מה צריך ללמוד כדי לעבוד בהייטק?

כל מה שצריך לדעת כדי לעבוד בהייטק – סרטוני הסבר מקצועיים על עולם העיצוב והביקוש בתחום בישראל

הגעתם לשלב בחייכם שאתם מעוניינים ברכישת השכלה ורוצים לרכוש מקצוע. ההתלבטות היא קשה. שוק הלימודים רווי בשלל תארים ותעודות שניתן לעשות ואם זו הפעם הראשונה שתירשמו ללימודים ההתלבטות קשה אף יותר. בטח נתקלתם בשאלות האם הלימודים יעניינו אותי? האם יש ביקוש לתחום? ומה ממוצע המשכורות בתחום הנבחר?. אנו ממליצים לכם לקרוא על התחומים שמעניינים אתכם ולנסות לענות על חלק מהשאלות שיוצרות את הבלבול. במאמר זה נספר לכם על תחום מרתק שוודאי שמעתם את שמו בעבר- עיצוב גרפי או יותר נכון, לימודי תעודה בעיצוב גרפי או לימודים לתואר ראשון בתקשורת חזותית.

לפני שנספר על הלימודים עצמם, כדאי להבין מהי גרפיקה! גרפיקה זהו תחום במסלולי האומנות השימושית. זהו תחום שעבר רפורמה גדולה מאוד בעת כניסת הטכנולוגיה המחשובית בעולמנו. לפני כניסת המחשבים ועולם האינטרנט, הגרפיקאי התבסס על היכולת שלו לצייר. לא כל אחד היה יכול להיות גרפיקאי, המקצוע היה שייך לאותם אנשים אשר היו בעלי כישרון ציור ויכלו ליצור כרזות, איורים, פרסומות, לוגואים ועוד בעזרת כשרונם. עם התפתחות הטכנולוגיה וכניסת המחשבים לעולם העיצוב, הכל השתנה! עיצוב גרפי כבר לא שייך רק לאותם אנשים שנחנו ביכולות ציור מרשימות כי עכשיו אפשר ליצור את הגרפיקה במחשב. כך נולד תחום חדש שנקרא גרפיקה ממוחשבת! היום הכל ניתן לעשות במחשב ואפילו הרבה יותר מדויק.

מה צריך ללמוד כדי לעבוד בהייטק

אז כמו שאתם מבינים תחום הגרפיקה הוא תחום אשר מתפתח יחד עם הטכנולוגיה. ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, כך הביקוש לתחום עולה בהתאמה. מדובר על מקצוע מבוקש בתעשייה בישראל כי היום כל עסק קטן, בינוני או גדול, בתחילת דרכו או עסק מבוסס זקוק לגרפיקאי שימתג עבורו את העסק, ומיתוג זה רק תחום אחד מיני רבים בהם יכול לעסוק הגרפיקאי. מאמר זה הוא סקירה רחבה על התחום המבוקש הן מבחינת שכר והן מבחינת אפשרויות התעסוקה.

לאחר שלמדתי עיצוב גרפי באילו תחומים אוכל לעסוק? האם יש אפשרויות קידום?

אז אלו תחומים נכללים בתחום העיצוב גרפי? בשלב הראשון, תתחילו בלימודים הבסיסיים של עיצוב גרפי ותלמדו את שלושת התכונות שהן Must לכל מעצב גרפי: פוטושופ, אילוסטרייטור ואינדיזיין. בסיום הלימודים תקבלו תעודת מעצב גרפי ויהיה לכם תיק עבודות שיצרתם במהלך הלימודים. מיד בסיום הלימודים תוכלו להתקבל למשרדי פרסום, בתי דפוס, ליצור מיתוג לעסקים, עבודות מולטימדיה, עיצוב אתרי אינטרנט ותוכלו לעבוד או כשכירים או כעצמאיים או אפילו לשלב בין שניהם.

לאחר שצברתם ניסיון כמעצבים ואתם מוכנים לשלב הבא ובא לכם לגוון את התחום, תוכלו ללמוד קורסים נוספים ולהתקדם בנישות השונות. אז הנה מספר נישות שניתן ללמוד בעזרת קורס. קורסים אלו מיועדים למעצבים גרפיים והם נחשבים מסלולי המשך מהסיבה שהבסיס לקורסים הן שלושת התוכנות שנלמדו בלימודי התעודה בעיצוב גרפי.

