טובה יותר כדי לבנות אתר אינטרנט מקודם בגוגל?

בניית אתר בעידן הדיגיטלי

כיום, בעידן המידע הדיגיטלי כאשר כל דבר עובר על גבי רשת האינטרנט, שיווק ופרסום באמצעות אתר אינטרנט ובמדיה החברתית הפך להיות חלק עיקרי בהגעה ללקוחות עבור עסקים קטנים וגדולים כאחד. כל בעל עסק מתחיל יודע שאחת ההשקעות הראשונות שלו תהיה בניית אתר אינטרנט המציע את השירותים של העסק ותוכן בתחום בו הוא עוסק. כיום אתר אינטרנט הוא כלי עבודה עבור העסק והוא מכיל מידע רב וחשוב עבור הלקוח. אתר אינטרנט טוב הוא אתר שהתכנון והעיצוב שלו משדרים את האופי של העסק ובעליו, שניתן לקדם אותו ברשת ולעדכן תכנים איכותיים באופן שוטף. האתר שלכם הוא הפנים שלכם ושל העסק שלכם ועל כן חשוב לתת את הדעת בבואנו לבנות אתר אינטרנט עבור העסק. 

שוק בניית האתרים והביקוש

שוק בניית האתרים מציע אלטרנטיבות רבות, בניהן בניית אתר אינטרנט בעזרת מתכנתים אשר ישתמשו בבניית אתר בקידוד, חברות אשר מציעות שרותי בניית אתרים בפלטפורמות שונות ובניית אתר באופן עצמאי. כל אלטרנטיבה כזו יש לה יתרונות וחסרונות והעלויות וזמן הכנת האתר הן שונות. כל בעל עסק שיעשה חיפוש מהיר באינטרנט יתקל בשתי פלטפורמות ידידותיות לבניית אתר גם באופן עצמאי וגם בעזרת חברה שתבצע זאת עבורו. האחת היא אתר בעזרת תוכנת WORDPRESS  והשניה בניית אתר באמצעות פלטפורמת WIX. 

וורדפרס או וויקס

בואו נכיר קצת WORDPRESS

לפני שנבין איזו פלטפורמה מתאימה עבורנו ועבור העסק שלנו, הנה הסבר קצר על כל מערכת: WORDPRESS הינה מערכת ניהול תוכן שהוקמה על ידי מאט מולנווג ומייק ליטל, באמצעותה ניתן ליצור אתרי אינטרנט, בלוגים ואפליקציות. מדובר על תוכנה בעלת קוד פתוח ולכן היא מאפשרת לשנות את קוד התכנות שלה ולהתאים את התוכנה לצרכיי המשתמש. כל משתמש שבונה אתר אינטרנט בפלטפורמה זו, יכול להוסיף תוספים שונים שעוזרים בבניית האתר, עיצובו ואף פרסומו בעתיד. WIX היא פלטפורמה לבניית אתרים. הפלטפורמה הוקמה על ידי חברה ישראלית במטרה ליצור אתר אינטרנט באופן פשוט. פלטפורמת WIX היא פלטפורמה בעלת קוד סגור אשר לא ניתן לשינוי, בתוך WIX קיימות תבניות מובנות ליצירת אתרים וכל שעלינו לעשות לבחור את התבנית אשר מתאימה לעסק ולהכניס תמונות ותוכן שלנו. 

WORDPRESS מול WIX- יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות בשתי מערכות אלו נעוצות בהבדל העיקרי בניהן, קוד פתוח אל מול קוד סגור. קוד פתוח מאפשר מגוון ושינויים בכל עת בעוד שקוד סגור מאפשר שימוש רק במה שקיים וחוסר גמישות. שתי הפלטפורמות ידידותיות למשתמש ופשוטות לתפעול. 

תבניות ותוספים לאתרי אינטרנט

במערכת הWordPress -, בעלת הקוד הפתוח יש כמות בלתי מוגבלת של תבניות ותוספים אשר הופכים אותה להיות מערכת מאוד מגוונת. כל תבנית ניתנת לשינוי בעזרת תוספים או שינוי הקוד. העובדה שהיא עובדת בקוד פתוח מאפשרת יצירת קהילה של מתכנתים אשר יוצרים בה שינויים ותוספים כל הזמן וניתן לקבל מידע וסרטונים על המערכת באופן שוטף בפורומים שונים וביוטיוב.  בפלטפורמת ה- WIX, בעלת הקוד הסגור בחירת התבנית נעשית מתוך כ- 500 תבניות קיימות, בעלות עיצובים ייחודיים. ברגע שבחרנו תבנית לאתר והכנסנו תוכן, לא ניתן לשנות את התבנית. אם נרצה שעיצוב האתר שלנו ישתנה, נצטרך להקים אותו מחדש. לגבי תמיכה במשתמשים, ניתן לקבל מהחברה סיוע במייל ולצפות בסרטוני ההדרכה של החברה. מבחינת עלות, WIX במתכונת הבסיסית שלה הינה בחינם ועל כן יש בה המון פרסומות, אם נרצה הרחבות של התוכנה והסרה של הפרסומות נוכל לשדרג את התוכנה לתכניות פרימיום. השימוש במערכת  ה- WordPress הינו בחינם, עם זאת קיימים תוספים ותבניות בחינם וגם בעלות. 