מעצב גרפי בתחום האינטרקטיבחווית משתמש UX ו UI. זהו תחום חדש יחסית בעולם העיצוב הגרפי. תחום שנולד מתוך ההבנה שהמשתמשים קונים מוצרים על פי הנוחות של המוצר עבורם. כלומר, יש חשיבות רבה למחשבה על קלות השימוש, נוחות השימוש והעיצוב של המוצר. מעצב גרפי שעוסק בתחומים אלו ישתלב כחלק מצוות פיתוח של מוצרים, אתרים, תוכנות ויעזור להתאים את העיצוב והאייקונים לנוחות המשתמש. יש כאן תהליך מחשבתי חשוב ומעניין וזוהי נישה שנחשבת חדשנית ומרתקת מאוד.

המעצב המאייר – תחום מתוק במיוחד, המעצב המאייר הוא זה שמאייר את התמונות בספרי הילדים, בלוחות השנה, בפרסומות בעיתון ובאריזות השונות.

תחום הקריאטיב – נישה נחשקת בתוך תחום העיצוב הגרפי. זוהי נישה שמשלבת בתוכה ניהול צוות, קבלת החלטות על צבעים, צורות ואלמנטים שבהם הצוות ישתמש בפיתוח המוצר. בנישה זו יש שני תפקידים עיקריים: קריאטיב דירקטור שמנהל את הצוות וארט דירקטור שמקבל את ההחלטות המקצועיות.

פיתוח ועיצוב לחברות הייטק – בניית מותג באמצעות אפליקציות מסחריות

פיתוח תוכן ויזואלי – תחום שמתאים לאוהבי צילום ועריכתו. בתחום הזה הגרפיקאי משתמש בתוכנות הגרפיקה הממוחשבת על מנת ליצור מניפולציות על תמונות. בתחום הזה הגרפיקאי עובד בדרך כלל עם צוות.

מיתוג ופיתוח מיתוג – בנישה זו המעצב הוא חלק מפיתוח השיווק של העסק. הוא יוצר את העיצוב של העסק, את המסר שהוא רוצה לשדר והוא חלק בלתי נפרד מהשיווק. הוא יוצר לוגו וכרטיסי ביקור ודפים ממותגים ומוצרים ממותגים ודואג שהצבעים והאלמנטים יהיו מדויקים למה שהעסק רוצה לשדר. שיווק ללא מיתוג של מעצב גרפי שנעשה באופן מקצועי עלול להוריד מאיכות המכירות בעסק.

פיתוח תוכן לאתרים – תחום נוסף שבו עוסקים מעצבים גרפים. מעצבים אלו עוסקים בפיתוח אפליקציות ותוכן אתרי אינטרנט ותוכנות.

לימודי תעודה בעיצוב גרפי או לימודי תקשורת חזותית – הדרך שלך לעבוד בהייטק

כדי ללמוד את התחום עומדות בפניכם שתי אפשרויות. שתי האפשרויות הן טובות ולכל אחת מהן יש את המאפיינים שלה. חשוב להבין כל מסלול על מנת לבחור את המסלול הנכון לכם.

מסלול בתקשורת חזותית– אלו לימודים לתואר ראשון המתפרשים על פני ארבע שנים. במסלול הלימודים תלמדו תחומים נוספים כמו יסודות הרישום, מבוא לצילום, אומנות בעת העתיקה והחדשה, עקרונות הרישום ועוד קורסים בניהם גם עיצוב גרפי ואת שלושת התוכנות שהזכרנו קודם.

מסלול לימודי תעודה בעיצוב גרפי – במסלול זה תלמדו לימודי תעודה בהיקף של עשרה חודשים- שנים עשר חודשים. במסלול תלמדו את שלושת התוכנות, עקרונות מתורת הצבעים, חשיבה יצירתית, תאום אלמנטים, איזון ויזואלי, טיפוגרפיה ועוד נושאים חשובים.

בשני המסלולים תצאו עם תיק עבודות שהוא הדבר החשוב ביותר אם אתם מעוניינים לעסוק במקצוע. בשניהם תוכלו לעסוק בעיצוב גרפי. בשניהם יש חפיפה ברוב התכנים. לימודי התעודה ממוקדים יותר ומכווינים למקצוע. הלימודים לתואר כוללים בתוכם גם תחומי ידע נוספים באומנות.

אצלנו במכללת סולו תוכלו ללמוד לימודי תעודה בעיצוב גרפי או תקשורת חזותית לתחום ההייטק וקורסים רבים נוספים הנושקים לתחום זה ומאפשרים שילוב בעולם העבודה.