דומיין – כתובת האתר

בפלטפורמת WIX דומיין האתר ניתן בחינם על ידי WIX על כן שם האתר שלנו הוא אינו פרטי ויכלול בתוכו את המילה WIX. במערכת ה- WordPress אנו נקנה את הדומיין והוא יהיה דומיין פרטי שלנו כל עוד נחדש את העלות בכל שנה. בגלל שקנינו את הדומיין נוכל לבחור את שם האתר שלנו. 

עלויות אחסון אתר

בWIX- כמות האחסון מוגבלת וניתנת לשדרוג בתוספת תשלום בתכניות הפרימיום. גם האתר במערכת ה- WordPress זקוק לאחסון לרוב יעשה על ידי חברות חיצוניות ובתשלום חודשי או שנתי. יש לקחת בחשבון שהיות ומערכת ה- WordPress היא בקוד פתוח השליטה על התוכן נשאר אצלכם ואתם יכולים לבחור האם לאחסן את התוכן בשרת שלכם שקניתם או להשתמש בשרת של חברת אחסון. במערכת ה-WIX אין לנו בחירה, אנו נשתמש בשרתים של חברת WIX כלומר אנו משתפים איתם את תוכן האתר שלנו. 

WordPress

זמן בניית האתר וקלות השימוש

בשתי הפלטפורמות קל לבנות אתר ויחסית באופן מהיר. פלטפורמת ה- WIX קלה מאוד למשתמש, יש לה ממשק משתמש פשוט מאוד שעובד באמצעות גרירה. ניתן לבנות בה אתר בכמה שעות בזכות ערכות הנושא המובנות, היא אינטואיטיבית מאוד ואין צורך לשבת ללמוד את המערכת. במערכת ה- WordPress גם קל לבנות אתר אבל ייקח טיפה יותר זמן אם זה האתר הראשון שלכם ועליכם ללמוד את המערכת ולהכיר תוספים הכרחיים. הממשק העיצובי של מערכת ה- WordPress מגוון מאוד ואין משהו שלא ניתן לבצע כי יש אלפי תוספים שניתן להכניס ויש אפשרות ליצור תוספים חדשים תמיד. 

קידום האתר

מערכת ה- WordPress היא מערכת ניהול תוכן, יש בה תוספים מסוימים שהמטרה שלהם היא לקדם את האתר בגוגל. בנושא של קידום האתר פלטפורמת WIX פחות מצטיינת ומתאימה יותר לאתר תדמית פשוט. משתמשי המערכת בוורדפרס מדווחים שקל יותר לקדם את האתר במנועי החיפוש לעומת מערכת וויקס שמוגבלת מאוד.

תלות האתר

מערכת ה-WIX כמו שאמרנו קודם, היא מערכת בקוד סגור ועל כן אנו תלויים בתנאי החברה המייסדת. התנאים יכולים להשתנות בכל עת והחברה גם יכולה להיסגר במקרים חריגים. מערכת ה- WordPress היא בקוד פתוח, תמיד נוכל לשנות את הקוד כראות עניינו וליצור אתר שהוא לגמרי שלנו. אין אנו תלויים בחברת וורדפרס כי הרישיון שלה הוא רישיון ציבורי, כלומר התכונה היא חופשית למשתמשים ותישאר כזו גם בעתיד וזו מטרת הרישיון לשמור על הזכות הזו. 

בניית חנות

בפלטפורמת WIX ניתן לבנות חנות  רק בגרסת הפרימיום. בתוכנת ה- WordPress ניתן להוסיף תוספים בחינם או בעלות אשר מטרתם בניית חנות. 

איך נבחר במערכת לבניית אתרים המתאימה לנו

בבואנו לבחור בין שתי המערכות הנהדרות הללו, עלינו להגדיר מה העסק שלנו צריך, ללמוד טוב את היתרונות אל מול החסרונות של שתי הפלטפורמות ולהבין מה נכון לעסק שלנו בטווח הקצר ובטווח הארוך. אם מדובר בעסק זמני עם ארוע זמני, לדוגמא פרסום פסטיבל או כנס באופן חד פעמי או עסק שלא צריך קידום רציני ברשת אלא אתר תדמית פשוט ואנו רוצים לבנות את האתר שלנו בעצמנו, באופן מהיר ובפשטות ללא למידה ובחינם תוכלו לעשות זאת באופן מושלם ב- WIX. אם בטווח הארוך אתם זקוקים לאתר לעסק שקידום ברשת חשוב לצורך פרסום ושיווק והקמת מערך לקוחות, שעיצוב האתר חשוב מאוד על מנת לשדר את האופי הנכון של העסק, אם עליכם ליצור אתר בעל תוכן רב ומשתנה ושעלותו יחסית לא גבוהה, בין אם תקימו את האתר בעזרת חברה או בעצמכם כדאי במקרה הזה להשתמש במערכת ה- WordPress. 

טיפים בעיצוב גרפי

2019-09-20T15:40:47+03:00