סיימנו את הלימודים ומה עכשיו? היכן מוצאים עבודה בעיצוב גרפי?

מה שייחודי בתחום העיצוב הגרפי הוא שלוקחים אותך לעבודה על סמך תיק העבודות שלך. אם יש לך תיק עבודות ייחודי ומגוון זה יכול לעזור לך להתקבל לעבודות בתחום. לאחר שהתקבלת לעבודה, אם תשקיע ותעשה עבודה טובה בתור מעצב השמועה תפרוס כנפיים וימליצו עליך. המלצות בתחום הן חשובות מאוד עבור מעסיקים ולקוחות. דרך נוספת למצוא עבודה בתחום היא פייסבוק! בפייסבוק יש קבוצות העוסקות בעיצוב גרפי וקידום אתרים ולרוב מתפרסמות שם עשרות הצעות עבודה מידי יום. אתר מצוין למשרות בתחום הוא “מדור גרפיקאים ומעצבים דרושים למשרות שונות” באתר הזה יש משרות מכל תחומי העיצוב הגרפי. דרך נוספת היא להיכנס לקבוצת הפייסבוק של מכללת סולו שבה אנו מפרסמים מידי פעם גם משרות בתחום. ברגע שהגעתם לראיון עבודה או לפגישה עם לקוח דאגו לעבור מסלול לימודים מקצועי ומומלץ כדי שיהיה לכם תיק עבודות דיגיטלי ממוקד המראה את הסגנון העיצובי שלכם ושיהיה בו מגוון של עבודות מסוגים שונים, מספר דוגמאות ללוגו, לבאנר, לכרטיסי ביקור ועוד עבודות בתחום.

כל סטודנט שואל את עצמו להיות עצמאי או שכיר?

אז מה כדאי לנו? עצמאי או שכיר? איפה נרוויח יותר? ומה היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות? רק אתם תוכלו לדעת מה נכון ומתאים עבורכם. אבל אנו ניתן לכם כמה עובדות רלוונטיות שאולי יעזרו לכם לקבל את ההחלטה. הגרפיקאי השכיר לעתים יעבוד בצוות, לרוב העבודה תיעשה מחוץ לבית, השכר יהיה מסודר והוא לא יצטרך להתעסק עם הגשת דו”חות לרשויות המס. בנוסף, הוא יתמקצע בנישה מסוימת של המשרד שבו הוא עובד. הגרפיקאי העצמאי לרוב יעבוד מהבית או מהמשרד שלו, ינהל את זמנו ויוכל לעסוק במספר נישות במגביל ויתמחר את השירותים שייתן. איפה נרוויח יותר? בדרך כלל, אם מדובר בעצמאי שכבר עבודתו מבוססת אז כנראה שהרווח יהיה גדול יותר מהשכיר אך זה ייקח זמן עד שיצבור שם ולקוחות. השכיר גם ירוויח יפה מאוד ויוכל תמיד לדלג בין הנישות ולשפר את שכרו. ויש מעצבים גרפיים שיחליטו ליהנות משני העולמות ולשלב. אז כמו שהבנתם, הבחירה תלויה בכם באופי שלכם, סגנון החיים ובתכנון המקצועי העתידי שלכם.

ושאלת השאלות שבטח מעניינת אתכם, כמה תרוויחו בתור שכיר או בתור עצמאי בהייטק. אז אם אתם שכירים תוכלו להתחיל בשכר של 14,000-16,000 ש”ח תלוי חברה ומיקום בארץ. כמו כן, תחומי העיצוב הנבחרים משפיעים גם על גידול בשכר. ואם אתם עצמאיים, השמיים הם הגבול, תהיו טובים וייחודיים, תציגו תיק עבודות טוב ותוכלו לצבור שם ולהרוויח יפה לכל פרויקט.

לסיכום על העולם הדיגיטלי – מדובר בתחום מרתק למי שיש חוש עיצובי והעבודה עם עולמות המחשב ועולמות השיווק באינטרנט מעניינים אותו. יש לו ביקוש בבניית אתרים בשוק העבודה ואפשרויות להתקדם ולצבור המון ידע חדש. וזה עולם תוכן ענק ומגוון שמתפתח וגדל עם העידן הטכנולוגי וניתן ללמוד אותו במספר אפשרויות אם זה לתעודה ואם לתואר אקדמי.

 

2019-10-03T23:32:17+03:00